Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବିଏସଏଫର ବଡ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ, ବାଂଲାଦେଶ ସୀମାରେ ୮୨ ନକଲି ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ଜବତ
  • ||
  • ୟୁପି ସମର: ଅଖିଳେଶଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରଚାର କରିବେ ମମତା, ଫେବୃଆରୀ ୮ରେ ଲକ୍ଷ୍ନୌରେ ଭର୍ଚୁଆଲ ରାଲି
  • ||
  • ଆସନ୍ତାକାଲି ପ୍ରଥମ ଦିନିକିଆ: କିଏ କରିବ ଓପନିଂ ? ଖୁଲାସା କଲେ ରାହୁଲ, ୫ ବର୍ଷ ପରେ ଦିନିକିଆକୁ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରିବେ ଏହି ଖେଳାଳି
  • ||
  • କାରିଗରଙ୍କଠୁ ଲାଞ୍ଚ ନେବା ମହଙ୍ଗା ପଡିଲା, ଭିଜିଲାନ୍ସ ଦ୍ଵାରା ବନ୍ଧା ହେଲେ ହସ୍ତଶିଳ୍ପ ନିଗମର ସହ-ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଓ କ୍ରାପ୍ଟମ୍ୟାନ୍
  • ||
  • କଲେଜ୍ରେ ନିର୍ବାଚନୀ ସଭା ନେଇ କଠୋର ହେଲେ ଏସଇସି: ଏସଡିପିଓ ଏବଂ ପ୍ରିନ୍ସିପାଲଙ୍କୁ ନିଲମ୍ବନ କରିବାକୁ ଦେଲେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • IPL 2022: କେଏଲ ରାହୁଲଙ୍କ ସହ ଏହି ଦୁଇ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ନିଜ ଦଳରେ ସାମିଲ୍ କଲା ଲକ୍ଷ୍ନୌ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜି
  • ||
  • ମଙ୍ଗଳବାର ପୃଥିବୀର ନିକଟତର ହେବ ବିରାଟ ଗ୍ରହାଣୁ : ମାଡ ହେଲେ ଘଟାଇବ ବିନାଶ !
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୨ ଲକ୍ଷ ୩୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୩୧୦ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୪୮୮କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୧ ହଜାର ଉପରେ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧୦୮୬ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୫୫୪୮୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||

ସାମୁଦ୍ରିକ ବାତ୍ୟା ଲାଗି IMDଙ୍କ ୫ ଦିନିଆ ଆଡଭାଇଜରୀ, ଗୁଜୁରାଟ ଓ ସୌରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଭୀଷଣ ବର୍ଷା ଆଶଙ୍କା

30/05/2020 at 4:13 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୩୦।୫:  ଦକ୍ଷିଣ-ପଶ୍ଟିମ ଆରବ ସାଗରରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଘୂର୍ଣ୍ଣିବାତ୍ୟା ନେଇ ଭାରତୀୟ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ (ଆଇଏମଡି) ଶନିବାର ୫ ଦିନିଆ ଆଡଭାଇଜରୀ ଜାରି କରିଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ଦକ୍ଷିଣ ଗୁଜରାଟ, ମଧ୍ୟ ଗୁଜରାଟ ଓ ସୌରାଷ୍ଟ୍ର ଲାଗି ସତର୍କତା ଜାରି ହୋଇଛି। ତେବେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ରାଜଧାନୀ ମୁମ୍ବାଇ ଲାଗି ବାତ୍ୟାର ଭୟ ନଥିବା ଏଥିରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଛି।

ମେ ମଧ୍ୟ ସପ୍ତାହରେ ବଙ୍ଗୋପସାରରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଘୂର୍ଣ୍ଣିବାତ୍ୟା ‘ଉମପୁନ’ ଓଡିଶା ଓ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ସୀମା ମଧ୍ୟ ଦେଇ ଭୂ-ଭାଗକୁ ପ୍ରବେଶ କରିବା ପରେ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଯାଇଥିଲା। ତେବେ ଘୂର୍ଣ୍ଣିବାତ୍ୟା ଯୋଗୁ ଉଭୟ ରାଜ୍ୟରେ ବିପୁଳ ଧନ ଜୀବନହାନୀ ହୋଇଛି। ଗୋଟିଏ ପଟେ ଉପସାଗରୀୟ ବାତ୍ୟାର କ୍ଷୟକ୍ଷତି ତାଜା ଥିବା ବେଳେ ପଶ୍ଚିମ-କେନ୍ଦ୍ର ଓ ଦକ୍ଷିଣ-ପଶ୍ଚିମ ଆରବ ସାଗରରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ ଆଗାମୀ ୪୮ ଘଣ୍ଟାରେ ଲଘୁଚାପ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପରିଣତ ହେବା ନେଇ ଆଇଏମଡି ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିବା ଏବେଲୋକଙ୍କୁ ଆତଙ୍କିତ କରିଛି। 

ତେବେ ଲଘୁଚାପ ଯଦି ସାମୁଦ୍ରିକ ଘୂର୍ଣ୍ଣିବାତ୍ୟାରେ ପରିଣତ ହୁଏ ସୌରାଷ୍ଟ୍ର ଓ ଦକ୍ଷିଣ ଗୁଜୁରାଟରେ ଭୀଷଣ ବର୍ଷା ସାଙ୍ଗକୁ ବାତ୍ୟାର ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି। ଏହା ଛଡା ଗୁଜୁରାଟରେ ଆଇଏମଡି ୧ ଓ ୨ ଜୁନରେ ପ୍ରାକ୍‌ ମୌସୁମୀ ବର୍ଷାର ମଧ୍ୟ ଆକଳନ କରିଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ଚଳିତବର୍ଷ ମୁମ୍ବାଇରେ ହାରାହାରି ବର୍ଷା ଅଧିକ ହୋଇପାରେ ବୋଲି ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ଆକଳନ କରାଯାଇଛି।  ତେବେ ଲଘୁଚାପ ଅମ୍ଫାନ ଯୋଗୁ ଗୁଜରାଟ, ମଧ୍ୟ ଗୁଜରାଟ ଓ ସୌରାଷ୍ଟ୍ର ଲାଗି ଶନିବାର ଠାରୁ ବର୍ଷା ଆଶଙ୍କା କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ୫ ଦିନିଆ ଆଡଭାଇଜରି ଜାରି କରିଛନ୍ତି।

   Related Posts