Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଆସୁଛି ବାତ୍ୟା ‘ନିଭାର୍’: ୨୫ରୁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଆଲର୍ଟ ରହିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ଚିନ୍ତା ବଢାଇଲାଣି କରୋନାର ୨ୟ ଲହର : ଆଜି PM-CM ଆଲୋଚନା, କୋଭିଡ -19 ର ସ୍ଥିତି ଏବଂ ଟିକା ବିତରଣ ନେଇ ସମୀକ୍ଷା
  • ||
  • ଚିନ୍ତା ଘାରୁଛି କରୋନା ମୃତ୍ୟୁ, ସେପଟେ ଆଜି ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ଆଉ ୯୧୩ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ଚାଷୀଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ସହାୟତା ନେଇ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଟ୍ୱିଟ୍: ଲେଖିଲେ, ଗତ ୬ ବର୍ଷରେ ଓଡ଼ିଶାର ଚାଷୀଙ୍କୁ ୬୦ ହଜାର ୮୩୬ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦେଇଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟର ୬ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟରେ ନୂଆ କୁଳପତି ନିଯୁକ୍ତି: ଜାଣନ୍ତୁ କିଏ, କେଉଁଠି
  • ||
  • ନାବାଳିକାକୁ ଦୁଷ୍କର୍ମ ପରେ ବିଷ ଦେଇ ହତ୍ୟା କରିଥିଲା ସଂପର୍କୀୟ କକା: ଏମିତି ଅଭିଯୋଗ ନେଇ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଘେରିଲେ ମହିଳା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଓଟିଭିରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଲେ ନିହାର ରଞ୍ଜନ ଭୂୟାଁ
  • ||

୯୧ ବର୍ଷ ବୟସରେ ପଦାର୍ପଣ କଲେ ସୁର ସାମ୍ରାଜ୍ଞି ଲତା ମଙ୍ଗେସକର୍: ଏହି କାରଣରୁ କରିନଥିଲେ ବିବାହ

28/09/2020 at 11:03 AM

ମୁମ୍ବାଇ ୨୮/୦୯ : ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୮ ତାରିଖ ସୁର ସାମ୍ରାଜ୍ଞି ଭାରତ ରତ୍ନ ଲତା ମଙ୍ଗେସକରଙ୍କର ୯୧ତମ ଜନ୍ମଦିନ । ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦେଶ ଇନ୍ଦୋରରେ ଜନ୍ମ ନେଇଥିବା ଲତା ୪୦ ଦଶକରେ ଗୀତ ଗାଇବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କୁ ମାତ୍ର ୧୩ ବର୍ଷ ବୟସ ହୋଇଥିଲା । ଗାୟିକା ଦୁନିଆରେ ଲତା ମଙ୍ଗେସକରଙ୍କର ଏକ ମହତ୍ଵପୁର୍ଣ ଭୂମିକା ରହିଛି । ତାଙ୍କୁ ଏବେ ସୁଦ୍ଧା ୩ଟି ନ୍ୟାସନାଲ ଆୱାର୍ଡ ମିଳିଛି । ଭାରତ ସରକାର ୧୯୬୯ ମସିହାରେ ତାଙ୍କୁ ପଦ୍ମ ଭୂଷଣ, ୧୯୯୯ ମସିହାରେ ପଦ୍ମ ବିଭୂଷଣ ଓ ୨୦୦୧ ମସିହାରେ ଭାରତ ରତ୍ନ ସମ୍ମାନରେ ସମ୍ମାନିତ କରିଥିଲେ ।

ଲତା ମଙ୍ଗେସକରଙ୍କ ଜୀବନ ସହ ଜଡିତ ଅନେକ କାହାଣୀ ଲୋକ ଶୁଣିଛନ୍ତି । ୧୪ ବର୍ଷ ବୟସରୁ ଲତା କାମ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଥିଲେ । ପିତାଙ୍କ ଅକାଳ ବିୟୋଗ ପରେ ତାଙ୍କ ଉପରେ ପରିବାରର ବୋଝ ଆସିଥିଲା । ସେ ପରିବାରରେ ବଡ ହୋଇଥିବାରୁ ପରିବାର ସମ୍ଭାଳିବା ଦାୟିତ୍ୱ ବହନ କରିଥିଲେ । ଲତାଙ୍କ ପ୍ରଥମ ଆୟ ମାତ୍ର ୨୫ ଟଙ୍କା ଥିଲା । ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଷ୍ଟେଜରେ ଗାଇଥିବାରୁ ତାଙ୍କୁ ୨୫ ଟଙ୍କା ପାରିଶ୍ରମିକ ମିଳିଥିଲା । ପିଲା ଦିନୁ ସେ ବହୁତ ସଂଘର୍ଷ କରିଥିଲେ । ପୁରା ପରିବାରର ଦାୟିତ୍ୱ ତାଙ୍କ ଉପରେ ଥିବାରୁ ସେ ବିବାହ କରିନଥିଲେ । ବିବାହ କରିବାକୁ ବହୁତ ଥର ଚିନ୍ତା କରିଥିଲେ କିନ୍ତୁ କରିପାରିନଥିଲେ ।

ଲତାଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନରେ ତାଙ୍କ ପ୍ରଶଂସକ ଲତା ଗାଇଥିବା ଗୀତ ସେୟାର କରିଥାନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଏମିତି ଏକ ଗୀତ ଅଛି ଯାହା ନା କେବଳ ଲତା ମଙ୍ଗେସକରଙ୍କର ପସନ୍ଦ ଗୀତ ବରଂ ତାଙ୍କ ପାଇଁ ହିଁ ଲେଖାଯାଇଥିଲା ।

୧୯୭୭ ମସିହାରେ ଫିଲ୍ମ କିନାରା ରିଲିଜ ହୋଇଥିଲା । ଏହି ଫିଲ୍ମରେ ହେମା ମାଳିନୀ, ଜିତେନ୍ଦ୍ର ଓ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ଅଭିନୟ କରିଛନ୍ତି । ଫିଲ୍ମର ଗୀତ ‘ନାମ ଗୁମ ଯାଏଗା’ ଲତାଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ପସନ୍ଦର ଗୀତମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ।

ଲତା ମଙ୍ଗେସକରଙ୍କ ଜୀବନ ସହ ଜଡିତ ଅନେକ କାହାଣୀ ଲୋକ ଶୁଣିଛନ୍ତି । ୧୪ ବର୍ଷ ବୟସରୁ ଲତା କାମ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଥିଲେ । ପିତାଙ୍କ ଅକାଳ ବିୟୋଗ ପରେ ତାଙ୍କ ଉପରେ ପରିବାରର ବୋଝ ଆସିଥିଲା । ସେ ପରିବାରରେ ବଡ ହୋଇଥିବାରୁ ପରିବାର ସମ୍ଭାଳିବା ଦାୟିତ୍ୱ ବହନ କରିଥିଲେ । ଲତାଙ୍କ ପ୍ରଥମ ଆୟ ମାତ୍ର ୨୫ ଟଙ୍କା ଥିଲା । ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଷ୍ଟେଜରେ ଗାଇଥିବାରୁ ତାଙ୍କୁ ୨୫ ଟଙ୍କା ପାରିଶ୍ରମିକ ମିଳିଥିଲା । ପିଲା ଦିନୁ ସେ ବହୁତ ସଂଘର୍ଷ କରିଥିଲେ । ପୁରା ପରିବାରର ଦାୟିତ୍ୱ ତାଙ୍କ ଉପରେ ଥିବାରୁ ସେ ବିବାହ କରିନଥିଲେ । ବିବାହ କରିବାକୁ ବହୁତ ଥର ଚିନ୍ତା କରିଥିଲେ କିନ୍ତୁ କରିପାରିନଥିଲେ ।

ଲତାଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନରେ ତାଙ୍କ ପ୍ରଶଂସକ ଲତା ଗାଇଥିବା ଗୀତ ସେୟାର କରିଥାନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଏମିତି ଏକ ଗୀତ ଅଛି ଯାହା ନା କେବଳ ଲତା ମଙ୍ଗେସକରଙ୍କର ପସନ୍ଦ ଗୀତ ବରଂ ତାଙ୍କ ପାଇଁ ହିଁ ଲେଖାଯାଇଥିଲା ।

୧୯୭୭ ମସିହାରେ ଫିଲ୍ମ କିନାରା ରିଲିଜ ହୋଇଥିଲା । ଏହି ଫିଲ୍ମରେ ହେମା ମାଳିନୀ, ଜିତେନ୍ଦ୍ର ଓ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ଅଭିନୟ କରିଛନ୍ତି | ଫିଲ୍ମର ଗୀତ ‘ନାମ ଗୁମ ଯାଏଗା’ ଲତାଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ପସନ୍ଦର ଗୀତମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ।

   Related Posts