Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମାତ୍ର ୬୦ ସେକେଣ୍ଡରେ ଜଣାପଡିବ ଶରୀରର ରକ୍ତ ସର୍କରା, ଛୁଞ୍ଚିର ଭୟ ରହିବନି… ଆସିଗଲା ନୂଆ ମେସିନ୍
  • ||
  • ଖଲ୍ଲିକୋଟ : ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲାର ଚୂଡାନ୍ତ ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକା ପ୍ରକାଶ, ମୈଦାନରେ ୧୩ ହଜାର ୬୭୫ ପ୍ରାର୍ଥୀ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଭୀମସାର ଡାକ୍ତରୀ ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ, ଗୋଡ ଭାଙ୍ଗିବା ସହ ଶରୀରରେ ଲାଗିଛି ଆଘାତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଜାଲ୍‌ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଦେଇ ୩କୋଟି ୬୮ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଠକେଇ ଅଭିଯୋଗ, ପିଏନବି ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟ ପରିଚାଳକ ସମେତ ୩ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କୋଭିଡ୍‌ର କେବେ ବି ଅନ୍ତ ହେବନାହିଁ : ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ କମିବା ନେଇ ମିଳିଲାଣି ସଂକେତ : SRC
  • ||
  • ପୁରୀ : ମହିଳାଙ୍କ ଅଶ୍ଳୀଳ ଫଟୋ ଓ ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ୍ ପଡିଲା ମହଙ୍ଗା, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୦ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୪୨କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ପୁଣି ବଢିଲା ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୭୪୨୬ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୨୨୫୨୬୮ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • କମିବ ତାପମାତ୍ରା, ୨୮ରୁ ବଢିବ ଶୀତ
  • ||

ବେଦନା ଦାୟକ : କରୋନା ବିପତ୍ତିରେ ଭୋକ ଯନ୍ତ୍ରଣାର କରୁଣ କଥା, ଭୋକିଲା ବୃଦ୍ଧା ମାଗୁଛନ୍ତି ଭାତ ସହ ଟିକିଏ ଲୁଣ…

10/06/2020 at 3:13 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୧୦।୦୬ : ପୁଅ କ’ଣ ଖାଇବା ଏତେ ଶୀଘ୍ର ସରିଗଲା !!! କଣ’ କରିବି ପୁଅ, ବୁଢ଼ୀ ମଣିଷଟା ଦୌଡ଼ି ଦୌଡ଼ି ଆସିପାରିଲିନି । ଭାତ, ଲୁଣ ଟିକେ ହେଲେ ବି ମତେ ଦେ । ଖଣ୍ଡଗିରି ଅଞ୍ଚଳର ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସ୍ୱୟଂ ସେବକ ସଂଘର କିଛି କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ ବୁଢ଼ୀ ମାଉସୀ ଜଣେ ଏମିତି କହୁଥିବା ଆମେ ଶୁଣିଲୁ । ୪୭ ଦିନ ହେବ ଏମ୍‌ସ ହସ୍ପିଟାଲରେ ରୋଗୀଙ୍କ ପରିବାର ଓ ସମ୍ପର୍କୀୟ ମାନଙ୍କୁ ମାଗଣା ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଉଛି । ଏମ୍‌ସ୍‌ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ଅନୁମତି ନେଇ ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସ୍ୱୟଂ ସେବକ ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ୧୫୦ଜଣଙ୍କ ପାଇଁ ରନ୍ଧାଖାଦ୍ୟ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ପ୍ରଥମେ ଏମ୍‌ସ୍‌ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ଠାରୁ ସୂଚନା ପାଇ ୩୦ରୁ ୩୫ ଜଣ ଲୋକ ଖାଦ୍ୟ ପାଇଁ ଅପେକ୍ଷା କରିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଧୀରେ ଧୀରେ ଏମ୍‌ସ୍‌ ସାରା ଏହି ଖବର ବିଜୁଳି ପରି ଖେଳିଗଲା । ପାଖାପାଖି ଦେଢ଼ ଶହରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଭାତ, ଡାଲମା ଖାଇବା ପାଇଁ ଗହଳି କରିଥିଲେ । ଲୋକଙ୍କ ଗହଳି ସାଙ୍ଗକୁ ସଂଘ ତରଫରୁ ଆସିଥିବା ଖାଇବା ସରି ସରି ଯାଉଥାଏ । ଡାଲମା ସରିବା ପରେ ସେପଟୁ ୭୫ ବର୍ଷିୟ ବୁଢ଼ୀ ମାଉସୀ ଧାଇଁ ଧାଇଁ ଆସିଥିଲେ ।

ମାଉସୀ ଆସିବା ବେଳକୁ ଭାତକୁ ଛାଡ଼ି ସବୁ ସରିଯାଇଥିଲା । ଏକଥା ଶୁଣି ମାଉସୀ କହିଥିଲେ ତିନି ଦିନ ହେଲା ପେଟରେ ଦାନା ପଡ଼ିନି । ଭାତ ଆଉ ଲୁଣ ଟିକେ ଦେ, ପୁଅ । ତାକୁ ଖାଇ ରାତି କାଟିଦେବି । କରୋନା ସମୟରେ ଘଟିଥିବା ଏମିତି କିଛି ଲୋମ ଟାଙ୍କୁରା କାହାଣୀ ସଂଘର କର୍ମକର୍ତ୍ତାଙ୍କୁ ବିଚଳିତ କରିଥିଲା । ସେମାନଙ୍କୁ ଆଉ ବୁଝିବାକୁ ବାକି ନଥିଲା ଯେ, ଭୋକ, ଧନୀ ଦରିଦ୍ର କିଛି ବୁଝେନା ବୋଲି ।

କରୋନା ସମୟରେ ଏହି ଭୋକ ଗରିବ ଓ ଅସହାୟ ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ଭାରି ପଡ଼ିଛି । କିଏ ରାଜ୍ୟ ବାହାରେ ଭୋକ ଉପାସରେ କଷ୍ଟରେ ରହୁଛନ୍ତି ତ ଆଉ କିଏ ମେଡିକାଲରେ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଥିବା ପ୍ରିୟଜନଙ୍କ ପାଇଁ ଭୋକ ଉପାସରେ ପଡ଼ି ରହୁଛନ୍ତି । କରୋନା ସମୟରେ ଅସହାୟ ହୋଇ ପଡ଼ିଥିବା ଏମିତି କିଛି ଲୋକଙ୍କୁ ଆରଏସ୍‌ଏସ୍‌ ସହଯୋଗ କରୁଛି । ୪୭ ଦିନ ଭିତରେ ୬୦୦ରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ମାଗଣାରେ ଏହି ସଂଘ ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରିଛି ।

   Related Posts