Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପରାଜୟ ଧାରା ଭାଙ୍ଗିଲା ଚେନ୍ନାଇ, ୬ ଓ୍ୱିକେଟରେ ହାରିଲା କୋଲକାତା ନାଇଟ ରାଇଡର୍ସ
  • ||
  • ସରକାରଙ୍କ ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି, ନବମରୁ ଦ୍ଵାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍କୁଲ ଫି ୪୦ ପ୍ରତିଶତ କମିଲା, ଅଭିଭାବକଙ୍କୁ ମିଳିଲା ବଡ ଆଶ୍ଵସ୍ତି
  • ||
  • ଅଲମ୍ପିକ ପ୍ରସ୍ତୁତି ପାଇଁ ଗଠିତ ସଂସଦୀୟ କମିଟିର ପ୍ରଥମ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ, କମିଟିର ସଦସ୍ୟ ରହିଛନ୍ତି ସାଂସଦ ଅନୁଭବ ମହାନ୍ତି ଓ ସସ୍ମିତ ପାତ୍ର
  • ||
  • ମଦ ଦୋକାନ ନ ଖୋଲିବା ପାଇଁ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଦାବିପତ୍ର
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ବର ଉପ ନିର୍ବାଚନରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଡିଜିଟାଲ ପ୍ରଚାର: କହିଲେ, ‘ମୁଁ ସବୁବେଳେ ଆପଣଙ୍କ ସାଥିରେ ଅଛି’
  • ||
  • ମଙ୍ଗ ସମ୍ଭାଳିଲେ ନୀତିଶ ରାଣା, ଚେନ୍ନାଇକୁ ୧୭୩ ରନର ବିଜୟ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଦେଲା କୋଲକାତା ନାଇଟ୍ ରାଇଡର୍ସ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୬୧୭ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କ ନାଁରେ ୨୮ କୋଟି ଟଙ୍କାର GST ଠକେଇ ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ : ବୋମା ଭିଡୁଥିବା ବେଳେ ବିସ୍ଫୋରଣ, ଜଣେ ମୃତ, ଦୁଇ ଗୁରୁତର
  • ||

୧୯୯୨ ମସିହା ପରେ ପ୍ରତି ୱାଲର୍ଡ କପରେ ବହଳୁଛି ଟିମ୍ ଭାରତର ଜର୍ସି

23/05/2019 at 3:58 PM

କ୍ରିକେଟ ଇତିହାସରେ, ୧୯୭୫ ମସିହାରେ ସର୍ବ ପ୍ରଥମେ ୱାଲର୍ଡ କପ ଖେଳା ଯାଇଥିଲା। ସେହି ସମୟରେ ରଂଗୀନ ଜର୍ସିର ଚଳନ ନଥିଲା। ୧୯୭୫ ମସିହାରୁ ୧୯୮୭ ମସିହା ଯାଏଁ ଖେଳା ଯାଇଥିବା ପ୍ରତ୍ୟେକ ୱାଲର୍ଡ କପ୍‌ରେ ସବୁ ଟିମ୍‌ ଧଳା ଜର୍ସି ପିନ୍ଧି ଖେଳୁଥିଲେ। ୧୯୯୨ ମସିହାରୁ ରଂଗୀନ ଜର୍ସି ପିନ୍ଧିବାର ଚଳନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ୧୯୯୨ ମସିହାରୁ ଆଜି ଯାଏଁ ପ୍ରତି ୱାଲର୍ଡ କପ୍‌ରେ ଭାରତୀୟ ଟିମ୍‌ ନିଜ ଜର୍ସି ବଦଳାଏ।  

୧୯୯୨ ମସିହାର ୱାଲର୍ଡ କପ୍‌ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଓ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡରେ ଖେଳା ଯାଇଥିଲା। ଏହି ୱାଲର୍ଡ କପ୍‌ରେ ଟିମ୍‌ ଇଂଡିଆର ଜର୍ସିର ରଂଗ ନୀଳ ଥିଲା ଓ କାନ୍ଧରେ ଲାଲ ଓ ଧଳା ରଂଗର ପଟି ଥିଲା। ଏହି ୱାଲର୍ଡ କପ୍‌ରେ ଭାରତର ପ୍ରଦର୍ଶନ ବହୁତ ଖରାପ ଥିଲା। ଟପ୍‌ ୪ ର୍ୟାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମଧ୍ୟ ପହଞ୍ଚିନଥିଲା ଭାରତ। ୧୯୯୬ ମସିହାରେ ୱାଲର୍ଡ କପ୍‌ ଭାରତ ଓ ପାକିସ୍ତାନରେ ଖେଳା ଯାଇଥିଲା। ଏହି ୱାଲର୍ଡ କପ୍‌ରେ ଟିମ୍‌ ଇଂଡିଆର ଜର୍ସିର ରଂଗ ଆକାଶୀ ରଂଗର ଥିଲା। ଏହା ସହ ଛାତିରେ ବିସିସିଆଇର ଲଗୋ ଥିଲ ଓ କୋଲାରରେ ହଳଦିଆ ରଂଗ ଥିଲା। ଏହି ୱାଲର୍ଡ କପ୍‌ରେ ଭାରତ ସେମି ଫାଇନାଲରେ ସ୍ରୀଲଙ୍କାଠୁ ପରାଜୟ ହୋଇଥିଲା।

