Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ସରକାରଙ୍କ ବଡ ଘୋଷଣା: ୩ ମାସ ଯାଏଁ ୮ କୋଟି ମହିଳାଙ୍କୁ ମାଗଣାରେ ମିଳିବ ଏଲପିଜି ସିଲିଣ୍ଡର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୨୬|୦୩: କରୋନା ଭାଇରସ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଆତଙ୍କ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି । ଭାରତ ସରକାର ମଧ୍ୟ ଏହି ଭାଇରସ ସଂକ୍ରମଣର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ୨୧ ଦିନ ଯାଏଁ ଦେଶରେ ଲକଡାଉନ୍ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ଲକଡାଉନରୁ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କୁ ଆଶ୍ୱସ୍ତି ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳା ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ୩ ମାସ ପାଇଁ ମାଗଣା ଏଲପିଜି ସିଲିଣ୍ଡର ଯୋଗାଇବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଏହାଦ୍ୱାରା ୮ କୋଟି ମହିଳା ଉପକୃତ ହେବେ। ଉଜ୍ଜ୍ୱଳା ଯୋଜନାରେ ୮ କୋଟି ବିପିଏଲ ପରିବାର ତିନିମାସ ପାଇଁ ମାଗଣା ସିଲିଣ୍ଡର ପାଇବେ।

ଉଜ୍ଜ୍ୱଳା ଯୋଜନାରେ ଗ୍ରାହକମାନେ ମାଗଣା ଗ୍ୟାସ୍ ସଂଯୋଗ ପାଇଥାନ୍ତି । ତେବେ ଅଗଷ୍ଟ ୧, ୨୦୧୯ରୁ ଏହି ଯୋଜନାରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିବା ଉପଭୋକ୍ତା ନୂଆ ନିୟମର ଲାଭ ଉଠାଇ ପାରିବେ ।

ଏହି ଯୋଜନା ଅନୁଯାୟୀ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଏକ ରୋଷେଇ ଚୁଲା ଏବଂ ଏଲପିଜି ସିଲିଣ୍ଡର ମିଳିଥାଏ । ଏହାର ମୋଟ ମୂଲ୍ୟ ୩,୨୦୦ ଟଙ୍କା । ଏଥିରେ ସରକାର ୧୬୦୦ ଟଙ୍କାର ସବସିଡି ପ୍ରଦାନ କରୁଛନ୍ତି। ଏଥି ସହିତ ତୈଳ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଅବଶିଷ୍ଟ ୧୬୦୦ ଟଙ୍କା ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଲୋନ ଆକାରରେ ପ୍ରଦାନ କରିଥାନ୍ତି ।

୧୪.୨ କିଲୋଗ୍ରାମ ସିଲିଣ୍ଡର କିଣୁଥିବା ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ପ୍ରଥମ ୬ ରିଫିଲ ଯାଏଁ ଇଏମଆଇ ଦେବାକୁ ପଡେ ନାହିଁ । ଯଦି ଆପଣ ୫ କିଲୋଗ୍ରାମ ଏଲପିଜି ସିଲିଣ୍ଡର କିଣୁଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସବସିଡି ମିଳିବ ।

   Related Posts