Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • IPL 2020: ବୁମରା ଓ ବୋଲ୍ଟଙ୍କ ଶାଣିତ ବୋଲିଂ ପରେ ଇଶାନଙ୍କ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ, ୯ ଓ୍ଵିକେଟ୍‌ରେ ଜିତିଲା ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ, ଦିଲ୍ଲୀର କ୍ରମାଗତ ଚତୁର୍ଥ ପରାଜୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆସିଲା ଅନଲକ୍ ୬.୦ ଗାଇଡ଼ଲାଇନ୍‌
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୨ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୧୪୭୦ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୧୬ତାରିଖରେ ଖୋଲିବ ସ୍କୁଲ, ନବମରୁ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ଯାଏଁ ପିଲା ପଢିବାକୁ ଆସିବେ
  • ||
  • ଝରକା ତାଡ଼ି ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଲୁଟ୍ ! ପୋଲିସର ତଦନ୍ତ ଜାରି
  • ||
  • ଭୟଙ୍କର ଭୂକମ୍ପରେ ଥରିଲା ତୁର୍କୀ ଓ ଗ୍ରୀସ : ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୧୭କୁ ବୃଦ୍ଧି, ୭ ଶହରୁ ଅଧିକ ଆହତ
  • ||
  • ସାଲେପୁର : ଟ୍ରକକୁ ଧକ୍କାଦେଲା ଆଉ ଏକ ଟ୍ରକ, ଜଣେ ମୃତ
  • ||

ଅଦ୍ଭୁତ ପରମ୍ପରା: ଝାଟି ପର୍ବରେ ଶତ୍ରୁତା ଭୁଲିବାକୁ ପରସ୍ପରକୁ ରକ୍ତାକ୍ତ କରନ୍ତି ବଣ୍ଡା ଜନଜାତି, ଦେଖନ୍ତୁ ଏହି ଦୃଶ୍ୟ

23/01/2020 at 8:49 PM

ମାଲକାନଗିରି୨୩/୧: ଆମ ରାଜ୍ୟରେ ବାର ମାସରେ ତେର ପର୍ବ । କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଏମିତି ପର୍ବ ଦେଖି ନଥିବେ ଯେଉଁଠି ପୁର୍ବ ଶତ୍ରୁତାକୁ ଭୁଲିବା ପାଇଁ ଲୋକେ ନିଜ ଦେହରୁ ରକ୍ତ ଝରାଉଛନ୍ତି । ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲାର ବଣ୍ଡା ଜନଜାତିର ନିଆରା ଝାଟି ପର୍ବ ।

ଖାଲି ଦେହରେ ପରସ୍ପରକୁ ପିଟାପିଟି ହୋଇ ଯୁବକମାନେ ରକ୍ତାକ୍ତ ହୋଇଥାଆନ୍ତି। ଖାଲି ପିଟାପିଟି ହୁଅନ୍ତି ନାହିଁ ତ, ପରସ୍ପର ପିଠିରେ ଚାବୁକ ମାରି ରକ୍ତାକ୍ତ କରି ଦେଇଥାଆନ୍ତି। ମାଲକାନାଗିରି ଜିଲ୍ଲା ବଣ୍ଡା ଜନଜାତିଙ୍କ ନିଆରା ‘ଝାଟିମରା’ ବା ପୁଷ ପର୍ବ । ବଣ୍ଡା ଜନଜାତିଙ୍କ ପାରମ୍ପାରିକ ଫସଲ ଶୁଆଁ, ବିରି ଓ ମାଣ୍ଡିଆ ଅମଳ ହେବା ପରେ ଲୋକେ ଏହି ଝାଟି ପର୍ବ ପାଳନ କରି ଥାଆନ୍ତି । ଆଉ ପୂର୍ବ ଶୁତ୍ରୁତାକୁ ଭୁଲିବାକୁ ଲୋକେ ନିଜ ନିଜ ଭିତରେ ଏଭଳି ପିଟା ପିଟି ହୁଅନ୍ତି । ଏହି ନିଆରା ପର୍ବ ଦେଖିବାକୁ ଲୋକଙ୍କ ପ୍ରବଳ  ଭିଡ ଜମିଥାଏ ।

କେଉଁ ଆଦିମ କାଳରୁ ବଣ୍ଡା ଜନଜାତିଙ୍କ ସମାଜରେ ଏହି ପରମ୍ପରା ଚାଲି ଆସୁଛି । ସେମାନଙ୍କ ଲାଗି ଗାଁର ପୁଜାରି ହେଉଛନ୍ତି ବିଚାରକ । ସେଇଥି ପାଇଁ ପୂଜାରିଙ୍କ ଆଦେଶରେ ଝାଟି ପର୍ବର ତାରିଖ ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ ହୁଏ । ଏହା ପରେ ଯୁବକ ମାନେ ସଲପ ଗଛ ଚଢି ଡାଳ ଭାଙ୍ଗି ଥାଆନ୍ତି । ଗ୍ରାମ ଦେବୀଙ୍କ ପିଠରେ ଏହାକୁ ପୂଜା କରାଯିବା ପରେ ତାକୁ ନିଆଁରେ ସେକି ଚାବୁକ ତିଆରି କରାଯାଏ । ଏହା ପରେ ଆରମ୍ଭ ହୁଏ ପର୍ବ । ଶତ୍ରୁକୁ ଝାଟିରେ ପିଟି ରକ୍ତାତ କରିବା ପରେ କୋଳା କୋଳି ହୁଅନ୍ତି । ଆଉ ତା ପରେ ବଣ୍ଡା ବାଦ୍ୟର ତାଳେ ତାଳେ ମସଗୁଲ ହୁଅନ୍ତି ସମସ୍ତେ ।   

ଆଜିର ଦିନରେ ଶତ୍ରୁତାର ସମାଧାନ ଲାଗି ଲୋକେ କେ।ର୍ଟ, କଚେରୀ ଯାଉଛନ୍ତି । ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ବଣ୍ଡା ଜନଜାତିର ଲୋକେ ଶତ୍ରୁତାର ସମାଧାନ ଏଭଳି ଢଙ୍ଗରେ କରିବା ବାସ୍ତବରେ ନିଆରା ।

   Related Posts