Friday, May 24, 2019

News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ଫନିରେ ପ୍ରଭାବିତ ହେବାକୁ ଥିବା ଜିଲ୍ଲାଗୁଡ଼ିକୁ ପଠାଗଲା ୮୦ ସିନିଅର ଅଫିସର, ପ୍ରଭାବିତ ହେବ ୧୦ହଜାର ଗାଁ ଓ ୫୨ ସହର, ବିଭିନ୍ନ ନଦୀରେ ଆସିପାରେ ବନ୍ୟା

ଭୁବନେଶ୍ବର୨|୫: ବାତ୍ୟାକୁ ଦେଖି ପ୍ରଭାବିତ ହେବାକୁ ଥିବା ଜିଲ୍ଲାଗୁଡ଼ିକୁ ସତର୍କ କରିଦିଆଯାଇଛି । ବିଶେଷ କରି ୨୮ ଏନଡିଆରଏଫ ଏବଂ ୧୮ଟି ଓଡ୍ରାଫ ଟିମ୍‌କୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି । ସେହିଭଳି ପ୍ରବାଭିତ ଆଶଙ୍କା ଥିବା ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରାଶସନ ପକ୍ଷରୁ ଲୋକଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷିତ ସ୍ଥାନକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଛି । ବିଭିନ୍ନ ଆଶ୍ରୟ ସ୍ଥଳରେ ସେମାନଙ୍କୁ ରଖାଯାଇ ଖାଦ୍ୟ ପାନୀୟର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି ।  ସମ୍ଭାବ୍ୟ ବାତ୍ୟାରେ ରାଜ୍ୟର ୧୦ହଜାର ଗାଁ ଓ ୫୨ ସହର ପ୍ରଭାବିତ ହେବ ବୋଲି ଆକଳନ କରାଯାଇଛି ।

ଆସନ୍ତାକାଲି ସକାଳ ସୁଦ୍ଧା ପାଖାପାଖି ୧୫ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ କରାଯାଉଛି । ପୁରୀ, ଖୋର୍ଦ୍ଧା, ଗଞ୍ଜାମ, ଜଗତସିଂହପୁର, କେନ୍ଦ୍ରାପଡା, ରାୟଗାଡା, ଗଜପତି ଆଦି ଜିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ଆରମ୍ଭ ହୋଇସାରିଛି । ଆସନ୍ତାକାଲି ସକାଳ ୮ଟାରୁ ୧୦ଟା ମଧ୍ୟରେ ପୁରୀ ନିକଟରେ ଫୋନି ଲେଣ୍ଡଫଲ କରିବ ବୋଲି ପୂର୍ବାନୁମାନ କରାଯାଇଛି ।

ବାତ୍ୟା ଫୋନିକୁ ନେଇ ପ୍ରଶାସନ ତତ୍ପର । ଅପରାହ୍ନ ସୁଦ୍ଧା ୫ ଲକ୍ଷ ୫୪ ହଜାର ୭୯୪ ଜଣଙ୍କୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଛି। ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲାରେ ସର୍ବାଧିକ ୧ ଲକ୍ଷ ୮୨ ହଜାର ୮୧୫ ଜଣଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷିତ ସ୍ଥାନକୁ ନିଆଯାଇଛି। ରାପିଡ଼ ରେସ୍ପନ୍ସ ଟିମ୍‌ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଗଠନ କରାଯାଇଛି । ଏଥିରେ ଜଣେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ନର୍ସ ଓ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀ ରହିବେ । ୯୩୬ଟି ମେଡ଼ିକାଲ ରିଲିଫ ଟିମ୍‌ ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରହିଛନ୍ତି। ୩୨ ଲକ୍ଷ ପାଣି ପ୍ୟାକେଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରହିଛି।  ୮୦ ସିନିଅର ଅଫିସରଙ୍କୁ ପ୍ରଭାବିତ ଜିଲ୍ଲାଗୁଡିକୁ ପଠାଯାଇଛି ।

