Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଅଭିଯୁକ୍ତକୁ ଉଠାଇ ଆଣିବାରୁ ଥାନା ପରିସରରେ ତୁମୁଳକାଣ୍ଡ, ଗ୍ରାମବାସୀ ଓ ପୋଲିସ ମାରପିଟ
  • ||
  • ବିପୁଳ ପରିମାଣର ବିଦେଶୀ ମଦ ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁଶୁଡିଯିବ ଘାଘରା ପୋଲ ! ବିପଦରେ ଶହଶହ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୨୦କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଖସୁଛି ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୮୫୨୦ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୨୦୪୬୬୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜଧାନୀରେ କରୋନା ବେଲଗାମ୍ : ଆଉ ୧୩ ଅଞ୍ଚଳ ମାଇକ୍ରୋ କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ୍ ଜୋନ୍
  • ||
  • ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ବଡପୋଖରୀଆ ପଞ୍ଚାୟତ : ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା ହେଲାନି, ନିର୍ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱରେ ଚୟନ ହେଲେ ସରପଞ୍ଚ ଏବଂ ଓ୍ୱାର୍ଡ ମେମ୍ବର
  • ||
  • ରବିବାରଠୁ ବଢିବ ବର୍ଷା, ଏହି ସବୁ ଜିଲ୍ଲାକୁ ୟେଲୋ ଓ୍ୱାର୍ଣ୍ଣିଂ
  • ||
  • ପରିବା ମାର୍କେଟରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ଜଳିଗଲା ସବୁ ଦୋକାନ
  • ||

ଆଜି ମଧ୍ୟ ଏହି ୩ଟି ସେବା ପାଇଁ ଆଧାର ଲିଙ୍କ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ, ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁଠି

24/03/2019 at 4:47 PM

ଦିଲ୍ଲୀ ୨୪/୩ : ଭାରତ ବିଶିଷ୍ଟ ପରିଚୟ ପ୍ରାଧିକରଣ ତରଫରୁ ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ଆଧାରକୁ ଅନେକ ସେବା ସହ ଲିଙ୍କ କରିବା ଅନିବାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯାଇଛି | କିନ୍ତୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ ପରେ ଅନେକ ସଂଗଠନରେ ଆଧାର ଲିଙ୍କ ଅନିବାର୍ଯ୍ୟ ନା ନୁହେଁ ସେନେଇ ସନ୍ଦେହ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି | ୩ଟି ସଂଗଠନରେ ଆଜି ମଧ୍ୟ ଆଧାର ଲିଙ୍କ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ |


ଗତବର୍ଷ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ମାସରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଆଧାର କାର୍ଡର ସାମ୍ବିଧାନିକ ବୈଧତାକୁ ବଜାୟ ରଖିଥିଲେ | ଏମିତି କିଛି ସେବା ବା ସଂସ୍ଥା ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ ଯେଉଁଠାରେ ଆଧାର ଲିଙ୍କ ବାଧ୍ୟମୂଳକ ନୁହେଁ | ସେଗୁଡିକ ହେଲା ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ, ମୋବାଇଲ ନମ୍ବର, ଏନଇଇଟି, ସିବିଏସସି ପରୀକ୍ଷା | ଏହାଛଡା କୌଣସି ଘରୋଇ ସଂସ୍ଥା ଆଧାର ଲିଙ୍କ ପାଇଁ ବାଧ୍ୟ କରିପାରିବେ ନାହିଁ ବୋଲି କହିଥିଲେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ |


ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କେଉଁ କେଉଁ ଜାଗାରେ ଆଧାର ଲିଙ୍କ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ :
ଆଧାର-ପାନ କାର୍ଡ ଲିଙ୍କ – ଆୟକର ଅଧିନିୟମ ଧାରା ୧୩୯ ହିସାବରେ ଆଧାର କାର୍ଡକୁ ପାନ କାର୍ଡ ସହ ଲିଙ୍କ କରିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ | କାରଣ ଟ୍ୟାକ୍ସରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବ ପାଇଁ ଲୋକେ ଅନେକ ଗୁଡିଏ ପାନ କାର୍ଡ ତିଆରି କରୁଛନ୍ତି |


ସରକାରୀ କଲ୍ୟାଣକାରୀ ଯୋଜନା – ସରକାର କଲ୍ୟାଣକାରୀ ଯୋଜନା ଏବଂ ସବସିଡିର ଲାଭ ଉଠାଇବା ପାଇଁ ଆଧାର ଲିଙ୍କ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ |


ଆୟକର ଟ୍ୟାକ୍ସ ରିଟର୍ନ – ଆଧାର ଏବଂ ପାନ କାର୍ଡ ଲିଙ୍କ ସହ ଆୟକର ରିଟର୍ନ ଦାଖଲ କରିବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଆଧାର ଲିଙ୍କ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରିଛନ୍ତି ସରକାର | ଆୟକର ଟ୍ୟାକ୍ସ ରିଟର୍ନ ସହ ଆଧାର ଲିଙ୍କ ନକଲେ ଆପଣଙ୍କ ଆଇଟିଆର ପ୍ରୋସେସ ହେବନାହିଁ |


ଇପିଏଫ ଏବଂ ଅନ୍ୟ କିଛି ସଂସ୍ଥା ତରଫରୁ ଏନେଇ କୌଣସି ସ୍ପଷ୍ଟ ସୂଚନା ମିଳିନାହିଁ ଯେ ଆଧାର କାର୍ଡ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ନା ନୁହେଁ | ଗତବର୍ଷ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୬ ତାରିଖରେ ତତ୍କାଳୀନ ମୁଖ୍ୟ ବିଚାରପତି ଦୀପକ ମିଶ୍ର ଆଧାରର ସାମ୍ବିଧାନିକ ବୈଧତାକୁ ଜାରି ରଖିଥିଲେ |

   Related Posts