Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଅଞ୍ଜନା ମିଶ୍ର ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲା, ବୁଧବାର ମୁଖ୍ଯ ଅଭିଯୁକ୍ତ ବିବନର ହେବ ଟିଆଇ ପରେଡ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଅଞ୍ଜନା ମିଶ୍ର ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲା, ମୁଖ୍ଯ ଅଭିଯୁକ୍ତ ବିବନକୁ ୨ ଦିନିଆ ରିମାଣ୍ଡରେ ନେବ ସିବିଆଇ
  • ||
  • ଆଠଗଡ : ଟାୟାର ଫାଟି ଓଲଟିଲା ଟ୍ରକ୍, ଡ୍ରାଇଭର ଆହତ
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ବର : ସୋସିଆଲ୍ ମିଡିଆରେ ସ୍ତ୍ରୀର ଉଲଗ୍ନ ଫଟୋ : ସ୍ବାମୀକୁ ଗିରଫ କରି ଦଫା ଲଗାଇଛି ପୋଲିସ, ଅଭିଯୁକ୍ତ କହୁଛି- ମୁଁ ଅପଲୋଡ୍ କରିନି
  • ||
  • ନୂଆପଡା : ୫ ଡକାୟତ ଗିରଫ, ଲୁଟ୍ ହୋଇଥିବା ଟଙ୍କା ସହ ଅଳଙ୍କାର ଜବତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ୧୦ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ୧୦ ଜିଲ୍ଲା ଦାୟିତ୍ବ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୯୧୭ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୭୪ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୩୩୭୩୫୧ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଭିସୁଟ୍‌ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ରିପୋର୍ଟ ଥିଲା ଭୁଲ୍, ଆଣ୍ଟିଜେନ୍ କିଟ୍ ଖରାପରୁ ୨୫ଜଣଙ୍କର ରିପୋର୍ଟ ଆସିଥିଲା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • କୋରାପୁଟ : ଜବତ ହେଲା ୭ କୋଟି ୯୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଜାଲ ନୋଟ୍, ୩ ଅଟକ
  • ||

୯୬ ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ବୃଦ୍ଧା ୧୦୦ ରୁ ୯୮ ମାର୍କ ରଖି ସାକ୍ଷରତା ପରୀକ୍ଷାରେ ଟପ କଲେ

31/10/2018 at 7:14 PM

କେରଳ ୩୧/୧୦ : କେରଳର ୯୬ ବର୍ଷ ବୟସ୍କା କାର୍ଥୀୟାଣୀ ଆମ୍ମା ସାକ୍ଷରତା ପରୀକ୍ଷାରେ ୧୦୦ ରୁ ୯୮ ମାର୍କ ରଖି ଟପ୍‌ କରିଛନ୍ତି | ଏଥିପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ଆସନ୍ତାକାଲି ମେରିଟ ସାର୍ଟିଫିକେଟ ମଧ୍ୟ ମିଳିବ | ଆସନ୍ତାକାଲି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କନଫରେନ୍ସ ହଲରେ ହେବାକୁ ଥିବା ସମାରୋହରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପିନରାଇ ବିଜୟାନଙ୍କଠାରୁ ସେ ଏହି ସାର୍ଟିଫିକେଟ ଗ୍ରହଣ କରିବେ | କେରଳର ସାକ୍ଷରତା ଅଭିଯାନ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଏହି ପରୀକ୍ଷା ଆୟୋଜନ କରିଥିଲା | ଚତୁର୍ଥ ଶ୍ରେଣୀ ପାଇଁ ଆମ୍ମା ଏହି ପରୀକ୍ଷା ଦେଇ ସମସ୍ତଙ୍କଠୁ ଅଧିକ ନମ୍ବର ରଖି ପାସ କରିଛନ୍ତି |

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ପରୀକ୍ଷା ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସ୍ଥରରେ ୫ଟି ଶ୍ରେଣୀ ଯଥା, ଚତୁର୍ଥ, ସପ୍ତମ, ଦଶମ, ଏକାଦଶ ଏବଂ ଦ୍ୱାଦଶ ପାଇଁ ହୋଇଥିଲା| ୪୨୯୩୩ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀ ଏହି ପରୀକ୍ଷାରେ ପାସ ହୋଇଛନ୍ତି |

ଆମ୍ମା ତାଙ୍କ ଜୀବନ କାଳ ମଧ୍ୟରେ କେବେ ସ୍କୁଲ ଯାଇନାହାନ୍ତି | ସେ ମନ୍ଦିର ସଫା ସଫି କାର୍ଯ୍ୟରେ ନିୟୋଜିତ ଅଛନ୍ତି | ସାକ୍ଷାରତା ଅଭିଯାନର ନିର୍ଦେଶକ ପି.ଏସ.ଶ୍ରୀଲଥା ଇଣ୍ଡିଆ ଟୁଡ଼େକୁ ଦେଇଥିବା ଏକ ଇଣ୍ଟରଭିୟୁରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଆମ୍ମାଙ୍କ ପାଇଁ ସେମାନେ ସମସ୍ତେ ଗର୍ବିତ | ଆମ୍ମା ସ୍ୱଇଚ୍ଛାରେ ଏହି ପରୀକ୍ଷା ଦେଇଥିଲେ |

ଆମ୍ମା ଯେ କେବଳ ୯୬ ବର୍ଷ ବୟସରେ ପରୀକ୍ଷା ଦେଇଛନ୍ତି ତା ନୁହେଁ , ବରଂ ସମସ୍ତ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବି ସେ  ବୟସ୍କା | ୨୦୧୮ ସାଧାରଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସରେ କେରଳର ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଲିଟେରାଶି ମିଶନ ଅଥୋରିଟି ‘ଅକ୍ଷରଲକ୍ଷମ’ ନାମକ ଏକ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା | ଏହି ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ଆଧାରରେ ସେମାନେ ୪୭୨୪୧ ଜଣ ନରକ୍ଷରଙ୍କୁ ୧୦୦ ପ୍ରତିଶତ ନମ୍ବର ରଖି ପାସ କରିବା ପାଇଁ ତାଲିମ ଦେଇଥିଲେ |

ଆମ୍ମା ନିଜର କୃତିତ୍ୱକୁ ନେଇ ଖୁସି ବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି | ସେ କହିଛନ୍ତି ଶେଷରେ ଲେଖିବା, ପଢିବା, ଗଣତି ଆଦି ସେ ଶିଖିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛନ୍ତି | ମହିନ୍ଦ୍ରା ଗ୍ରୁପର ସଭାପତି ଆନନ୍ଦ ମହିନ୍ଦ୍ରା ଏନେଇ ସୋସିଆଲ ମିଡ଼ିଆରେ ନିଜର ଖୁସି ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି |

   Related Posts