Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ, ୨୩୬ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୨ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୪୦୯କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୯୭ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୧୦୪୮୮୮୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ମୟୂରଭଞ୍ଜ ବନ୍ଦ : ବିଭିନ୍ନ ଭାଷାକୁ ଦ୍ୱିତୀୟ ରାଜ୍ୟଭାଷା ମାନ୍ୟତା ପ୍ରଦାନ ଦାବି
  • ||
  • ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ମୟୂରଭଞ୍ଜ ବନ୍ଦ : ବିଭିନ୍ନ ଭାଷାକୁ ଦ୍ୱିତୀୟ ରାଜ୍ୟଭାଷା ମାନ୍ୟତା ପ୍ରଦାନ ଦାବି
  • ||
  • ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ କନଷ୍ଟେବଳ, ଜବତ ହେଲାଣି ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା
  • ||
  • ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ କନଷ୍ଟେବଳ, ଜବତ ହେଲାଣି ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା
  • ||
  • ଓମିକ୍ରନ୍ ନେଇ AIIMS ମୁଖ୍ୟ ଗୁଲେରିଆ ଦେଲେ ଚେତାବନୀ, କହିଲେ ନୂଆ ଭାରିଆଣ୍ଟ ଭାକସିନକୁ ଦେଇପାରେ ଚକମା
  • ||
  • ଡ୍ୟାମରେ ଭାସୁଛି ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ, ଗାଧୋଇଲା ବେଳେ ବୁଡି ଯାଇଥିଲେ
  • ||
  • ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରୁ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଫେରିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି କୋଭିଡ ପଜିଟିଭ୍: ଆଇସୋଲେସନରେ ସଂକ୍ରମିତ, ଓମିକ୍ରନ୍ ନେଇ ଆଲର୍ଟ
  • ||

ବସରେ ଅପରେସନ୍‌ ଟ୍ରେନିଂ: IMS & SUM HOSPITAL ର ୮୦ ଜଣ ଡାକ୍ତରୀ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଦିଆଗଲା ତାଲିମ୍

25/12/2019 at 9:48 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର୨୫/୧୨: ଭ୍ରାମ୍ୟମାଣ ବସରେ ଡାକ୍ତରୀ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଅପରେସନ ଟ୍ରେନିଂ । ବିଶେଷ କରି ଲାପ୍ରୋସ୍କୋପି ସର୍ଜରୀର ନଟିଙ୍ଗ, ଷ୍ଟିଚିଙ୍ଗ ଏବଂ ଷ୍ଟାପଲ କେମିତି ହୁଏ ସେ ନେଇ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଟ୍ରେନିଂ ଦେଇଛନ୍ତି ବିଶେଷଜ୍ଞ । ଆଇଏମଏସ୍ ଆଣ୍ଡ ସମ୍ ହସ୍ପିଟାଲର ୮୦ ଜଣ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ତାଲିମ୍ ନେଇ ବେଶ୍ ଖୁସି ବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ଭ୍ରାମ୍ୟମାଣ ବସରେ ଡାକ୍ତରୀ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଅପରେସନ ଟ୍ରେନିଂ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି। ଲାପ୍ରୋସ୍କୋପି ଅପରେସନ ଟ୍ରେନିଂ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ନେଇଛନ୍ତି। ସର୍ଜରୀ ନଟିଙ୍ଗ, ଷ୍ଟିଚିଙ୍ଗ, ଷ୍ଟାପଲର ଟେକନିକ୍ ଶିଖିଛନ୍ତି।

ଭ୍ରାମ୍ୟମାଣ ବସରେ ଅପରେସନ ଟ୍ରେନିଂ ଶିଖିଲେ ଡାକ୍ତରୀ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ।  ଆଇଏମଏସ ଆଣ୍ଡ ସମ୍ ହସ୍ପିଟାଲ ଡାକ୍ତରୀ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଲାପ୍ରୋସ୍କୋପି ଅପରେସନର ଷ୍ଟିଚିଙ୍ଗ, ନଟିଙ୍ଗ ଓ ଷ୍ଟାପଲ ଶିଖାଇଲା ଜନସନ ଏଣ୍ଡ ଜନସନ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟର ବିଶେଷଜ୍ଞ। ବସରେ ଅପରେସନ ତାଲିମ୍ । ଜନସନ ଏଣ୍ଡ ଜନସନ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ ପକ୍ଷରୁ ଆଇଏମଏସ୍ ଆଣ୍ଡ ସମ୍ ହସ୍ପିଟାଲର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ତାଲିମ୍ ଦିଆଯାଉଛି । ବିଶେଷ କରି ଲାପ୍ରୋସ୍କୋପି ଅପରେସନ କିଭଳି କରାଯିବ ସେ ନେଇ ଟ୍ରେନିଂ ନେଉଛନ୍ତି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ । ଲାପ୍ରୋସ୍କୋପି ଅପରେସନ ହେଉଛି ଆଇ ଆଣ୍ଡ ହ୍ୟାଣ୍ଡର କୋର୍ଡିନେସନ । ପାଠ ପଢି ସାରି ଇଣ୍ଟର୍ନ କରୁଥିବା ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଟ୍ରେନିଂ ନେଉଛନ୍ତି । ସର୍ଜରୀ ଷ୍ଟିଚିଙ୍ଗ, ନଟିଙ୍ଗ ଏବଂ ଷ୍ଟାପଲ ପଦ୍ଧତି ଶିଖାଉଛନ୍ତି ବିଶେଷଜ୍ଞ । ସ୍କ୍ରିନ ଦେଖି କିଭଳି ଅପରେସନ କରିହେବ ସେ ନେଇ ଟ୍ରେନିଂ ନେଇ ପିଲାମାନେ ବେଶ୍ ଖୁସି ବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି ।

ମୁମ୍ବାଇ, ଦିଲ୍ଲୀ, ଚେନ୍ନାଇଠାରେ ରହିଛି ଜନସନ ଆଣ୍ଡ ଜନସନ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ ।ଏହି ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ ଡାକ୍ତରୀ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ମାଗଣାରେ ଅପରେସନ ଟ୍ରେନିଂ ଦେଉଛି । ସମସ୍ତ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଥିବା ଏହି ବସ୍ ୪ କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ ନିର୍ମାଣ ହୋଇଛି । କେବଳ ଥିଓରି ନୁହେଁ ମେଡିକାଲ  ପାଠରେ ପ୍ରାକ୍ଟିକାଲ  ବେଶ ଜରୁରୀ । ସେଥିପାଇଁ ଏହି ଟ୍ରେନିଂ ବେଶ୍ ସହାୟକ ହେବ ବୋଲି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି । ଶୀତତାପ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ଏହି ବସ୍ ଭିତରେ ସମ୍ ହସ୍ପିଟାଲର ୮୦ ଜଣ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଟ୍ରେନିଂ ନେଉଛନ୍ତି ।

   Related Posts