Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସାଲେପୁର : ମକର ଯାତ୍ରାରୁ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଟେକି ନେଇ ନଦୀପଠାରେ ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ, ଥାନାରେ ଏତଲା, ଭାଇରାଲ୍ ଭିଡିଓ ନେଇ ପୋଲିସର ଛାନଭିନ୍
  • ||
  • କେନ୍ଦ୍ରାପଡା : ଚିକିତ୍ସା ଅବହେଳାରୁ ରୋଗୀ ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ, ସିଡିଏମ୍‌ଓଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଆଗରେ ମୃତଦେହ ରଖି ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ଧାରଣା
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ATMରୁ ବାହାରିଲା କାଗଜ ପେଷ୍ଟ ଥିବା ୨୦ଟି ୫ଶହ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍, ଫେରସ୍ତ ନେବାକୁ ମନାକଲା ବ୍ୟାଙ୍କ୍ !
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ବୁଧବାରଠୁ ପୁଣି ଟିକାକରଣ, ଟିକା ନେବେ ବଳକା ୧ ଲକ୍ଷ ୭୩ ହଜାର ୬୩୬ ଜଣ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : କିନ୍ନରଙ୍କଠାରୁ ୩ବର୍ଷର ଶିଶୁ କନ୍ୟାକୁ ଉଦ୍ଧାର କଲା ଚାଇଲ୍ଡ ଲାଇନ୍, ଚୋରି ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : STF ପଞ୍ଝାରେ ଧଳା ଜହର ବେପାରୀ, କୋଟିଏରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ
  • ||
  • ନବରଙ୍ଗପୁର : ଚଳନ୍ତା କାର୍‌ରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ହାତୀ ପୁଣି ନେଲା ଆଉ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇଥିବା କଚାଡି ମାରିଲା ଦନ୍ତା
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ବିଚାରାଧୀନ କଏଦୀ ମୃତ, ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ଥିଲେ ଅଭିଯୁକ୍ତ
  • ||
  • ଶହେ ତଳକୁ ଖସିଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୯୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍‌, ୩୩୪୫୨୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||

ଛେଳିର ଗୋଡ ଖାଉଥିବା ୯୦ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକେ ଜାଣିନଥାନ୍ତି ଏହି ବିଷୟରେ

20/10/2019 at 3:57 PM

ବିଭିନ୍ନ ଧର୍ମରେ କିଛି ଧାର୍ମିକ କାର୍ଯ୍ୟ ପୁରଣ କରିବା ପାଇଁ ଛେଳିର ବଳି ଚଢାଯାଏ। ପ୍ରଥମେ ଛେଳିକୁ ଖୁବ ସଜାଯାଏ ଓ ତା’ପରେ ବଳି ଚଢାଯାଏ। ବଳି ଦେବା ଦିନ ଛେଳିଙ୍କୁ ଏତେ ଚରାଯାଏ ଯେମିତି ତାଙ୍କର ସବୁଠୁ ଭଲ ଦିନ ହେଲେ ସେମାନେ ଜାଣି ନଥାନ୍ତି ଯେ, ସେହି ଦିନ ତାଙ୍କର ଅନ୍ତିମ ଦିନ ଥାଏ। ଏଥିପାଇଁ ବଲିକା ବକରା ବୋଲି ବି ହିନ୍ଦୀରେ ଢଗ ରହିଛି । ନିଜ ସ୍ବାର୍ଥ ପାଇଁ ମଣିଷ ଏପରି କରୁଥାଏ ବୋଲି ସେମାନେ ଜାଣିନଥାନ୍ତି। ବଲି କା ବକ୍ରା କୁହାଯାଉଥିବା ତ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକେ ଶୁଣିଥିବେ।

ଯାହା ସବୁଦିନ ହେଉଥାଏ। ତେବେ ମାଂସ ଖାଉଥିବା ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ସାଧାରଣତଃ ଅଧିକ ଲୋକେ ମଟନ ଖାଇବା ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି। ଛେଳି ଗୋଡର ଗୋଟେ ସୁପ ତିଆରି ହୁଏ। ଏହି ଆଇଟମ ଖାଇବା ପାଇଁ ଲୋକେ  ପସନ୍ଦ କରିଥାଆନ୍ତି। ଯଦି କିଏ କେବେ ଏହି ସୁପ୍‌ ପିଇନାହାନ୍ତି ତାହେଲେ ସେମାନେ ନିହାତି ପିଇବା ଜରୁରୀ। ତେବେ ମଟନ ଖାଉଥିବା ଲୋକେ ଜାଣିଥିବେ ଯେ, ଏହି ସୁପର ସ୍ୱାଦ ବହୁତ ଭଲ ଥିବ। ସ୍ବାଦିଷ୍ଟ ହେବା ସହ ଛେଳି ଗୋଡର ସୁପ ପିଇବା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ବେଶ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ।

ଏହି ସୁପରେ ଭରପୁର ମାତ୍ରାର ଆଇରନ ଥାଏ ଯାହା ଶରୀରରେ ରକ୍ତ ବୃଦ୍ଧି କରାଏ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସୁପରେ ପ୍ରଚୁର ମାତ୍ରାର ଜିଙ୍କ ଥାଏ ଯାହା ଶରୀରର ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ କ୍ଷମତା ବଢାଏ। ଏହା ଦ୍ବାରା ଶରୀରରେ ଅଧିକ ରୋଗ ହୋଇନଥାଏ । ଏହି ସୁପ ପିଇଲେ ପାଚନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ମଜବୁତ ହୋଇଥାଏ କାରଣ ଏଥିରେ ଜିଲେଟିନ ତତ୍ତ୍ବ ଥାଏ। ଏହା ଦ୍ବାରା ପେଟର ଅନେକ ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇଥାଏ। ଛେଳି ଗୋଡର ସୁପ ମାନସିକ ସନ୍ତୁଳନ ବଢାଏ ଯାହା ସ୍ମରଣ ଶକ୍ତି ମଜବୁତ କରିଥାଏ।   



   Related Posts