Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ତୁର୍କୀରେ ବଡ ଧରଣର ଭୂକମ୍ପ ପରେ ସୁନାମି: ପ୍ରକୃତି ରଚିଲା ତାଣ୍ଡବଲୀଳା, ୬ ମୃତ, ୨୦୦ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଆହତ
  • ||
  • ବିଜେପିକୁ ତିର୍ତ୍ତୋଲବାସୀ ନିଶ୍ଚୟ ଜିତାଇବେ ଏବଂ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ହାତମୁଠାକୁ ଟାଣ କରିବେ- ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର
  • ||
  • PL 2020: ଗର୍ଜିଲା କ୍ରିସ୍ ଗେଲଙ୍କ ବ୍ୟାଟ୍, ରାଜସ୍ଥାନ ସମ୍ମୁଖରେ ୧୮୬ ରନର ବିଜୟ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଲା କିଙ୍ଗ୍ସ ଏକାଦଶ ପଞ୍ଜାବ
  • ||
  • ଅଟୋକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା କାର୍, ଜଣେ ମୃତ, ୪ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବାଇକ୍ ସହ ଧକ୍କା ହୋଇ ରାସ୍ତା କଡକୁ ଖସିଲା ବସ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • ସେନେଗଲ୍‌ ଉପକୂଳ ସମୁଦ୍ରରେ ବୁଡ଼ିଗଲା ଶରଣାର୍ଥୀଙ୍କ ଡଙ୍ଗା: ୧୪୦ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ବଞ୍ଚିଗଲେ ୬୦
  • ||
  • ରାଜଧାନୀରୁ ଆଉ ୮୭ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ, ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ୨୩୭
  • ||
  • ପୂର୍ବ ଗୋଦାବରୀରେ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଓଲଟିଲା ଭ୍ୟାନ୍, ୬ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ରାସ୍ତା ଉପରେ ପଡିଛି ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ୩୧ରେ ଆଉ ଏକ ଲଘୁଚାପ ! ଉତ୍ତର ଓ ଉପକୂଳ ଓଡିଶାରେ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||

୮ ଆଖି ଥିବା ନୂତନ ପ୍ରଜାତିର ବୁଢିଆଣୀ ଆବିଷ୍କାର କଲେ ମହିଳା, ଜାଣିନଥିଲେ ଏହା କଣ

6/10/2020 at 10:07 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୬।୧୦: ଜଣେ ପ୍ରକୃତିପ୍ରେମୀ ମହିଳା ଏକ ରହସ୍ୟମୟ ନୂତନ ପ୍ରଜାତିର ବୁଢିଆଣୀ ଦେଖିବାକୁ ପାଇଛନ୍ତି। ଅମାଣ୍ଡା ଡି ଜର୍ଜ ନାମକ ଏହି ମହିଳା ୧୮ ମାସ ପୂର୍ବେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ଥିରୁଲରେ ଥିବା ତାଙ୍କ ଘରେ ଏହି ବୁଢିଆଣୀକୁ ଦେଖିବାକୁ ପାଇଥିଲେ। ଏହି ମାଙ୍କଡାର ଆଠଟି ଆଖି ରହିଛି। କିନ୍ତୁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଜୁନ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେ ଯେ ଏହି ଆଠ ଗୋଡ଼ିଆ ଜୀବ ଏକ ନୂତନ ପ୍ରଜାତିର ଅଟେ।

ଅମାଣ୍ଡା ଚାରି ମିଲିମିଟର ଲମ୍ବର ଏହି ବୁଢିଆଣୀର ଫଟୋ ନିଜର ଫେସବୁକ୍‌ ପୃଷ୍ଠାରେ ପୋଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି। ସେ ଲେଖିଛନ୍ତି ଏହା କଣ ? ନୀଳ ରଙ୍ଗ ଏବଂ ମୁହଁରେ ଆଠଟି ଆଖି ଥିବା ଏହି ବୁଢିଆଣୀ ମେଲବର୍ଣ୍ଣର ଜଣେ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରିଥିଲା। ସେ ସୂଚିତ କରାଇଥିଲେ ଯେ ଏହା ଏକ ଅଜ୍ଞାତ ପ୍ରଜାତିର  ଜୀବ।

ଅମାଣ୍ଡା ଡେଲି ମେଲ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ କହିଛନ୍ତି, ଏହି ଜୀବ ନିଜର ଚମକ ନୀଳ ଚେହେରା ଓ ଆଖି ସହିତ ଅବିଶ୍ଵସନୀୟ ସୁନ୍ଦର ଦେଖାଯାଉଥିଲା, ମାତ୍ର ଏହା ମୋତେ ଜଣାନଥିଲା ଯେ, ଏହା ଏକ ନୂତନ ପ୍ରଜାତିର ଅଟେ। ବିଶେଷଜ୍ଞ ଜଣକ ଏହି ବୁଢିଆଣୀକୁ ଧରି ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପଠାଇବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

ଯେତେ ବେଳେ ମୋତେ ଲାଗିଲା ଯେ ଏହା ବିଜ୍ଞାନ ପାଇଁ ଏକ ନୂତନ ପ୍ରଜାତି ଥିଲା, ସେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବହୁତ ବିଳମ୍ବ ହୋଇ ସାରିଥିଲା ବୋଲି ଅମାଣ୍ଡା କହିଛନ୍ତି। ମୋତେ ଆଉ ଗୋଟିଏ ଏହି ପ୍ରଜାତି ଖୋଜିବା ପାଇଁ ପୂରା ସାଢେ ତିନି ମାସ ଲାଗିଗଲା।

ଦୁଇଟି ବୁଢିଆଣୀକୁ ଧରିବା ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ଆଉ ତିନି ମାସ ସମୟ ଲାଗିଥିଲା। ସେ ଟିସୁରେ ଭର୍ତ୍ତି ପାତ୍ରରେ ରଖି ଜୋସେଫ ସୁବର୍ଟଙ୍କ ନିକଟକୁ ଏହା ପଠାଇଥିଲେ। ଜୋସେଫ ହେଉଛନ୍ତି ଭିକ୍ଟୋରିଆ ମ୍ୟୁଜିୟମର ବୁଢିଆଣୀ ଧରାଳି ବିଶେଷଜ୍ଞ ଥିଲେ। ଲକ୍‌ଡାଉନ୍ ସରିବା ପରେ ଏହାକୁ ପରୀକ୍ଷା ପରେ ଏହି ପ୍ରଜାତିର ନାମକରଣ କରାଯିବ ବୋଲି ସୁବର୍ଟ କହିଛନ୍ତି। ଅମାଣ୍ଡା କହିଛନ୍ତି ଏହି ପ୍ରଜାତିର ମାଙ୍କଡାର ନାମକରଣ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ଜୋସେଫଙ୍କ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ।

   Related Posts