Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ମହାଲିଙ୍ଗ୍ ସନସାଇନ୍ ପବ୍ଲିକ୍ ସ୍କୁଲରେ ପ୍ରଶାସନର ତଦନ୍ତ, କାଗଜପତ୍ର ଯାଞ୍ଚ ସହ ଆୟବ୍ୟୟ ଅଟକଳର ଚାଲିଛି ଖୋଳତାଡ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୨ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୫୨୪ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଟି୨୦ ବିଶ୍ୱକପ : ସୁପର-୧୨ରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା, ୭୦ରନରେ ଆୟରଲ୍ୟାଣ୍ଡକୁ ଦେଲା ମାତ୍
  • ||
  • +୩ରେ ଲକ୍ଷେ ସିଟ୍ ଖାଲି, ଗୁରୁବାର ସ୍ପଟ୍ ଆଡମିଶନ ପାଇଁ ଆବେଦନ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଖରାଟିଆ ପାଗ, ୨୩ ସୁଦ୍ଧା ଫେରିଯିବ ମୌସୁମୀ
  • ||
  • ରାଜଧାନୀରେ ରହିବନି ମୁକୁଳା ଡ୍ରେନ୍ : ଦୁଇ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଲାଗିବ ତାରଜାଲି, ସମ୍ପ୍ରସାରଣ ହେବ ସଙ୍କୁଚିତ ନାଳ
  • ||

ଘିଅ କି ତେଲ ନୁହେଁ, ନଦୀ ପାଣିରେ ଜଳେ ଏହି ମନ୍ଦିର ଦୀପ: ଦୀର୍ଘ ୫ ବର୍ଷ ହେଲା ଜଳୁଛି ଅଖଣ୍ଡ ଦୀପ

8/09/2021 at 6:07 PM

ଶାଜାପୁର ୦୮/୦୯ : ଭାରତରେ ଅନେକ ଚମତ୍କାର ସ୍ଥାନ ରହିଛି ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଜଣାଶୁଣା। ଦେଶରେ ଏମିତି ଅନେକ ରହସ୍ୟମୟ ସ୍ଥାନ ଅଛି ଯାହା ବିଷୟରେ ଅନେକ ଲୋକ ଜାଣି ନାହାନ୍ତି। ବିଶେଷକରି ଭାରତୀୟ ମନ୍ଦିରମାନଙ୍କର ଗର୍ଭଗୃହରେ ଅନେକ ରହସ୍ୟ ଲୁଚି ରହିଥାଏ। ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦେଶ ଶାଜାପୁରରେ ଏମିତି ଏକ ମନ୍ଦିର ଅଛି। ଶାଜାପୁର କାଲିସିଂଘ ନଦୀ ତଟରେ ରହିଛି ଏହି ମନ୍ଦିର। ଏହି ମନ୍ଦିରରେ ଲୋକେ ଘିଅ କିମ୍ବା ତେଲ ଦୀପ ଜାଳନ୍ତି ନାହିଁ ବରଂ ପାଣିରେ ଦୀପ ଜାଳନ୍ତି। ଶୁଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ଲାଗୁଥିବା ନିଶ୍ଚୟ ଯେ ପାଣିରେ କିଭଳି ଦୀପ ଜଳିବ। ଏହି ମନ୍ଦିରର ଚମତ୍କାରିତା ହିଁ ସେୟା।

ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦେଶ ଶାଜାପୁର ସ୍ଥିତ ଏହି ମନ୍ଦିର ଗଡିୟାଘାଟ ମାତା ମନ୍ଦିର ଭାବେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ। ବିଗତ ୫ ବର୍ଷ ହେଲା ଏହି ମନ୍ଦିରରେ ଅଖଣ୍ଡ ଦୀପ ଜଳୁଛି। ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟର କଥା ହେଉଛି ଲୋକେ ଏଠାରେ ଘିଅ କିମ୍ବା ତେଲରେ ଦୀପ ଜାଳନ୍ତି ନାହିଁ ବରଂ କାଲିସିଂଘ ନଦୀ ପାଣିରେ ଦୀପ ଜାଳନ୍ତି।

କୁହାଯାଏ ଯେ ଦୀପରେ କାଲିସିଂଘ ନଦୀର ପାଣି ପକାଇବା ପରେ ତାହା ତେଲ ଭଳି ତେଲିଆ ହେଇଯାଏ ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଦୀପ ଜଳିଥାଏ। ଏହି ମନ୍ଦିରରେ ପାଣିରେ ଦୀପ ଜଳିବା ଘଟଣା କୌଣସି ଚମତ୍କାରଠୁ କମ ନୁହେଁ। ତେବେ ଏହି ମନ୍ଦିରରେ କେବେଠାରୁ ଓ କିଭଳି ପାଣିରେ ଦୀପ ଜଳୁଛି ତାହା କେହି ଜାଣିନାହାନ୍ତି। ଏହା ଆଜି ବି ରହସ୍ୟ ଘେରରେ ରହିଛି।

   Related Posts