Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୨୦କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଖସୁଛି ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୮୫୨୦ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୨୦୪୬୬୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜଧାନୀରେ କରୋନା ବେଲଗାମ୍ : ଆଉ ୧୩ ଅଞ୍ଚଳ ମାଇକ୍ରୋ କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ୍ ଜୋନ୍
  • ||
  • ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ବଡପୋଖରୀଆ ପଞ୍ଚାୟତ : ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା ହେଲାନି, ନିର୍ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱରେ ଚୟନ ହେଲେ ସରପଞ୍ଚ ଏବଂ ଓ୍ୱାର୍ଡ ମେମ୍ବର
  • ||
  • ରବିବାରଠୁ ବଢିବ ବର୍ଷା, ଏହି ସବୁ ଜିଲ୍ଲାକୁ ୟେଲୋ ଓ୍ୱାର୍ଣ୍ଣିଂ
  • ||
  • ପରିବା ମାର୍କେଟରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ଜଳିଗଲା ସବୁ ଦୋକାନ
  • ||

ମାସ୍କ ନପିନ୍ଧିଲେ ୮ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଜରିମାନା, କରୋନା ପାଇଁ ଏତେ କଡା ନିୟମ କେଉଁଠି ?

28/04/2020 at 8:48 PM

ବର୍ଲିନ, ୨୮|୦୪:  ଜର୍ମାନୀରେ କରୋନା ଭାଇରସର ସଂକ୍ରମଣ କମ କରିବା ପାଇଁ କଡାକଡି ଭାବେ ଆଇନକୁ ପାଳନ କରାଯାଉଛି । ନୂଆ ନିୟମାନୁସାରେ ଏହି ଦେଶରେ ସାଧାରଣ ପରିବହନ ବ୍ୟବସ୍ଥା, ଟ୍ରେନରେ ଦୂର ସ୍ଥାନକୁ ଯାତ୍ରା ଓ ଦୋକାନରେ ସଉଦାପତ୍ର କିଣିବା ପାଇଁ ମାସ୍କ ବ୍ୟବହାର କରିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ । ଏହି ନୂଆ ଆଇନ ସୋମବାରଠାରୁ ଦେଶର ୧୬ଟି ରାଜ୍ୟ ମଧ୍ୟରୁ ୧୫ଟି ରାଜ୍ୟରେ ଲାଗୁ ହୋଇ ସାରିଛି । ବୁଧବାର ଏହା ଆଉ ଏକ ରାଜ୍ୟରେ ଲାଗୁ ହେବ ।

ମାସ୍କ ଡ୍ୟୁଟୀ ନାମରେ ଜାରି ହୋଇଥିବା ଏହି ନିୟମ ଉଲଙ୍ଘନ କଲେ ଅଧିକ ଜରିମାନା ଦେବାକୁ ପଡିବ । ଏପରିକି ଜରିମାନା ରାଶି ୨୫ ୟୁରୋ ଅର୍ଥାତ ୨ ହଜାର ଟଙ୍କାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ୧୦ ହଜାର ୟୁରୋ ବା ୮ ଲକ୍ଷ ୨୮ ହଜାର ହୋଇପାରେ । ଜରିମାନା ରାଶି ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟରେ ଅଲଗା ରହିଛି । ଜରିମାନାର ସର୍ବାଧିକ ରାଶି ୮ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଛି । କିନ୍ତୁ କିଛି ରାଜ୍ୟ ଏତେ ପରିମାଣରେ ଜରିମାନା ଲଗାଇବାକୁ ମନା କରିଦେଇଛନ୍ତି । ବର୍ଲିନ ଓ ବ୍ରାଣ୍ଡନବର୍ଗ ଏତେ ପରିମାଣରେ ଜରିମାନା ରାଶି ନେବେ ନାହିଁ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ।

ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଜରିମାନା ରାଶି ଦୋକାନୀଙ୍କଠୁ ନିଆଯିବ । ଦୋକାନର କେହି କର୍ମଚାରୀ ମାସ୍କ ନଲଗାଇଲେ ଜରିମାନା ଦେବେ । ତେବେ ଏହି ମାସ୍କ ମେଡିକାଲ ଆପ୍ରୁଭଡ୍ ନୁହେଁ ବୋଲି ସରକାର କହିଛନ୍ତି । ମାସ୍କ ବଦଳରେ ଲୋକମାନେ ସେମାନଙ୍କ ମୁହଁ ଓ ନାକକୁ ରୁମାଲରେ ମଧ୍ୟ ଘୋଡାଇପାରିବେ । ଏଠାରେ ଲୋକମାନେ ଘରେ ମାସ୍କ ତିଆରି କରୁଛନ୍ତି ।

   Related Posts