ଦକ୍ଷିଣ ଓଡ଼ିଶାର ଗଞ୍ଜାମ ଓ ଗଜପତି ଆଦି ଜିଲ୍ଲାରେ ଫୋନିର ପ୍ରଭାବ ପଡିବାକୁ ଥିବାରୁ ଗୋପାଳପୁର ସମୁଦ୍ର କୂଳରେ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ଲୋକଙ୍କୁ ସଚେତନା କରାଯାଇଛି । ସୁରକ୍ଷିତ ସ୍ଥାନକୁ ଯିବାକୁ ଲୋକଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରାଯାଇଛି । ଜିଲ୍ଲାରେ ଜିରୋ କାଜୁଆଲଟି ନେଇ ସମୁଦ୍ର କୁଳିଆ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ବାତ୍ୟା ଆଶ୍ରୟ ସ୍ଥଳିକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତରିତ କରାଯାଇଛି ।

ବାତ୍ୟା ଆଶ୍ରୟ ସ୍ଥଳରେ ଖାଦ୍ୟପାନୀୟର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି । ବନ୍ୟା ସମ୍ଭାବନା ଥିବା ନାଗାବଳୀ, ଝଞ୍ଜାବତୀ, କଲ୍ୟାଣୀ, ଓ ବଂଶଧାରା କୂଳରେ ଥିବା ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଉଛି । ଏହି ଜିଲ୍ଲାରେ ସର୍ବାଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ଅନ୍ୟତ୍ର ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଛି। )

ବାତ୍ୟା ଫୋନିକୁ ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଭଦ୍ରକର ଦୁଇଟି ବ୍ଲକ ବୈତରଣୀ ନଦୀ କୂଳରେ ହୋଇଥିବାରୁ ପ୍ରଶାସନ ଏହି ବ୍ଲକ ଗୁଡିକ ଉପରେ ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର ନଜର ରଖିଛି ।  ଭଣ୍ଡାରୀପୋଖରୀରେ ଓଡ୍ରାଫ ଟିମ୍ ମୁତୟନ ରହିଛନ୍ତି ।  ପ୍ରଶାସନ ତରଫରୁ ବୋଟ ଗୁଡିକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରଖାଯାଇଛି । ଫୋନି ପ୍ରଭାବରେ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲ୍ଲା ବାଲିପାଟଣା ଏବଂ ବାଲିଅନ୍ତା ବ୍ଲକ ବିଶେଷ ଭାବେ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହେବା ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି । ୩୧ ଜଣିଆ NDRF ଟିମ୍ ବାଲିପାଟଣାରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି ।

ଆସ୍କାଲାଇଟ୍, ମେସିନ କଟର ସହ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇ ରହିଛି ଅଗ୍ନିଶମ ବିଭାଗ । ଚାଳ ଏବଂ ଆଜବେଷ୍ଟ ଘରେ ରହୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ପକ୍କା ଘର କିମ୍ବା ବାତ୍ୟା ଆଶ୍ରସ୍ଥଳକୁ ଚାଲି ଯିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି । ଯେଉଁମାନେ ଘର ଛାଡୁନାହାନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ବୁଝାଶୁଝା କରି ଅନ୍ୟତ୍ର ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଛି। ବିଶେଷ କରି କେନ୍ଦ୍ରାପଡା, ଜଗତ୍‌ସିଂଗପୁର ଓ ଯାଜପୁର ଜିଲ୍ଲାରେ ବି ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ସମସ୍ତ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଛି । ମାର୍କେଟରେ ଯେପରି କଳାବଜାର ନ ହୁଏ ସେଥିପ୍ରତି ଯୋଗାଣ ବିଭାଗ ସଜାଗ ରହିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି ।

ସେହିଭଲି ନୟାଗଡ କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲା ଗୁଡିକରେ ଏନଡିଆରଏଫ ଓ ଓଡ୍ରାଫ୍‌ ଟିମ୍‌କୁ ସଜାଗ ରଖାଯାଇଛି । ସହରଠୁ ଗଁ। ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସବୁଠି ଡାକବାଜି ଯନ୍ତ୍ର ସାହାଯ୍ୟରେ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ସଚେତନ କରାଯାଇଛି

556 Views

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର