Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୁଣି ନକଲି ଘିଅ କାରଖାନାରେ ରେଡ୍‌, ମାଲିକ ଫେରାର
  • ||
  • ବିଧାନସଭା ଆଗରେ ମାଆ ଓ ପୁଅଙ୍କ ଆତ୍ମାହୁତି ଉଦ୍ୟମ ଘଟଣା: ସ୍ପଷ୍ଟୀକରଣ ରଖିଲା ଜଗତସିଂହପୁର ପୋଲିସ
  • ||
  • ଲିଭର ପ୍ରତ୍ୟାରୋପଣ ପାଇଁ ସମ୍‌ ହସ୍ପିଟାଲ ଓ ଏସିଆନ ଇନ୍‌ଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍‌ ଅଫ ଗ୍ୟାଷ୍ଟ୍ରୋଏନଟେରୋଲୋଜି (ଏଆଇଜି ) ମଧ୍ୟରେ ବୁଝାମଣା ସ୍ଵାକ୍ଷରିତ
  • ||
  • ଆନ୍ଦୋଳନରତ କୃଷକଙ୍କୁ ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶାହାଙ୍କ ସନ୍ଦେଶ, ସରକାର ଆପଣଙ୍କ ଦାବି ଓ ସମସ୍ୟା ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର ମାସ ପାଇଁ ଗାଇଡ୍‌ ଲାଇନ୍ ଜାରି କଲେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର
  • ||
  • ଭାଇ ହେଲା ଭଗାରୀ: ଜମିବାଡି ଲୋଭରେ ନିଜ ରକ୍ତ ସଂପର୍କର ଭାଇ-ପୁତୁରାକୁ ଦେଲା ହାଣି
  • ||
  • ଅଭୟକାନ୍ତଙ୍କ ଲିଙ୍କ୍‌ର ଖୋଳତାଡ଼: ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଯିବ ନୋଟିସ୍, କିଏ ବଫାଦାର- କିଏ ଗଡ଼ ଫାଦର?
  • ||
  • ପରୀ ହତ୍ୟା ମାମଲା: ଅରୁଣ ବୋଥ୍ରାଙ୍କ ନେତୃତ୍ବରେ ୫ ଜଣିଆ ଏସ୍‌ଆଇଟି ଟିମ୍‌ ଗଠିତ, ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କୁ ଅବଗତ କଲେ ସରକାର
  • ||
  • ସୋର : ବେଙ୍ଗାଲୁରୁରୁ ଲୁଟ୍ ହୋଇଥିବା ୪ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମିଳିଲା ଚାଉଳ ଡବାରୁ
  • ||
  • ତେଲକୋଇ : ମଞ୍ଚାରେ ଶୋଇଥିବା ବେଳେ ଲାଗିଗଲା ନିଆଁ, ପୋଡି ହୋଇ ମହିଳା ଗୁରୁତର
  • ||

କରୋନା ଛଡାଇ ନେଇଛି ଜୀବନ ଓ ଜୀବିକା: ସଙ୍କଟରେ ରଶି କାରିଗର, ୮୦ ପରିବାରର ରୋଜଗାର ବାଟ ବନ୍ଦ

5/11/2020 at 6:52 PM

ବରଗଡ୫/୧୧: ଲକଡାଉନ ଛଡାଇ ନେଇଛି ଜୀବନ ଓ ଜୀବିକା। ସଙ୍କଟରେ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ରଶି କାରିଗର। ଏମାନଙ୍କୁ କଞ୍ଚାମାଲ ମିଳୁ ନାହିଁ କି ଉତ୍ପାଦିତ ଦ୍ରବ୍ୟ ବିକ୍ରି ହୋଇପାରୁ ନାହିଁ। ବରଗଡ ଜିଲ୍ଲା ଭଟଲି ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ପିପଲ ମୁଣ୍ଡା ଗ୍ରାମର ପ୍ରାୟ ୮୦ ପରିବାରର ରୋଜଗାର ପନ୍ଥା ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଛି।  

