Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୯୦୧ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୩୪ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତ, ୩୩୩୪୪୪ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଲକ୍ଷ୍ନୌ : ଟ୍ରାକ୍‌ରୁ ଖସିଲା ଟ୍ରେନ୍‌, ଶହିଦ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍‌ର ୨ଟି ବଗି ଲାଇନ୍‌ଚ୍ୟୁତ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର : ସ୍ତ୍ରୀକୁ ପିଟିପିଟି ମାରିଦେଲା ସ୍ବାମୀ, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଅଟକ
  • ||
  • ଖସୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍‌, ଦେଶରେ ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୧୩,୭୮୮ କୋଭିଡ଼ ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ବିଶିଷ୍ଟ ଶ୍ରମିକ ନେତା ଲଳିତ ନାୟକଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଗୁଡ଼ା ଘାଟିରେ ଓଲଟିଲା ଟୁରିଷ୍ଟ ବସ୍ : ଜଣେ ମୃତ , ୧୦ ରୁ ଅଧିକ ଆହତ
  • ||

ପୂର୍ଣ୍ଣର ବୟସ ୮ ବର୍ଷ, ବାପା ମା ଚାଲିଗଲେ ଆର ପାରିକୁ: କେମିତି ବଂଚିବ ଏବେ ସେ ?

11/11/2018 at 3:42 PM

ଜୟପୁର ୧୧|୧୧: ବେଳେ ବେଳେ ଏମିତି ପରିସ୍ଥିତି ଜୀବନରେ ଆସେ ଯେ, ଲାଗେ ଏଇଠୁ ଜୀବନ କେମିତି ାଗକୁ ବଢିବ । ବୟସ ୮ ବର୍ଷ ହେଇଥିବ । ମା ବାପା ଆର ପାରିକୁ ଚାଲିଯିବ । ପରିବାରରେ ଆଉ କେହି ନଥିବେ । ଏମିତିରେ ଜୀବନ କେମିତି ାଗକୁ ବଢିବ ପିଲଟିର । କିଏ ଖାଇବାକୁ ଦେବ , କେମିତି ଚଳିବ, କମ ହେବ । ହେଲେ ଏହା କେବଳ େକ କାଳ୍ପନିକ ଘଟଣା ନୁହେଁ । ଏହା ଏକ ନିଷ୍ଠୁର ବାସ୍ତବତା ।   ଜୟପୁର ଗୌଡ଼ଗୁଡ଼ା ଗାଁରେ ଘଟିଛି ଏହି ଘଟଣା ।  ୮ବର୍ଷର ପୂର୍ଣ୍ଣ ଗୌଡ଼ । ଜୀବନ କ’ଣ ଜାଣିବା ଆଗରୁ ଆରପାରିକୁ ଚାଲିଗଲେ ବାପା ମାଆ । ଏକା ଏକା କେମତି ବଞ୍ଚିବ, କ’ଣ କରିବ ଏଇ ନିଃସହାୟ ଶିଶୁଟି । ଗରିବ ଓ ଅସହାୟଙ୍କ କଲ୍ୟାଣ ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କ ଗଣ୍ଡାଗଣ୍ଡା ଯୋଜନା ଭିତରୁ ଖଣ୍ଡେ ଅଧେ ଯଦି ପୂର୍ଣ୍ଣ ଗୌଡ଼ର ଶୂନ୍ୟ ଭାଗ୍ୟକୁ ସୁଧାରି ପାରନ୍ତା ତା’ହେଲେ ଅନ୍ତତଃ ପିଲାଟି ନିଜ ଗୋଡ଼ରେ ନିଜେ ଠିଆ ହେବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇପାରନ୍ତା ।

୨ଦିନ ତଳର ଘଟଣା । ନୁଆଁଣିଆ ଘରର ମାଟି ପିଣ୍ଡାରେ ଶୋଇଥିବା ମାଆର ଶେଷ ସମୟରେ ତୁଣ୍ଡରେ ଟିକେ ପାଣି ଦେଇଲ ଦୀର୍ଘ ଶ୍ବାସ ମାରିଥିଲା ପୂର୍ଣ୍ଣ ।ଦୁନିଆ ତା ପାଇଁ ଅଂଧାର ହୋଇଯାଇଥିଲା । ବାପା ମା ସିନା ତାକୁ ପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି ନାଁ ଦେଇଥିଲେ , ହେଲେ ସବୁ ଯେମିତି ତା ପାଇଁ ଅପୂର୍ଣ୍ଣ ।  ବାପା ମା କୁ ଛାଡିଦେଲେ ତାର ଆଉ କେହି ବୋଲି କେହି ନାହିଁ ।  ୫ବର୍ଷ ତଳେ ବାପା ଚାଲିଯାଇଥିଲେ । ଆଉ  କିଡନୀ ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ମାଆ ବି ଦୁଇ ଦିନ ତଳେ  ହାତ ଛାଡ଼ିଦେଇ ସବୁ ଦିନ ପାଇଁ ଚାଲିଗଲା ଆରପାରିକୁ । ଏବେ କେମିତି ଏକା ଏକା ବଞ୍ଚିବ ଜୟପୁର ଗୌଡ଼ଗୁଡ଼ା ଗାଁର ଏହି ୮ବର୍ଷର ଶିଶୁ ପୂର୍ଣ୍ଣ ଗୌଡ଼ ?  ଗାଁ ଲୋକେ ସିନା ମିଳିମିଶି ମାଆର ଶବ ସତ୍କାର କରିଦେଲେ ହେଲେ ପୂର୍ଣ୍ଣର ଭବିଷ୍ୟତକୁ ନେଇ ଯେମିତି ସମସ୍ତେ ନିର୍ବିକାର ।

ରାଜ୍ୟରେ ଗରିବ ଅସହାୟଙ୍କ ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କ ଗଣ୍ଡା ଗଣ୍ଡା ଯୋଜନା । ଏମିତିରେ ଯଦି ଏସବୁ ଯୋଜନା ଭିତରୁ ଖଣ୍ଡେ ଅଧେ ପୂର୍ଣ୍ଣ ଗୌଡ଼ର ଶୂନ୍ୟ ଭାଗ୍ୟକୁ ସୁଧାରି ପାରନ୍ତା ତା’ହେଲେ ଅନ୍ତତଃ ପିଲାଟି ନିଜ ଗୋଡ଼ରେ ନିଜେ ଠିଆ ହେବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇପାରନ୍ତା ।ବାପା ମାଆଙ୍କୁ ହରାଇ ଏବେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଅସହାୟ ହୋଇପଡ଼ିଥିବା ପୂର୍ଣ୍ଣ ଆଖିର ଲୁହ ପୋଛିବାକୁ କ’ଣ ଏ ଦୁନିଆରେ କେହି ନାହାନ୍ତି ?

   Related Posts