Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭିସା ଉପରେ ଲାଗିଥିବା କଟକଣା ହଟାଇଲେ ସରକାର
  • ||
  • ଟ୍ୱିଟରରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦିଙ୍କ ପାଇଁ କବିତା ଲେଖିଲେ ରାହୁଲ
  • ||
  • ମା’ ମାଣିକେଶ୍ଵରୀଙ୍କ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଛତର ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ୧୪୪ ଧାରା ଜାରି
  • ||
  • ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା ମାଟ୍ରିକ୍ ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟାରୀ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ
  • ||
  • ରାୟଗଡାରେ ବୋଲେରୋ-ବାଇକ୍ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବିନା ଅନୁମତିରେ ଦାଢ଼ି ରଖି ନିଲମ୍ବିତ ହେଲେ ପୋଲିସ ବାବୁ
  • ||
  • ପାଲଘର ମାମଲାରେ ଆଉ ୨୪ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବିହାର ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ବିଜେପି ଜାରି କଲା ସଂକଳ୍ପ ପତ୍ର
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୯୧୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||

ଝାରଖଣ୍ଡ : ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ୪୦ ଆସନରୁ ଲଢିବ ଆମଆଦମୀ ପାର୍ଟି, ଅନୁମତି ଦେଲେ କେଜରୀୱାଲ

6/11/2019 at 3:17 PM

ରାଞ୍ଚୀ: ଗତ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ଝାରଖଣ୍ଡ କଂଗ୍ରେସର ପୂର୍ବତନ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଡ. ଅଜୟ କୁମାର ରାଜ୍ୟ ଆମଆଦମୀ ପାର୍ଟିରେ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ। ସେତେବେଳେ ରାଜ୍ୟ ରାଜନୀତିରେ କରାଯାଉଥିବା ପରିବର୍ତ୍ତନର ଆଶଙ୍କା ଏବେ ସାକାର ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ଝାରଖଣ୍ଡ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ଆମଆଦମୀ ପାର୍ଟି ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ୪୦ଟି ବିଧାନସଭା ଆସନରେ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଦେବ। ଏଥିଲାଗି ଦଳର ଜାତୀୟ ଆବାହକ ଅରବିନ୍ଦ କେଜରୀୱାଲଙ୍କ ଅନୁମତି ମିଲିଛି। 

ନିର୍ବାଚନ ଲାଗି ପାର୍ଟି ଏବେ ପ୍ରାର୍ଥୀଚୟନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଚଳାଇଥିବା ବେଳେ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ତାଲିକା ଚୂଡାନ୍ତ ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ଗତ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ଡ. ଅଜୟ କୁମାର ‘ଆପ’ରେ ଯୋଗଦେବା ବେଳେ ରାଜ୍ୟର  ରାଜନୈତିକ ସମୀକରଣ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପଡିବ ବୋଲି ରାଜନୈତିକ ସମୀକ୍ଷକମାନେ ଆକଳନ କରିଥିଲେ। ହେଲେ ସମୀକରଣ ବଦଳୁକି ନ ବଦଳୁ କିନ୍ତୁ ଆମ ଆଦମୀ ପାର୍ଟି ରାଜ୍ୟ ଶାଖା କିନ୍ତୁ ସକ୍ରିୟ ହୋଇପାରିଥିବା ପାର୍ଟିର ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରସ୍ତୁତିରୁ ଆକଳନ କରାଯାଉଛି।

ନିର୍ବାଚନ ଲାଗି ପାର୍ଟିର ପ୍ରତ୍ୟାସୀମାନେ ଏବେ ବୁଥ ସ୍ତରୀୟ କମିଟି କରି କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତାମାନଙ୍କର ତାଲିକା ନିର୍ବାଚନ ଅଭିଯାନ ସମିତିକୁ ପଠାଉଥିବା ବେଳେ ସମିତି ସେ ସବୁର ଅନୁଧ୍ୟାନ କରୁଛନ୍ତି। ସେହିପରି ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ ନିଜନିଜ ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀରେ ଏବେଲଗାତାପ ବିଧାନସଭା ସମ୍ମିଳନୀ କରୁଥିବା ମଧ୍ୟ ଦେଖାଯାଉଛି। ତେବେ ତଥ୍ୟାଭିଜ୍ଞ ମହଲର ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ପାର୍ଟି ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ୪୦ ଆସନ ନ ହେଲେ ମଧ୍ୟ  ୩୦ଟି ଆସନରେ ନିଶ୍ଚିତ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଛିଡା କରିବ। ଏଥିଲାଗି ପାର୍ଟିର ଜାତୀୟ ଯୁଗ୍ମ ସଙ୍ଗଠନ ସଚିବ ଅଙ୍କୁଶ ନାରଙ୍ଗଙ୍କ ସମେତ ଜାତୀୟ ରାଜନୈତିକ ବ୍ୟାପାର କମିଟି ଓ ଦଳର ଜାତୀୟ ଆବାହକ ତଥା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅରବିନ୍ଦ କେଜରୀୱାଲ ମଧ୍ୟ ନିର୍ବାଚନରେ ଦଳର ଜୋରଦାର ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀତାକୁ ସମ୍ମତି ଜଣାଇସାରିଥିବାରୁ ରାଜ୍ୟରେ ଏବେ ଆପର ରାଜନୈତିକ ଗତିବିଧି ତୀବ୍ର ହେବାରେ ଲାଗିଛି।

   Related Posts