ବଜାରରେ ଏବେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ରଙ୍ଗ ବେରଙ୍ଗୀ ରଶି ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି । ନା ଅଛି ଝୋଟ ଆଉ ପଟରେ ତିଆରି ରଶି , କାରଣ ଚାଷ ଅଭାବ ଯୋଗୁଁ ବଜାର ଚାହିଦାକୁ ମେଣ୍ଟାଇ ନ ପାରିବାରୁ ରାଜ୍ୟର ବହୁ ସ୍ଥାନରେ ଝୋଟ କଳ ଗୁଡିକ ବନ୍ଦ ହୋଇପଡିଛି।ଏବେ କିନ୍ତୁ ବିକଳ୍ପ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ତିଆରି ରଶି ।ଘରର ଆସବାବପତ୍ର ତଥା ବିଭିନ୍ନ ଘରୋଇକରଣ ଜିନିଷ ମଧ୍ୟରୁ ଝୋଟରୁ ତିଆରି ରଶି ବା ସୁତୁଲି ଅନ୍ୟତମ ।

ଖଟ ତିଆରି ହେଉ କି ରୋଷେଇ ଘରେ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଥିବା ଶିକା ,ଗାଈ ବନ୍ଧା ଦଉଡି ବା କୁଅ ଦଉଡି ହେଉ ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରଥମେ ଦରକାର ପଡିଥାଏ ରଶି। ଯାହାକି ଝୋଟ କିମ୍ବା ପଟରୁ ମିଳିଥାଏ । ମାତ୍ର ଏବେ ଏହି  ରଶି ତିଆରି ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ଝୋଟ, ପଟ ତଥା କଞ୍ଚାମାଲର ଅଭାବ ଯୋଗୁଁ ବରଗଡ଼ ଜିଲ୍ଲା ଭଟଲି ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ପିପଲମୁଣ୍ଡା ଗ୍ରାମର ରଶି କାରିଗରମାନେ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ରଶି ତିଆରିକୁ ଆଦରି ନେଇଛନ୍ତି । ଏଥିପାଇଁ ସେମାନେ ପରିତ୍ୟକ୍ତ ସିମେଣ୍ଟ ବସ୍ତାକୁ ସଂଗ୍ରହ କରି ସେଥିରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛନ୍ତି ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ରଶି ।ଏହି ସିମେଣ୍ଟ ବସ୍ତାର ସୂତାକୁ ବାହାର କରି ପ୍ରଥମେ ସଫା କରିଥାନ୍ତି ,ତାପରେ ସେଥିରୁ ସେମାନେ ତିଆରି କରିଥାନ୍ତି ଭଳିକି ଭଳି ମୋଟା ପତଳା ରଶି ।ସେହି ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ରଶିରୁ ବ୍ୟାଗ, ଶିକା ତଥା ଖଟରେ ବ୍ୟବହାର ହେଉଥିବା ରଶି ଆଦି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ମାର୍କେଟରେ ବିକ୍ରି କରିଥାନ୍ତି ।

ଗୋଟିଏ ପଟେ ଲକଡାଉନ୍ ଅନ୍ୟପଟେ କଞ୍ଚାମାଲର ଅଭାବ। ଏହା ଭିତରେ ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟ ମଧ୍ୟକୁ ପେଲି ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି ଏହି ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ରଶି କାରିଗର । ପରିବାରର ସମସ୍ତ ସଦସ୍ୟ ମିଶି ଏହି ପରିଶ୍ରମ କରିଥାନ୍ତି ।କାରିଗରୀମାନେ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ରଶି କିମ୍ବା ଏଥିରୁ ଉତ୍ପାଦିତ ଦ୍ରବ୍ୟକୁ ବିକ୍ରି କରି ଦିନକୁ ୨୦୦ ରୁ ୩୦୦ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିଥାନ୍ତି। ଏତିକି ଟଙ୍କାରେ ସେମାନେ ବହୁ କଷ୍ଟ ରେ ପରିବାର ପ୍ରତିପୋଷଣ କରିଥାନ୍ତି।

   Related Posts