ori homes
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ମୁମ୍ବାଇ ବନାମ ଦିଲ୍ଲୀ : ‘କର ବା ମର’ ସ୍ଥିତିରେ କ୍ୟାପିଟାଲ୍ସ
  • ||
  • ଆଜିଠୁ କଳିଙ୍ଗ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଏଏଫଆଇ ଇଣ୍ଡିଆନ ଗ୍ରାଁପ୍ରି-୩ : ଅମିୟ କୁମାର ମଲ୍ଲିକ ଏବଂ ଶ୍ରାବଣୀ ନନ୍ଦଙ୍କ ଉପରେ ନଜର
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ହାରୁଛି କରୋନା, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୮ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଆକାଶରୁ ଖସିଲା ମୃତ୍ୟୁ, ବଜ୍ରପାତରେ ଚାଲିଗଲା ୩୩ ଜୀବନ
  • ||
  • ତାତି ଆହୁରି ବଢିବ, ୩ ଦିନ ଯାଏଁ ତତଲା କଡେଇରେ ଭାଜିହେବେ ରାଜ୍ୟବାସୀ
  • ||
  • ୪୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ଚାଲାଣ ପାଇଁ ଜଙ୍ଗଲରେ ଲୁଚାଇଥିଲେ ମାଫିଆ
  • ||

ସ୍ବାମୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଫେମିଲି ପେନସନ ପାଉଥିବା ୯୩ ବର୍ଷ ବୟସ୍କା ଆଶାମଣି ଏବେ ନିରାଶ, ସରକାରୀ ବାବୁଙ୍କ ଖାମଖିଆଲ ନୀତି ଯୋଗୁଁ ବର୍ଷେହେଲା ଭୋକ ଉପାସରେ

15/12/2018 at 6:18 PM

ଖୋର୍ଦ୍ଧା ୧୫|୧୨: ସ୍ବାମୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ପେନସନ୍ ମିଳୁଥିଲା । ହେଲେ ୨୦୧୭ ଡିସେମ୍ବରରୁ ସେତକ ବନ୍ଦ । ଚଳିବାକୁ ନାହିଁ ନଥିବା ହଇରାଣ ହେଉଛନ୍ତି ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଗୋଡ଼ିପଡ଼ାର ଆଶାମଣୀ ମଙ୍ଗରାଜ ।ପରିଣତ ବୟସରେ ରେଳ ବିଭାଗ ଠାରୁ  ଡିଟିଆଇ ଅଫିସ, ଟ୍ରେଜେରୀ ଅଫିସ ଦୌଡ଼ି ଦୌଡ଼ି ନିରାଶ ଆଶାମାଣୀ। 

ଖୋର୍ଦ୍ଧା  ଗୋଡିପଡା ଗାଁର୯୩ ବର୍ଷୀୟା  ବୃଦ୍ଧା ଆଶାମଣୀ ମଙ୍ଗରାଜ । ଆସାମ ଗୌହାଟୀ ନର୍ଦନ ଫ୍ରଣ୍ଟ ରେଳ ବିଭାଗରେ ସ୍ବାମୀ ବଂଶୀଧର ମଙ୍ଗରାଜ ଚତୁର୍ଥ ଶେଣୀ କର୍ମଚାରୀ ରୂପେ ଚାକିରିକରୁଥିଲେ ।  ୧୯୭୭ରେ ବଂଶୀଧରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହେଲା । ସ୍ବାମୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ରେଳ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଖୋର୍ଦ୍ଧ।ଟ୍ରଜେରୀ ମଧ୍ୟମରେ  ପେନସନ୍ ପାଉଥିଲେ ଆଶାମଣୀ ।  ମାତ୍ର ୨୦୧୭ ଡିସେମ୍ବର ମାସରୁ ପେନସନ୍ କୁ ଖୋର୍ଦ୍ଧ। ଟ୍ରଜେରୀରୁ ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ଟ୍ରାନସଫର୍ କରିବା ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଆସିଲା । ଆସାମ ଗୋହାଟି ନର୍ଦନ ଫ୍ରଣ୍ଟରେଳ ବିଭାଗର ଚିଠି ମୁତାବକ ଖୋର୍ଦ୍ଧ। ଟ୍ରଜେରୀ  ଆଶାମଣୀଙ୍କ ପେନସନ୍ ବିବରଣୀ ସଠିକ ରୂପେ  ଦେଇନି । ତେଣୁ ବର୍ଷେହେଲାଣି ଏହି ବୃଦ୍ଧା ପେନସନ ଗଣ୍ଡାକରୁ ବଞ୍ଚିତ । ଚଳିବା ପାଇଁ ନାହିଁ ନଥିବା ହଇରାଣ ହେଉଛନ୍ତିସେ । 

ସରକାରୀ ବାବୁଙ୍କ ଖାମଖିଆଲ ମନୋଭାବ । ଆଉ ପରିଣାମ ଭୋଗୁଛନ୍ତି ବୃଦ୍ଧା ଆଶାମାଣୀ। ଟ୍ରଜେରୀ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ନର୍ଦନ ଫ୍ରଣ୍ଟ ରେଳ ବିଭାଗ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ  ଗୁହାରୀ ପରେ ବି ଫଳ ଘର ଶୂନ ।ବାଧ୍ୟ ହୋଇ ନ୍ୟୁଜ7କୁ ନିଜ ଦୁଃଖ ଜଣାଇଥିଲେ ଆଶାମଣୀ ।  ତେବେ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଆଶାମଣୀଙ୍କ ପେନସନ ବିବରଣୀ ନର୍ଦ୍ଦନ ରେଳ ବିଭାଗକୁ ପଠାଇବାକୁ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଛନ୍ତି ଟ୍ରେଜେରୀ ଅଫିସର ।

   Related Posts