Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଆଇପିଏଲ ୨୦୨୧: କୋଲକାତା ନାଇଟ ରାଇଡର୍ସ ସାମ୍ନାରେ ରୟାଲ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର୍ସ ବାଙ୍ଗାଲୋରର ଆତ୍ମ ସମର୍ପଣ
  • ||
  • ଅଖାଡା ପରିଷଦର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ମହନ୍ତ ନରେନ୍ଦ୍ର ଗିରିଙ୍କ ନିଧନ, ଫାଶିରେ ଝୁଲୁଥିବା ଅବସ୍ଥାରେ ମିଳିଲା ମୃତଶରୀର
  • ||
  • ନୀଳଗିିରି : ଶିଶୁକନ୍ୟା ଓ ବାପାଙ୍କୁ ହାଣିବା ଅଭିଯୋଗରେ ୭ ବର୍ଷ ସଶ୍ରମ କାରାଦଣ୍ଡରେ ଦଣ୍ଡିତ ହେଲେ ଅଭିଯୁକ୍ତ
  • ||
  • ପୁରୀ : ଭାର୍ଗବୀ ନଦୀରେ ଗାଧୋଇବା ବେଳେ ଭାସିଯାଇ ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ପୁରୀ : ୧୫ବର୍ଷ ପରେ ଚୂଡାନ୍ତ ରାୟ : ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ମାମଲାରେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ୨ ଭାଇଙ୍କୁ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡାଦେଶ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବିଜେଡିର ମାରାଥନ୍ ମିଶ୍ରଣ ପର୍ବ, ଶଙ୍ଖ ଧରିଲେ ରାୟଗଡା ଜିଲ୍ଲାର ଅନେକ ବରିଷ୍ଠ କଂଗ୍ରେସ ଓ ବିଜେପି ନେତା
  • ||
  • ରାୟଗଡା : ଦେବଦୂତ ସାଜିଲେ ୧୦୮ ଆମୁଲାନ୍ସ କର୍ମଚାରୀ, ପାହାଡିଆ ରାସ୍ତାରେ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାଙ୍କୁ ବୋହିଲେ ଷ୍ଟ୍ରେଚରରେ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଗୁମର ଖୋଲିଲେ କି ବିଦ୍ୟାଭାରତୀ ? ଲାଏ ଡିଟେକ୍ସନ ଟେଷ୍ଟରେ ପ୍ରାୟ ୪ ଘଣ୍ଟାରେ ପଚରାଗଲା ୧୦୦ ପ୍ରଶ୍ନ
  • ||
  • କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି : ପାରିବାରିକ କଳହରୁ ସଂଘବଦ୍ଧ ଆକ୍ରମଣ, ଚାଲିଗଲା ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ନିମାପଡା : ପିପିଲି ଉପନିର୍ବାଚନକୁ ମୁକ୍ତ ଓ ନିରପେକ୍ଷ କରିବା ନେଇ ବିଏସଏଫର ଫ୍ଲାଗ୍ ମାର୍ଚ୍ଚ
  • ||

ଟିକା ନେବାର କିଛି ମାସ ପରେ ଶରୀରରୁ କମୁଛି ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି: ଆଇସିଏମଆର

15/09/2021 at 8:59 PM

ଭୁବନେଶ୍ଵର ୧୫।୦୯:  ତୃତୀୟ ଲହର ନେଇ ମନ ଭିତରେ ଭୟ ଥିବା ବେଳେ ଏକ ଗବେଷଣାରୁ ଜଣାଯାଇଛି ଯେ କୋଭିଡ ଟୀକା ନେବାର କିଛି ମାସ ପରେ ଶରୀରରୁ ରୋଗପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି  ହ୍ରାସ ପାଉଛି। ଭୁବନେଶ୍ବର ଆରସିଏମଆର ପକ୍ଷରୁ କରାଯାଇଥିବା ଏକ ଅନୁଧ୍ୟାନରୁ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହେଉଛି। ତେବେ ଏହା ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ସଂକ୍ରମିତ କରିନପାରେ, କିନ୍ତୁ ବୁଷ୍ଟର ଡୋଜର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି କି ନାହିଁ ଏହା ଉପରେ ଗବେଷଣାକୁ ତ୍ଵରାନ୍ଵିତ କରାଯାଇଛି।

