Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ୪ କ୍ବିଣ୍ଟାଲ ୬୦ କେଜି ଚନ୍ଦନ କାଠ ଜବତ: ଆନୁମାନିକ ମୂଲ୍ୟ ୭୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ବର: ବିଶାଖା ଏଗ୍ରୋ ସୋରୁମ୍ ଆଗରେ ଚାଷୀମାନଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଆମରଣ ଅନଶନ
  • ||
  • ଅପରାହ୍ନରେ ସ୍ଥଳଭାଗ ଛୁଇଁବ ‘ବୁରେଭି’ : କେରଳ-ତାମିଲନାଡୁର କିଛି ଜିଲ୍ଲାରେ ଛୁଟି ଘୋଷଣା, ବିମାନବନ୍ଦର ବନ୍ଦ
  • ||
  • ଜଗତପୁର : ଧାନ କଟାଳୀଙ୍କୁ ଶୁଣ୍ଢରେ କଚାଡି ମାରିଲା ହାତୀ
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ବର ଓ ମୟୁରଭଞ୍ଜରେ ମୃଦୁ ଭୂକମ୍ପ ଝଟ୍‌କା ଅନୁଭୂତ
  • ||
  • ଆଜି ପ୍ରଥମ ଟି୨୦ : ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ କଡା ଟକ୍କର ଦେବ ଭାରତ, ଓ୍ୱାର୍ଣ୍ଣରଙ୍କ ଅନୁପସ୍ଥିତିର ଫାଇଦା ନେବ ବିରାଟ ବାହିନୀ
  • ||
  • ଜି.ଉଦୟଗିରି : ନାବାଳିକା ଝିଅକୁ ଦୁଷ୍କର୍ମ ଅଭିଯୋଗ, ଅଭିଯୁକ୍ତକୁ ଗିରଫ କଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ଯୁବକଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର: ପ୍ରାଥମିକ ତଦନ୍ତରୁ ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ପୋଲିସ୍‌ ଏବଂ ଜୁଆ ଆଡ୍ଡା ମାଲିକଙ୍କ କଥାବାର୍ତ୍ତାର ଅଡିଓ କଲ ଭାଇରାଲ
  • ||
  • ହାଇଦ୍ରାବାଦ ମ୍ୟୁନିସିପାଲ କର୍ପୋରେସନ ନିର୍ବାଚନ : ଏବେସୁଦ୍ଧା ଆଗରେ ବିଜେପି, ପଛରେ ଟିଆରଏସ ଓ ଏଆଇଏମଆଇଏମ
  • ||

କରୋନା ମହାମାରୀକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ଖରା ଗରମରେ ଅଗ୍ନି ଝାସ ମଧ୍ୟରେ ବସି ତପସ୍ୟା କରୁଛନ୍ତି ସାଧୁ

6/05/2020 at 11:23 AM

ପଲବଲ ୦୬/୦୫ : ହରିୟାଣାର ପଲବଲ ଜିଲ୍ଲା ଅନ୍ତର୍ଗତ ପ୍ରହ୍ଲାଦପୁରରେ ଏକ ନିଆରା ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି | ମନ୍ଦିରର ଜଣେ ମହନ୍ତ ଖରା ଓ ଗରମରେ ବସି ତପସ୍ୟା କରୁଛନ୍ତି | ସେ ହେଲେ ଯମୁନା ନଦୀ କୁଳରେ ଅବସ୍ଥିତ ପ୍ରାଚୀନ ଶିବ ମନ୍ଦିରର ମହନ୍ତ ଶ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ୧୦୮ ଶ୍ରୀ ବାଲ୍ମୀକି ଦାସ ମହାରାଜ | ତପସ୍ୟା ସମୟରେ ମନ୍ଦିର ଚାରିପାଖେ ଅଗ୍ନି ପ୍ରଜ୍ବଳିତ କରି ମହନ୍ତ ମଝିରେ ବସି ତପସ୍ୟା କରୁଛନ୍ତି | ପ୍ରହ୍ଲାଦପୁର ନିବାସୀ ମହନ୍ତଙ୍କ ଶିଷ୍ୟ ପଣ୍ଡିତ ଶ୍ୟାମ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସୋମବାର, ମେ ୪ ତାରିଖରେ ତପସ୍ୟାର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି | ତପସ୍ୟା ଆସନ୍ତା ୪୧ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ | 

