Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଗୋପାଳପୁର ବିଧାୟକ ପ୍ରଦୀପ ପାଣିଗ୍ରାହୀ ଗିରଫ
  • ||
  • ମିର୍ଜାପୁରରେ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ଦିଗ୍‌ବିଜୟ ସିଂହଙ୍କ ବଡ଼ ବୟାନ, କହିଲେ- ପାକିସ୍ତାନ ଯିବାକୁ ଚାହୁଁଛି
  • ||
  • ରାଜନୀତିରେ ପ୍ରବେଶ କଲେ ସୁପରଷ୍ଟାର୍ ରଜନୀକାନ୍ତ
  • ||
  • ବଢିଲା LPG ସିଲିଣ୍ଡର ଦର ଏବେ ବିନା ସବସିଡି ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କୁ ଦେବାକୁ ପଡିବ ଅଧିକ ୫୦ଟଙ୍କା
  • ||
  • ସାଲେପୁର : ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସକୁ ପିଟିଲା କାର୍, ଡ୍ରାଇଭର ଆହତ
  • ||
  • କଟକ : ସି-ସୋର ଘାଟରୁ ଅଜଣା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ଭାସି ଆସିଥିବା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଚଣ୍ଡିଗଡ : ପଦ୍ମ ବିଭୂଷଣ ଫେରାଇଲେ ପଞ୍ଜାବର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରକାଶ ସିଂହ ବାଦଲ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଅନଲାଇନ୍‌ରେ ହେବନାହିଁ CBSE ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା, ପୂର୍ବଭଳି ପରୀକ୍ଷା ଦେବେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡା : ବାପା ନା’ ରାକ୍ଷସ, ନିଶାଶକ୍ତ ଅବସ୍ଥାରେ ୧୧ ବର୍ଷର ଝିଅ ସହ କଲା ଦୁଷ୍କର୍ମ !
  • ||
  • କନ୍ଧମାଳ : ହଜିଗଲା ମା’ର ମମତା, ୪ ବର୍ଷ ଝିଅର ଗାଲ କାଟିଦେଲା ସାବତ ମା’ !
  • ||

କରୋନା ଟିକା ପାଇଁ ଦେବାକୁ ହେବ କି ଦାମ୍ ? ଆଧାର କାର୍ଡ ଦେଖାଇବାକୁ ହେବ କି ? ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ କେଉଁ ୩୦କୋଟି ଲୋକଙ୍କୁ ମିଳିବ ଟିକା

7/11/2020 at 4:09 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୭।୧୧: ଭାରତରେ ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଆରମ୍ଭରେ କରୋନା ଟିକା ଆସିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ଭାରତ ବାୟୋଟେକ୍ ଦ୍ବାରା ନିର୍ମିତ କରୋନା ଟିକା ‘କୋଭାକ୍ସିନ୍’କୁ ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଫେବୃଆରୀରେ ଲଞ୍ଚ କରାଯାଇପାରେ । ଏଭଳି ଘୋଷଣା ପରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏହି ଟିକାର ବିତରଣ ଏବଂ କେଉଁ କେଉଁ ଲୋକଙ୍କୁ ପ୍ରାଥମିକତା ଉପରେ ଫୋକସ୍ କରୁଛନ୍ତି । କମ୍ପାନୀ ଦାବି କରିଛି ଯେ, ଭାରତ ବାୟୋଟେକ୍ ର ‘କୋଭାକ୍ସିନ୍’ ଭାରତରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେଉଥିବା ପ୍ରଥମ ଟିକା ହେବ । ଏହି କାରଣରୁ ଏହାର ବିତରଣ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ଅନ୍ତିମ ରୂପ ଦେବା ଏବଂ ଯେଉଁମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ ଟିକା ଦିଆଯିବ ସେହି ଲୋକଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରିବାରେ ସରକାର ଲାଗିଛନ୍ତି ।

