Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବିଏସଏଫର ବଡ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ, ବାଂଲାଦେଶ ସୀମାରେ ୮୨ ନକଲି ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ଜବତ
  • ||
  • ୟୁପି ସମର: ଅଖିଳେଶଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରଚାର କରିବେ ମମତା, ଫେବୃଆରୀ ୮ରେ ଲକ୍ଷ୍ନୌରେ ଭର୍ଚୁଆଲ ରାଲି
  • ||
  • ଆସନ୍ତାକାଲି ପ୍ରଥମ ଦିନିକିଆ: କିଏ କରିବ ଓପନିଂ ? ଖୁଲାସା କଲେ ରାହୁଲ, ୫ ବର୍ଷ ପରେ ଦିନିକିଆକୁ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରିବେ ଏହି ଖେଳାଳି
  • ||
  • କାରିଗରଙ୍କଠୁ ଲାଞ୍ଚ ନେବା ମହଙ୍ଗା ପଡିଲା, ଭିଜିଲାନ୍ସ ଦ୍ଵାରା ବନ୍ଧା ହେଲେ ହସ୍ତଶିଳ୍ପ ନିଗମର ସହ-ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଓ କ୍ରାପ୍ଟମ୍ୟାନ୍
  • ||
  • କଲେଜ୍ରେ ନିର୍ବାଚନୀ ସଭା ନେଇ କଠୋର ହେଲେ ଏସଇସି: ଏସଡିପିଓ ଏବଂ ପ୍ରିନ୍ସିପାଲଙ୍କୁ ନିଲମ୍ବନ କରିବାକୁ ଦେଲେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • IPL 2022: କେଏଲ ରାହୁଲଙ୍କ ସହ ଏହି ଦୁଇ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ନିଜ ଦଳରେ ସାମିଲ୍ କଲା ଲକ୍ଷ୍ନୌ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜି
  • ||
  • ମଙ୍ଗଳବାର ପୃଥିବୀର ନିକଟତର ହେବ ବିରାଟ ଗ୍ରହାଣୁ : ମାଡ ହେଲେ ଘଟାଇବ ବିନାଶ !
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୨ ଲକ୍ଷ ୩୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୩୧୦ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୪୮୮କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୧ ହଜାର ଉପରେ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧୦୮୬ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୫୫୪୮୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||

ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ର ପ୍ରଭାବ: ୭-୮ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା କ୍ଷତି ସହିବ ଭାରତୀୟ ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥା !

13/04/2020 at 9:53 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୩।୦୪: ଦେଶରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍‌ର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଲାଗୁ ୨୧ ଦିନିଆ ରାଷ୍ଟ୍ରବ୍ୟାପୀ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ କାରଣରୁ ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥା ଉପରେ ୭-୮  ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାର ପ୍ରଭାବ ପଡିପାରେ।  ବିଶ୍ଳେଷକ ଓ ଉଦ୍ୟୋଗ ମଣ୍ଡଳ ଏହି ଅନୁମାନ କରିଛନ୍ତି। ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ଯୋଗୁଁ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ଅଧିକାଂଶ କାରଖାନା ଓ ବ୍ୟବସାୟ ଠପ୍ ପଡିଛି। ଉଡାଣ ନିଲମ୍ବିତ ଅଛି, ଟ୍ରେନ ସଞ୍ଚାଳନ ବନ୍ଦ ଓ ଯାତାୟତ ଉପରେ ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରତିବନ୍ଧ ଲାଗୁ ହୋଇଛି।

ଲକ୍‌ଡାଉନ୍ ଫଳରେ ୭୦ ପ୍ରତିଶତ ଆର୍ଥିକ ଗତିବିଧି, ନିବେଶ, ରପ୍ତାନୀ ଓ ଜରୁରୀ ବସ୍ତୁକୁ ଛାଡି ଅନ୍ୟ ଉତ୍ପାଦନ ଥମି ଯାଇଛି। କେବଳ କୃଷି, ଖନନ, ଉପଯୋଗୀ ସେବା, କିଛି ବିତ୍ତୀୟ ଓ ଆଇଟି ସେବା ତଥା ଜନସେବାକୁ ହିଁ କାମ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ମିଳିଛି। ବାକି ସବୁ ବନ୍ଦ ରହିଛି।

ସଂଗଠନ କହିଛି ଯେ, ଦେଶବ୍ୟାପୀ  ବନ୍ଦରେ ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ୭-୮ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାର କ୍ଷତି ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି। ଚଳିତ ମାସର ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ଏକ୍ୟୁଟ୍ ରେଟିଙ୍ଗ୍ସ ଆଣ୍ଡ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଲି. ଅନୁମାନ କରିଥିଲା ଯେ, ଭାରତୀୟ ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ୨୧ ଦିନ ବନ୍ଦ ସମୟରେ ପ୍ରତି ଦିନ ପ୍ରାୟ ୪.୬୪ ଅରବ ଡଲାର(୩୫ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ) କ୍ଷତି ହେଉଛି। ଏହି ପରି କରୋନା ପ୍ରତିରୋଧ ସମୟରେ ସକଳ ଘରୋଇ ଉତ୍ପାଦ(ଜିଡିପି)ର ୯୮ ଅରବ ଡଲାର(୭.୫ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା)ର କ୍ଷତି ହେବ।

ସଂଗଠନ ଅନୁଯାୟୀ ଟ୍ରକ ପରିବହନର ୧  ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା କ୍ଷତି ଘଟିବ। ପ୍ରତି ଦିନ ହିସାବରେ ଟ୍ରକର ୨୨୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା କ୍ଷତି ଆଧାରରେ ଟ୍ରକ ପରିବହନ ସେବା ବ୍ୟବସାୟରେ ପ୍ରଥମ ୧୫ ଦିନରେ କ୍ଷତି ପ୍ରାୟ ୩୫ ହଜାର ୨୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାରେ ପହଞ୍ଚିଛି।  ଏହି ପରି ଖୁଚୁରା କାରବାରରେ ୨ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଘାଟା ହେବ।

   Related Posts