୧୯୯୯ ସମିହାରେ ଇଂଲାଣ୍ଡରେ ଖେଳା ଯାଇଥିଲା। ଏହି ୱାଲର୍ଡ କପ୍‌ରେ ଇଂଡିଆ ଟିମ୍‌ର ଜର୍ସିର ରଂଗ ଆକାଶୀ ରଂଗ ଥିଲା। ଏହା ସହ ଆଗରେ ହଳଦିଆ ରଂଗର ଡିଜାଇନ୍‌ ଥିଲା। ଡିଜାଇନ୍‌ର ବାଁ ପଟେ ବିସିସିଆଇ ଲେଖାଯାଇଥିଲା ଏତିରେ ଭାରତ ସେମି ଫାଇନାଲକୁ ମଧ୍ୟ ଯାଇନଥିଲା।

୨୦୦୩ ସମିହାରେ ୱାଲର୍ଡ କପ୍‌ ସାଉଥ ଆଫ୍ରିକା, ଜିମ୍ବାୱେ ଓ କେନିଆରେ ଖେଳା ଯାଇଥିଲା। ଏହି ୱାଲର୍ଡ କପ୍‌ରେ ଇଂଡିଆ ଟିମ୍‌ର ଜର୍ସିର ରଂଗ ଗାଢ ଆକାଶୀ ରଂଗ ଥିଲା। ଏହା ସହ ଛାତିରେ ତିରଂଗା ହେବା ସହ କାନ୍ଧରେ କଳା ରଂଗର ଷ୍ଟ୍ରିପ୍‌ ଥିଲା। ଏହି ୱାଲର୍ଡ କପ୍‌ରେ ଫାଇନାଲ ରାଉଣ୍ଡରେ ଭାରତ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆଠୁ ହାରିଥିଲା।

୨୦୧୧ ୱାଲର୍ଡ କପ୍‌ ଭାରତ, ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଓ ବାଙ୍ଗଲାଦେଶରେ ଖେଳା ଯାଇଥିଲା। ଏହି ୱାଲର୍ଡ କପ୍‌ରେ ଭାରତୀୟ ଟିମ୍‌ର ଜର୍ସିର ରଂଗ ନୀଳ ଥିଲା। ବାହୁରୁ ଅଣ୍ଟା ଯାଏଁ ତିରଂଗାର ଚିତ୍ର ଥିଲା ଓ ବିସିସିଆଇ ମଧ୍ୟ ଲେଖାଯାଇଥିଲା।

୨୦୧୫ ମସିହାରେ ୱାଲର୍ଡ କପ୍‌ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଓ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡରେ ଖେଳା ଯାଇଥିଲା। ଏହି ୱାଲର୍ଡ କପ୍‌ରେ ଇଂଡିଆ ଟିମ୍‌ ଜର୍ସିର ରଂଗ ଫିକା ନୀଳ ରଂଗ ଥିଲା। ଆଗରେ ଷ୍ଟାର ଇଂଡିଆର ଲଗୋ ଓ ବାଁ ପଟେ ବିସିସିଆଇର ଲୋଗୋ ଥିଲା। ଏହି ୱାଲର୍ଡ କପ୍‌ରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆଠୁ ଭାରତ ହାରିଥିଲା।

ଗତ ୱାଲର୍ଡ କପ୍‌ ଭଳି ଚଳିତ ବର୍ଷ ୱାଲର୍ଡ କପ୍‌ରେ ମଧ୍ୟ ଭାରତୀୟ ଟିମ୍‌ ନୂଆ ଡର୍ସି ପିନ୍ଧି ଖେଳିବ। 2୦୧୯ ମସିହା ୱାଲର୍ଡ କପ୍‌ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥିବା ଭାରତୀୟ ଟିମ୍‌ର ଜର୍ସି ବହୁତ ଷ୍ଟାଇଲିସ୍ ଲାଗୁଛି। ଏଥିରେ ଜର୍ସିରେ ଉଭୟ ଫିକା ଓ ଗାଢ ନୀଳ ରଂଗ ଦିଆଯାଇଛି। ଜର୍ସିରେ ଦୁଇଟି କଲର ସେଡ୍‌ସ ଦିଆଯିବା ସହ ଆଗରେ ଅପୋ ଇଂଡିଆ ବ୍ରାଣ୍ଡିଗଂର ଲୋଗୋ ଅଛି। ଛାତିରେ ବିସିସିଆଇର ଲୋଗୋ ମଧ୍ୟ ଅଛି।   

   Related Posts