Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ଆଉ ୫୭୩ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୨୮୦ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ଡ୍ରଗ୍ସ ଲିଙ୍କ୍ ମାମଲାରେ NCBରେ ହାଜର ହେଲେ ଅନନ୍ୟା ପାଣ୍ଡେ, ଆର୍ଯ୍ୟନ ସହ ହ୍ବାଟସଆପ୍‌ ଚାଟ୍‌କୁ ନେଇ ମାରାଥନ୍‌ ଜେରା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : STF ପଞ୍ଝାରେ ବ୍ରାଉନସୁଗାର ବେପାରୀ, ୧କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ଧଳାଜହର ଜବତ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ମହାଲିଙ୍ଗ୍ ସନସାଇନ୍ ପବ୍ଲିକ୍ ସ୍କୁଲରେ ପ୍ରଶାସନର ତଦନ୍ତ, କାଗଜପତ୍ର ଯାଞ୍ଚ ସହ ଆୟବ୍ୟୟ ଅଟକଳର ଚାଲିଛି ଖୋଳତାଡ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୨ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୫୨୪ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଟି୨୦ ବିଶ୍ୱକପ : ସୁପର-୧୨ରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା, ୭୦ରନରେ ଆୟରଲ୍ୟାଣ୍ଡକୁ ଦେଲା ମାତ୍
  • ||
  • +୩ରେ ଲକ୍ଷେ ସିଟ୍ ଖାଲି, ଗୁରୁବାର ସ୍ପଟ୍ ଆଡମିଶନ ପାଇଁ ଆବେଦନ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଖରାଟିଆ ପାଗ, ୨୩ ସୁଦ୍ଧା ଫେରିଯିବ ମୌସୁମୀ
  • ||
  • ରାଜଧାନୀରେ ରହିବନି ମୁକୁଳା ଡ୍ରେନ୍ : ଦୁଇ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଲାଗିବ ତାରଜାଲି, ସମ୍ପ୍ରସାରଣ ହେବ ସଙ୍କୁଚିତ ନାଳ
  • ||

ଦାଣ୍ଡି ମାର୍ଚ୍ଚକୁ ପୁରିଲା ୮୯ ବର୍ଷ : କ’ଣ କହିଲେ ମୋଦି ଜାଣନ୍ତୁ

12/03/2019 at 11:59 AM

ଗାନ୍ଧୀନଗର ୧୨/୩ : ଆଜିର ଦିନ ଭାରତ ଇତିହାସରେ ସୁନେଲି ଅକ୍ଷରରେ ଲେଖା ଯାଇଛି | ଆଜିର ଦିନରେ ଦାଣ୍ଡି ଯାତ୍ରା ହୋଇଥିଲା | ଦାଣ୍ଡି ଯାତ୍ରାକୁ ଆଜି ୮୯ ବର୍ଷ ପୁରି ଯାଇଛି | ୧୯୩୦ ମସିହା ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୨ ତାରିଖରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ଦାଣ୍ଡି ଯାତ୍ରା | ଦାଣ୍ଡି ଯାତ୍ରାକୁ ଭାରତ ସ୍ୱାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମର ଏକ ମହତ୍ଵପୁର୍ଣ ଅଂଶ ବୋଲି ବିଚାର କରାଯାଏ | ଏହି ଅବସରରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଆଜି ଟ୍ୱିଟ କରିଛନ୍ତି | ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏକ ମୁଠା ଲୁଣ ଇଂରେଜଙ୍କ ସ୍ଥିତିକୁ ଦୋହଲାଇ ଦେଇଥିଲା |


ଏହାସହ ମୋଦି ନିଜ ବ୍ଲଗ ମଧ୍ୟ ସେୟାର କରିଛନ୍ତି | ମୋଦି କଂଗ୍ରେସକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରି ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ, ଗାନ୍ଧୀ ଜୀ ସବୁବେଳେ ସନ୍ଦେଶ ଦେଉଥିଲେ ଯେ, ଅସମାନତା ଏବଂ ଜାତିଗତ ବିଭାଜନ ତାଙ୍କୁ ସ୍ୱୀକାର ନୁହଁ | ଦେଶବାସୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଭାଇ ଚାରା ହିଁ ପ୍ରକୃତ ସ୍ୱାଧୀନତା ବୋଲି କହୁଥିଲେ ଗାନ୍ଧୀ | କିନ୍ତୁ କଂଗ୍ରେସ ସମାଜକୁ ବିଭାଜନ କରିଦେଇଛି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ମୋଦି | କଂଗ୍ରେସ ଶାସନକାଳରେ ଦେଶରେ ସବୁଠାରୁ ଭୟଙ୍କର ଦଙ୍ଗା ଏବଂ ଦଳିତଙ୍କ ନରସଂହାର ଭଳି ଘଟଣା ଘଟିଛି |

Tributes to Bapu and all those who marched with him to Dandi in pursuit of justice and equality.

Sharing a few thoughts on the Dandi March, the ideals of Bapu and his disdain for the Congress culture in my blog.https://t.co/QVuDNCZoXL— Narendra Modi (@narendramodi) March 12, 2019


ମୋଦି ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି ଯେ, ଦାଣ୍ଡି ମାର୍ଚ୍ଚରେ ସବୁଠାରୁ ମହତ୍ଵପୁର୍ଣ ଭୂମିକା କିଏ ନେଇଥିଲେ ଦେଶବାସୀ ଜାଣିଛନ୍ତି କି ? ଏହି ଦାଣ୍ଡି ମାର୍ଚ୍ଚରେ ମୁଖ୍ୟ ଭୂମିକା ଥିଲା ସର୍ଦାର ବଲ୍ଲଭ ଭାଇ ପଟେଲଙ୍କର | ସେ ମୂଳରୁ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିଲେ | ଇଂରେଜମାନେ ସରଦାର ଭାଇଙ୍କୁ ବହୁତ ଭୟ କରୁଥିଲେ | ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଦାଣ୍ଡି ମାର୍ଚ୍ଚ ଆରମ୍ଭ ହେବାର କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଇଂରେଜମାନେ ସର୍ଦାର ଭାଇଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଦେଇଥିଲେ | ସର୍ଦାରଙ୍କୁ ଗିରଫ କଲେ ଗାନ୍ଧୀ ଜି ଡରିଯିବେ ବୋଲି ଭାବିଥିଲେ ଇଂରେଜ |


ଯେଉଁଠାରୁ ଗାନ୍ଧୀ ଜି ଲୁଣ ଉଠାଇଥିଲେ ଠିକ ସେହି ଜାଗାରେ ଏକ ସଂଗ୍ରହାଳୟ ତିଆରି କରାଯାଇଛି | ୧୯୪୭ ମସିହାରେ ଗାନ୍ଧୀ ଜି କହିଥିଲେ, ଭାରତର ଗାରିମା ରକ୍ଷା କରିବା ସବୁ ଅଗ୍ରଣୀ ପୁରୁଷଙ୍କ କର୍ତବ୍ୟ, ସେ ଯେଉଁ ଦଳରୁ ହେଉ ଥାଆନ୍ତୁ ନା କାହିଁକି | କିନ୍ତୁ ପୁରୁଷ ଭିତରେ ଯଦି ଦୁର୍ନୀତି ଏବଂ କୁଶାସନ ଘର କରେ ତାହେଲେ ଦେଶର ଗାରିମାକୁ ରକ୍ଷା କରାଯାଇ ପାରିବନାହିଁ | କାରଣ କୁଶାସନ ଏବଂ ଦୁର୍ନୀତି ୨ ଭାଇ | ଏମାନେ ମିଳିମିଶି ଚାଲନ୍ତି | ଦୁର୍ନୀତି ବିରୋଧରେ ଲଢ଼ିବା ପାଇଁ ସେ ସବୁ ପ୍ରକାର ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ମୋଦି | କିନ୍ତୁ କଂଗ୍ରେସରେ ଦୁର୍ନୀତି ନିଜ ସ୍ଥିତି ବଜାୟ ରଖିଛି |


ମୋଦି ନିଜ ବ୍ଲଗରେ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ବାପୁ କହିଥିଲେ ଯେ, ସବୁବେଳେ ଅତିରିକ୍ତ ଧନରୁ ଦୁରେଇ ରହିବ ଉଚିତ | କିନ୍ତୁ କଂଗ୍ରେସ ସବୁବେଳେ ନିଜ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ଭର୍ତ୍ତି କରିବାରେ ରହିଲା | ଗରିବଙ୍କ ଦୁଃଖ ନିବାରଣ କରିବା କଥା ଚିନ୍ତା ନକରି ନିଜ ଆରାମ ଏବଂ ସୌଖିନ ଜୀବନ ଶୈଳୀ ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କଲା |

   Related Posts