Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସାଲେପୁର : ମକର ଯାତ୍ରାରୁ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଟେକି ନେଇ ନଦୀପଠାରେ ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ, ଥାନାରେ ଏତଲା, ଭାଇରାଲ୍ ଭିଡିଓ ନେଇ ପୋଲିସର ଛାନଭିନ୍
  • ||
  • କେନ୍ଦ୍ରାପଡା : ଚିକିତ୍ସା ଅବହେଳାରୁ ରୋଗୀ ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ, ସିଡିଏମ୍‌ଓଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଆଗରେ ମୃତଦେହ ରଖି ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ଧାରଣା
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ATMରୁ ବାହାରିଲା କାଗଜ ପେଷ୍ଟ ଥିବା ୨୦ଟି ୫ଶହ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍, ଫେରସ୍ତ ନେବାକୁ ମନାକଲା ବ୍ୟାଙ୍କ୍ !
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ବୁଧବାରଠୁ ପୁଣି ଟିକାକରଣ, ଟିକା ନେବେ ବଳକା ୧ ଲକ୍ଷ ୭୩ ହଜାର ୬୩୬ ଜଣ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : କିନ୍ନରଙ୍କଠାରୁ ୩ବର୍ଷର ଶିଶୁ କନ୍ୟାକୁ ଉଦ୍ଧାର କଲା ଚାଇଲ୍ଡ ଲାଇନ୍, ଚୋରି ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : STF ପଞ୍ଝାରେ ଧଳା ଜହର ବେପାରୀ, କୋଟିଏରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ
  • ||
  • ନବରଙ୍ଗପୁର : ଚଳନ୍ତା କାର୍‌ରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ହାତୀ ପୁଣି ନେଲା ଆଉ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇଥିବା କଚାଡି ମାରିଲା ଦନ୍ତା
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ବିଚାରାଧୀନ କଏଦୀ ମୃତ, ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ଥିଲେ ଅଭିଯୁକ୍ତ
  • ||
  • ଶହେ ତଳକୁ ଖସିଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୯୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍‌, ୩୩୪୫୨୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||

ଓଡିଶାର୯୦ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌କୁ ସମର୍ଥନ କରନ୍ତି, ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟରେ କେତେ?

13/04/2020 at 8:58 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର୧୩/୪: ଓଡ଼ିଶାରେ ଲକଡାଉନ୍ ଏପ୍ରିଲ ୩୦ ତାରିଖ ଯାଏଁ ବଢ଼ିଥିବା ବେଳେ ଦେଶରେ ଦ୍ବିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଲକ୍‌ ଡାଉନ କେଉଁଯାଏଁ ବଢ଼ିବ ସେନେଇ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି କାଲି ଘୋଷଣା କରିପାରନ୍ତି। ତେବେ ଗତ ୨୦ ଦିନ ଧରି ଲକ୍‌ଡାଉନର ସ୍ଥିତିକୁ ଦେଶର ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟ ତୁଳନାରେ ଓଡ଼ିଶାରେ ଲୋକେ ସନ୍ତୋଷ ବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି।

ଲକଡାଉନକୁ ନେଇ ଆପଣଙ୍କ ରାୟ କଣ । ଆପଣ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ନା ନୁହେଁ। ଦେଶ ବ୍ୟାପୀ ଏକ ସର୍ଭେ ହୋଇଥିଲା, ଯେଉଁଥିରେ ଲକ୍‌ ଡାଉନକୁ ନେଇ ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟର ଲୋକେ କେଉଁଭଳି ମତ ଦେଉଛନ୍ତି। ଜନକି ବାତ୍‌ କରିଥିବା ଏହି ସର୍ଭେରେ ଓଡ଼ିଶାରେ ଲକ୍‌ଡାଉନ ବଢ଼ିବାକୁ ନେଇ ୮୫ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ସନ୍ତେଷ ବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ଯେତେବେଳେକି ଓଡ଼ିଶାରେ ଲକ୍‌ଡାଉନକୁ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ କଡ଼ାକଡ଼ି ପାଳନ କରାଯାଇଛି। ସେପଟେ କିନ୍ତୁ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ଲକ୍‌ଡାଉନରେ ସାମାନ୍ୟ ଢିଲା ଦିଆଯାଇଥିବା ବେଳେ ଲୋକେ କିନ୍ତୁ ସେଠାରେ ଲକ୍‌ଡାଉନକୁ ନେଇ ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ। ମାତ୍ର ୩୮ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ଲକଡାଉନକୁ ନେଇ ସନ୍ତୋଷ ବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ଗୁଜରାଟରେ ୫୧ ପ୍ରତିଶତ, ବିହାର ୫୦ ପ୍ରତିଶତ, ଗୋଆରେ ୫୨ କର୍ଣ୍ଣାଟକ ୫୬ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ୬୨ ହରିୟାଣାରେ ୬୪ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ଲକଡାଉନକୁ ନେଇ ସନ୍ତୋଷ ବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି।  