ଏହା ଉପରେ ବିଚାର କରୁଥିବା ବିଶେଷଜ୍ଞ ସମୂହ ଏକ ତଥ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି । ଏହା ଅନୁସାରେ ସର୍ବ ପ୍ରଥମେ ୩୦ କୋଟି ଲୋକଙ୍କୁ ଟିକା ଦିଆଯିବ । ଏଥିରେ ଡାକ୍ତର ଏବଂ ଏମବିବିଏସ ଛାତ୍ର ସାମିଲ ରହିବେ। ଏହି ଟିକା ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ମାଗଣାରେ ଦିଆଯିବ । ଏହା ପୂର୍ବରୁ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହର୍ଷବର୍ଦ୍ଧନ କହିଥିଲେ ଯେ, ଟିକାର ପ୍ରାଥମିକତା ଦିଆଯାଉଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରିବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟଗୁଡିକୁ କୁହାଯାଇଛି । ଟିକା ଆସିବା ପରେ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ମୋଟ୍ ୩୦ କୋଟି ଲୋକଙ୍କୁ ଟିକା ଦିଆଯିବ ।

ଏକ କୋଟି ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମଚାରୀ :

ଟିକା ଆସିବା ପରେ ସର୍ବପ୍ରଥମେ ଦେଶର ଏକ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଏହା ଦିଆଯିବ । ଏଥିରେ ଡାକ୍ତର, ନର୍ସ ଏବଂ ଆଶାକର୍ମୀଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଏସବିବିଏସ ଛାତ୍ର ମଧ୍ୟ ସାମିଲ ଅଛନ୍ତି ।

ଦୁଇ କୋଟି ଫ୍ରଣ୍ଟଲାଇନ୍ ଓ୍ବାର୍କର୍ସ :

କରୋନା ବିରୋଧୀ ଯୁଦ୍ଧରେ ଦ୍ବିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଦୁଇ କୋଟି ଫ୍ରଣ୍ଟଲାଇନ୍ ଓ୍ବାର୍କର୍ସଙ୍କୁ ଟିକା ଦିଆଯିବ । ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ନଗରନିଗମ କର୍ମଚାରୀ, ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ସଶସ୍ତ୍ର ବାହିନୀ କର୍ମଚାରୀ ସାମିଲ ଅଛନ୍ତି ।

୫୦ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବୟସର ୨୬ ଲକ୍ଷ ଲୋକ :

ଟିକା ଉପଲବ୍ଧ ହେବା ପରେ ୫୦ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବୟସର ଲୋକ (ଯେଉଁମାନଙ୍କୁ କରୋନା ଦ୍ବାରା ସଂକ୍ରମିତ ହେବାର ବିପଦ ରହିଛି) ୨୬ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କୁ ଭାକସିନ୍ ଦିଆଯିବ । ଅର୍ଥାତ୍ ୫୦ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବୟସର ଲୋକଙ୍କୁ ପ୍ରାଥମିକତା ଦିଆଯିବ ।

ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଶ୍ରେଣୀର ଏକ କୋଟି ଲୋକ :

ଏଥିରେ ୫୦ରୁ କମ୍ ବୟସର ବ୍ୟକ୍ତି ସାମିଲ ହେବେ । ଯେଉଁମାନଙ୍କୁ ପୂର୍ବରୁ କୌଣସି ରୋଗ ହୋଇଥିବା ସେମାନେ ଏହି ଶ୍ରେଣୀରେ ସାମିଲ ହୋଇପାରିବେ ।

ଏ ସମସ୍ତ ଲୋକଙ୍କୁ ମାଗଣାରେ ଟିକା ଦିଆଯିବ । ଟିକା ପାଇବାକୁ ଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଆଧାର କାର୍ଡ ଜରିଆରେ ଟ୍ରାକ୍ କରାଯିବ । ମାତ୍ର ଟିକା ପାଇଁ ଆଧାର କାର୍ଡ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ହେବନାହିଁ । ଯଦି କାହା ପାଖରେ ଆଧାର କାର୍ଡ ନାହିଁ ତେବେ ସେମାନେ ଯେକୌଣସି ସରକାରୀ ପରିଚୟ ପତ୍ର ଜରିଆରେ ଟିକା ପାଇପାରିବେ । ସେହି ପରିଚୟ ପତ୍ର ଉପରେ ତାଙ୍କର ଫଟୋ ଥିବା ଅନିର୍ବାଜ୍ୟ ।

   Related Posts