ଟିକା ପରେ ବି ଶଙ୍କା ଯାଉନି। ଟିକା ନେବାର କିଛି ମାସ ପରେ କୋଭିଡ ବିରୋଧୀ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ହ୍ରାସ ପାଇଚାଲୁଛି।  ଭୁବନେଶ୍ବର ଆରସିଏମଆର ପକ୍ଷରୁ କରାଯାଇଥିବା ଏକ ଅନୁଧ୍ୟାନରୁ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି। ୬୧୪ ଜଣ ଟିକା ନେଇଥିବା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀଙ୍କୁ ନେଇ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରାଯାଇଥିଲା। ଯେଉଁମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୩୦୮ ଜଣ କୋଭିସିଲଡ ଟିକା ନେଇଥିଲେ ଏବଂ ୩୦୬ ଜଣ କୋଭାକ୍ସିନ ଟିକା ନେଇଥିଲେ। ତେବେ ଜଣାଯାଇଛି ଯେ ମୋଟ ୬୧୪ ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କେବଳ ୮୧ ଜଣଙ୍କର ଆଣ୍ଟିବଡି କିଛି ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପୂର୍ବଭଳି ରହିଛି। ଅବଶିଷ୍ଟ ୫୩୩ ଜଣଙ୍କର ଆଣ୍ଟିବଡି ହ୍ରାସ ପାଇଛି। କୋଭାକ୍ସିନ ନେବାର ୨ ମାସ ପରେ ଏବଂ କୋଭିସିଲଡ ନେବାର ୩ ମାସ ପରେ ରୋଗପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ତେବେ ଏହାଦ୍ଵାରା ଯେ ଜଣେ କୋଭିଡରେ ସଂକ୍ରମିତ ହେବ ତାହା ନୁହେଁ ବୋଲି ଆଶ୍ଵାସନା ଦେଇ କହିଛନ୍ତି ଆରଏମଆରସି ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ସଂଘମିତ୍ରା ପତି।

ପୂର୍ବରୁ ବ୍ରିଟେନରେ ଅନୁରୂପ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରାଯାଇଥିଲା। ଫାଇଜର ଏବଂ ଆଷ୍ଟ୍ରାଜେନେକା ଡବଲ ଡୋଜ ଟିକା ନେବାର ୬ ମାସ ପରେ ଆଣ୍ଟିବଡି ବହୁ ମାତ୍ରାରେ ହ୍ରାସ ପାଉଥିବା ଦେଖାଯାଇଥିଲା। ତେଣୁ ଅନେକ ଦେଶ ଏବେ ବୁଷ୍ଟର ଡୋଜ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ବ ଦେବା ଆରମ୍ଭ କଲେଣି। ଭାରତରେ ବୁଷ୍ଟର ଡୋଜର ଆବଶ୍ୟକତା ଅଛି କି ନାହିଁ ଏହା ଉପରେ ଭୁବନେଶ୍ବର ଆରଏମଆରସି ପକ୍ଷରୁ ଗବେଷଣା କରାଯାଇଥିଲା।

ବନାରସ ହିନ୍ଦୁ ବିଶ୍ବ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପକ୍ଷରୁ କରାଯାଇଥିବା ଏକ ଅନୁଧ୍ୟାନରୁ ଜଣାଯାଇଛି ଯେ ତୃତୀୟ ଲହର ସେତେଟା ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରିବ ନାହିଁ। ତେବେ ତୃତୀୟ ଲହର ପୂର୍ବରୁ ଯେତେ ସମ୍ଭବ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ଟିକା ଦେବା ପ୍ରକ୍ରିୟା ଜାରି ରହିଛି। ଏବେସୁଦ୍ଧା ୭୬ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଡୋଜ ଟିକା ଦିଆସରିଲାଣି। ଆଗକୁ ବୁଷ୍ଟର ଡୋଜର ଆବଶ୍ୟକତା ଅଛି କି ନାହିଁ ସେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବେ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ।

   Related Posts