ତପସ୍ୟା ପାଇଁ ବାବା ବାଲ୍ମୀକି ଦାସ ମହାରାଜ ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳ ୧୧ଟା ରୁ ଦିନ ୨ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅଗ୍ନି କୁଣ୍ଡ ପାଖରେ ବସି ତପସ୍ୟା କରୁଛନ୍ତି | ସୋମବାର ଶୁଭାରମ୍ଭ ଦିନ ତପସ୍ୟା ସ୍ଥଳରେ ମନ୍ଦିରର ମହାରାଜ ୨୧ ଜାଗାରେ ୨୧-୨୧ଟି ଗୋବତ୍ସା ଖସିରେ ଅଗ୍ନି ପ୍ରଜ୍ବଳିତ କରି ତାର ଠିକ ମଝିରେ ବସି ତପସ୍ୟା କରୁଛନ୍ତି |

୪୧ ଦିନ ପରେ ତପସ୍ୟା ଉଦଯାପନ ହେବ | ମହାରାଜଙ୍କ ଶିଷ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଏହା ମହାରାଜଙ୍କ ସପ୍ତମ ଅଗ୍ନି ତପସ୍ୟା | ଏହା ପୂର୍ବରୁ ସେ ୬ଥର ଅଗ୍ନି ତପସ୍ୟା ନିଅ ଦିଲ୍ଲୀ ସ୍ଥିତ କଟବାରିଆ ଗୁରୁ ଗୋରଖନାଥ ମନ୍ଦିରରେ କରିସାରିଛନ୍ତି | ଏଥର ସେ ନିଜର ଅନ୍ୟ ଆଶ୍ରମ ପ୍ରହ୍ଲାଦପୁର ସ୍ଥିତ ପ୍ରାଚୀନ ଶିବ ମନ୍ଦିରରେ ତପସ୍ୟା କରୁଛନ୍ତି | ମହାରାଜଙ୍କ ଶିଷ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଅଗ୍ନି ତପସ୍ୟା ଛଡା ସେ ଅନେକଥର ଜଳ ତପସ୍ୟା ମଧ୍ୟ କରିସାରିଛନ୍ତି | ପ୍ରତ୍ୟେକ ତପସ୍ୟାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଦେଶରେ ବ୍ୟାପୁଥିବା ରୋଗର ନିରାକରଣ ଏବଂ ପର୍ଯାବରଣ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ସହ ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କ ସୁଖ ଶାନ୍ତି ଓ ସମୃଦ୍ଧି ଫେରାଇ ଆଣିବା |

ମହାରାଜଙ୍କ ଶିଷ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ତପସ୍ୟା ଜରିଆରେ ମହାରାଜଙ୍କ ମୁଖ୍ୟ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଲା ଦେଶରେ ବ୍ୟାପୁଥିବା କରୋନା ନାମକ ମହାମାରୀକୁ ସମୂଳେ ଧ୍ବଂସ କରିବା | ବର୍ତ୍ତମାନ ମନ୍ଦିର ପ୍ରାଙ୍ଗଣରେ ଲକଡାଉନ ଓ ସାମାଜିକ ଦୂରତାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖାଯାଇଛି | ତପସ୍ୟା ସମୟରେ ଲକଡାଉନ ନିୟମ ପାଳନ କରାଯାଉଛି | ମନ୍ଦିର ପ୍ରାଙ୍ଗଣରେ ତପସ୍ୟାରେ ଲୀନ ମହାରାଜଙ୍କ ସହିତ ଆଉ ୨-୪ ଜଣ ବ୍ୟକ୍ତି ହିଁ ଉପସ୍ଥିତ ଅଛନ୍ତି | ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ଅଲଗା ଅଲଗା କାମରେ ବ୍ୟସ୍ତ ଅଛନ୍ତି |  

   Related Posts