Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୂର୍ବ ଗୋଦାବରୀରେ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଓଲଟିଲା ଭ୍ୟାନ୍, ୬ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ରାସ୍ତା ଉପରେ ପଡିଛି ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ୩୧ରେ ଆଉ ଏକ ଲଘୁଚାପ ! ଉତ୍ତର ଓ ଉପକୂଳ ଓଡିଶାରେ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ସ୍କର୍ପିଓ ଜାଳିଦେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ, ଗାଡିରେ ଥିବା ୩ ଜଣଙ୍କୁ ନିସ୍ତୁକ ମାଡ
  • ||
  • ପରାଜୟ ଧାରା ଭାଙ୍ଗିଲା ଚେନ୍ନାଇ, ୬ ଓ୍ୱିକେଟରେ ହାରିଲା କୋଲକାତା ନାଇଟ ରାଇଡର୍ସ
  • ||

୯୦୦ ପିଲା ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଏଚଆଇଭି ପଜିଟିଭ୍, କାରଣ କ’ଣ ଜାଣନ୍ତୁ

26/10/2019 at 7:56 PM

ରୋଟୋଡେରୋ୨୬|୧୦: ନିକଟରେ ୟମନ ଦେଶରେ ୫ ହଜାର ଶିଶୁଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ କଥା ଆପଣ ଜାଣିଥିବେ। ଏବେ  ପାକିସ୍ତାନର ରୋଟାଡେରୋରେ ୧୧୦୦ ଜଣଙ୍କୁ ଏଚଆଇଭି ପଜିଟିଭ୍‌ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଛି। ଏହି ଘଟଣା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିବା ପରେ ପିଲାଙ୍କ ମାଆ-ବାପାମାନେ ଚିନ୍ତାରେ ପଡି ଯାଇଛନ୍ତି।  ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଏପ୍ରିଲ ମାସରେ ପ୍ରଥମେ ରୋଟାଡେରୋରେ ଏଚଆଇଭି ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ସଂକ୍ରମଣ ଏବେ ଚାରିଆଡ଼େ ମାଡିଯାଇଛି ।

ଗୋଟିଏ ସିରିଞ୍ଜର ବାରମ୍ବାର ବ୍ୟବହାର ଯୋଗୁଁ ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତି ଉପୁଜିଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ମୋଟ ୧୧୦୦ ନାଗରିକ ଏଚ୍‌ଆଇଭି ପଜିଟିଭ୍‌ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୨୦୦ ଜଣ ଏଚ୍‌ଆଇଭିରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ବା ଏଡ୍‌ସ ହୋଇଥିବା କଥା ଜଣାପଡିଛି। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୯୦୦ ଜଣଙ୍କ ବୟସ ୧୨ରୁ କମ୍‌ । ସୂଚନା ଅନୁସାରେ କେବଳ ୧୧୦୦ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଇଛି। କିନ୍ତୁ ବାସ୍ତବ ଚିତ୍ର ଏହାଠୁ ଅଧିକ ଭୟଭୟ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି।

ଏହି ଖବର ପାକିସ୍ତାନ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା। ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରରେ ଧାଡ଼ି ହୋଇ ସେମାନେ ନିଜର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା କରିବା ପରେ ଏମାନଙ୍କ ସଂକ୍ରମଣ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି। ତେଣୁ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ହସ୍ପିଟାଲରେ ବାରମ୍ବାର ଗୋଟିଏ ସିରିଞ୍ଜକୁ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଫଳରେ ଏପରି ହେବା କଥା ସୂଚନା ମିଳିଛି।

   Related Posts