ସେହିପରି ଲକଡାଉନକୁ ବଢ଼ାଯିବାକୁ ନେଇ ହୋଇଥିବା ସର୍ଭେରେ ଓଡ଼ିଶା ୯୦ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ଏହାକୁ ସମର୍ଥନ କରିଥିବା ବେଳେ ସାରା ଦେଶରେ ଦେଖିଲେ ହାରାହାରି ୭୮ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ଲକଡାଉନ ବଢ଼ାଯିବା ଲାଗି ମତ ଦେଉଛନ୍ତି। ଜନକିବାତ୍‌ ଏହି ସର୍ଭେ ଫୋନ ମାଧ୍ୟମରେ ୬ରୁ ୧୦ ତାରିଖ ମଧ୍ୟରେ କରାଇଥିଲା। କରୋନାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ଓଡ଼ିଶାର ମଡେଲକୁ ଏବେ ଦେଶ କାହିଁକି ଦେଶ ବାହାରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଶଂସା କରାଯାଉଛି। ଓଡ଼ିଶା ସରକାରଙ୍କ ଆଗୁଆ ପଦକ୍ଷେପ କରୋନାକୁ କାବୁ କରିବାରେ ସହାୟକ ହୋଇଥିବା ବିଭିନ୍ନ ଜାତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି। ୪୦ ପ୍ରତିଶତ ଅଞ୍ଚଳକୁ ଲକଡାଉନ ଘୋଷଣା କରିବାରେ ଦେଶର ପ୍ରଥମ ରାଜ୍ୟ ଥିଲା ଓଡ଼ିଶା।

ସେହିପରି ଓଡ଼ିଶା ମଧ୍ୟ ପ୍ରଥମ ରାଜ୍ୟ ଭାବେ ଲକଡାଉନ ଅବଧି ବଢ଼ାଇଛି। ଏହା ମଧ୍ୟ ପ୍ରଥମ ରାଜ୍ୟ ଯେଉଁଠି ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରାଯାଇଛି। ଏବଂ ୧ ହଜାର ବିଶିଷ୍ଟ କୋଭିଡ ହସ୍ପିଟାଲ ମାତ୍ର ୭ ଦିନରେ ଠିଆ କରାଇବାରେ ମଧ୍ୟ ଓଡିଶା ଥିଲା ପ୍ରଥମ ରାଜ୍ୟ। ଏପରିକି ଏହାକୁ ଏବେ ଓଡ଼ିଶା ୬ହଜାର ବେଡ୍‌କୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଯାଉଛି।

ସେହିପରି ଏଠାରେ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍‌ ଆସିଥିବା ରୋଗୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଏକ ଚତୁର୍ଥାଂଶ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ଭଲ ହୋଇସାରିଲେଣି। ବିଦେଶ ଫେରନ୍ତାଙ୍କୁ ପଞ୍ଜୀକରଣ କରିବା ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ୧୫ ହଜାର ଟଙ୍କା ସହାୟତା ଦେବାରେ ମଧ୍ୟ ଓଡ଼ିଶା ଥିଲା ପ୍ରଥମ ରାଜ୍ୟ। ଓଡ଼ିଶା ପ୍ରଥମ ରାଜ୍ୟ ଯାହାକି ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀଙ୍କୁ  ୪ ମାସର ଆଗୁଆ ଦରମା ଦେଇଛି। ସେହିପରି ବୟସ୍କ ଏବଂ ଭିନ୍ନ କ୍ଷମଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ୪ ମାସର ପେନସନ, ୩ ମାସର ପିଡିଏସ ଚାଉଳ ଦଏବାରେ ଓଡ଼ିଶା ମଧ୍ୟ ପ୍ରଥମ।  ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ତୁଳନାରେ କରୋନା ମୁକାବିଲାରେ ଓଡ଼ିଶାର ମଡେଲ ଆଗରେ ରହିଛି ବୋଲି ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି।

   Related Posts