Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କଟକ : ମୁଣ୍ଡଳୀ ବ୍ୟାରେଜରୁ ଡେଇଁ ଜଣେ ନିଖୋଜ, ବ୍ରିଜ୍ ଉପରେ ଅଛି ଗାଡି ଓ ମୋବାଇଲ୍
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା : ଯୁବକକୁ ଖୋଜି ଆଣିବା ଦାବିରେ ଏସ୍‌ପି ଅଫିସ୍ ଘେରାଉ, ରବିବାରଠୁ ଗାଈ ଚରେଇବାକୁ ଯାଇ ଅଛନ୍ତି ନିଖୋଜ
  • ||
  • ଚାନ୍ଦବାଲି : ଖେଳୁଥିବା ବେଳେ ପୋଖରୀରେ ବୁଡିଗଲେ ଦେଢ ବର୍ଷର ଶିଶୁ କନ୍ୟା, ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମମିତା ଘଟଣାରେ ରାଜଧାନୀ ହୁଲସ୍ତୁଲ, ଡିସିପି ଅଫିସ୍ ଘେରାଉ ବେଳେ ବିଜେପି କର୍ମୀ ଓ ପୋଲିସ ଧସ୍ତାଧସ୍ତି
  • ||
  • ନୟାଗଡ : ଗୁଣିଗାରେଡି ସନ୍ଦେହରେ ୫ ଜଣଙ୍କୁ ନିର୍ଯାତନା ଘଟଣା : ୫ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ମର୍ମନ୍ତୁଦ ଦୁର୍ଘଟଣା: ଡୋଡା ଘାଟିରେ ଖସିପଡିଲା ମାଟାଡୋର, ୮ ମୃତ ଓ ଅନେକ ଆହତ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ଷ୍ଟାଡିୟମ୍ ନିକଟରୁ ମିଳିଲା ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ, ବୁଧବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରୁ ଥିଲେ ନିଖୋଜ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ କଂଗ୍ରେସର ଧାରଣା ୩ୟ ଦିନରେ, ମନ୍ତ୍ରୀ ଇସ୍ତଫା ନଦେଲେ ତୀବ୍ର ହେବ ଆନ୍ଦୋଳନ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ଇନ୍ଦ୍ରାବତୀ ଦକ୍ଷିଣ ମୁଖ୍ୟ କେନାଲରେ ଘାଇ, ଶହ ଶହ ହେକ୍ଟର ଧାନ ଚାଷ ନଷ୍ଟ ଆଶଙ୍କା
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ଶୌଚ ହୋଇ ଫେରିବା ବେଳେ ବୃଦ୍ଧଙ୍କୁ କଚାଡିଦେଲା ଦନ୍ତା, ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||

ସର୍ବକନିଷ୍ଠ ଚେସ୍ ଗ୍ରାଣ୍ଡମାଷ୍ଟରଙ୍କ ଗ୍ରାଣ୍ଡ ଓ୍ବିସ୍‌, କହିଲେ- ବିଶ୍ବ ଚାମ୍ପିୟନ୍‌ ହେବା ମୋର ଅନ୍ତିମ ଲକ୍ଷ୍ୟ

4/07/2021 at 4:21 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୪/୦୭: ବିଶ୍ବ ଚାମ୍ପିୟନ୍‌ ହେବାକୁ ଲକ୍ଷ ରଖିଛନ୍ତି ସବୁଠୁ କମ୍‌ ବୟସରେ ଚେସ୍ ଗ୍ରାଣ୍ଡମାଷ୍ଟର ଅଭିମନ୍ୟୁ ମିଶ୍ର। ଭାରତୀୟ ଆମେରିକୀୟ ଅଭିମନ୍ୟୁ ମାତ୍ର ୧୨ ବର୍ଷ ୪ ମାସ ଏବଂ ୨୫ ଦିନ ବୟସରେ ଚେସ୍‌ ଗ୍ରାଣ୍ଡମାଷ୍ଟର ହୋଇଛନ୍ତି। ବିଶ୍ବ ଚାମ୍ପିୟନ ହେବା ତାଙ୍କ ଜୀବନର ଅନ୍ତିମ ଲକ୍ଷ୍ୟ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଅଭିମନ୍ୟୁ ମିଶ୍ର। ସେ କହିଛନ୍ତି, ‘ମୋର ଆଗାମୀ ଲକ୍ଷ୍ୟ ସୁପର ଗ୍ରାଣ୍ଡମାଷ୍ଟର ହେବି। ମୋର ବିଶ୍ବାସ ଅଛି ମୁଁ ଏଇ ମାଇଲଖୁଣ୍ଟ ୧୫ ବର୍ଷ ବୟସରେ ହାସଲ କରିନେବି।’

ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ଆମେରିକା ଚେସ୍‌ ଫେଡେରେସନ୍‌ର  ଓ୍ବେବସାଇଟ୍‌ରେ ଲାଲ କୁର୍ତ୍ତା ଏବଂ କଳା ପ୍ୟାଣ୍ଟ ପିନ୍ଧିଥିବା ସାଢ଼େ ସାତ ବର୍ଷର ଭାରତୀୟ ବଂଶୋଦ୍ଭବ ଜଣେ ପିଲାର ଫଟୋ ଦେଇ ଲେଖିଥିଲା, ‘ଆମେରିକାର ସବୁଠୁ ଛୋଟ ଚେସ୍‌ ବିଶେଷଜ୍ଞ, ଯାହାର ଲକ୍ଷ ଗ୍ରାଣ୍ଡମାଷ୍ଟର ହେବା ।’ ପୁଣି ୫ ବର୍ଷ ପରେ ଓ୍ବେବସାଇଟ୍‌ରେ ସେହି ପିଲାର ଫଟୋ ପୁଣି ଥରେ ଲାଗିଛି। ଯାହାର ଶୀର୍ଷକ ରହିଛି,‘ଚେସ୍‌ ଇତିହାସର ସର୍ବକନିଷ୍ଠ ଗ୍ରାଣ୍ଡମାଷ୍ଟର।’

ହସ ହସ ନିରୀହ ମୁହଁ ଏବଂ ଆଖିର ନରମ ଚାହାଁଣୀ ରଖିଥିବା ଏହି ପିଲା ଚେସ୍‌ରେ ବଡ଼ ବଡ଼ ହସ୍ତିଙ୍କୁ ମାତ ଦେଉଥିବା ଅଭିମନ୍ୟୁ ମିଶ୍ର। ୫ ବର୍ଷ ଭିତରେ ତାଙ୍କ ଉଚ୍ଚତା କେତେ ଇଞ୍ଚ ହୁଏତ ବଢ଼ିଥିବ କିନ୍ତୁ ସେ ବହୁ ବରିଷ୍ଠ ଖେଳାଳିଙ୍କ ମାତ ଦେଇ ବହୁ ଆଗରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି । ୧୯ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ୧୨ ଅଗଷ୍ଟ ୨୦୦୨ରେ ସର୍ବକନିଷ୍ଠ ଗ୍ରାଣ୍ଡମାଷ୍ଟରର ମାନ୍ୟତା ପାଇଥିବା କାର୍ଜାକିନଙ୍କ ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିଛନ୍ତି ଅଭିମନ୍ୟୁ। କାର୍ଜାକିନ୍‌ ଯେଉଁ ବୟସରେ ଏହି ଉପଲବ୍ଧି ହାସଲ କରିଥିଲେ ଅଭିମନ୍ୟୁ ତାର ୨ ମାସ ୫ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଏହି ରେକର୍ଡ କରିଛନ୍ତି।

ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଅଭିମନ୍ୟୁ ଭାରତର ପ୍ରଜ୍ଞାନନ୍ଦଙ୍କ ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗି ଦୁନିଆର ସବୁଠୁ କମ ବୟସର ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମାଷ୍ଟର ହେବାର ଗୌରବ ଅର୍ଜନ କରିଥିଲେ। ସେପଟେ ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗି ସର୍ବକନିଷ୍ଠ ଗ୍ରାଣ୍ଡମାଷ୍ଟର ହୋଇଥିବା ଅଭିମନ୍ୟୁଙ୍କୁ ଋଷର ସର୍ଗ କାର୍ଜାକିନ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇଛନ୍ତି। ଭାରତରେ ଜନ୍ମଜ୍ରହଣ କରିଥିବା ଅଭିମନ୍ୟୁଙ୍କ ବାପା-ମା ହେମନ୍ତ ମିଶ୍ର ଏବଂ ସୁମନ ଶର୍ମା ଆଗ୍ରା ଏବଂ ଭୋପାଳ ସହ ସମ୍ପର୍କିତ। ଦୁହେଁ ନ୍ୟୁଜର୍ସିରେ ଏକ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ କମ୍ପାନୀରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି।

   Related Posts