Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୬୧୭ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କ ନାଁରେ ୨୮ କୋଟି ଟଙ୍କାର GST ଠକେଇ ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ : ବୋମା ଭିଡୁଥିବା ବେଳେ ବିସ୍ଫୋରଣ, ଜଣେ ମୃତ, ଦୁଇ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବୋମା ଭିଡୁଥିବା ବେଳେ ବିସ୍ଫୋରଣ : ଜଣେ ମୃତ, ଦୁଇ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଦେଶର ପ୍ରତ୍ୟେକ ନାଗରିକଙ୍କୁ ମିଳିବ କରୋନା ଟିକା : ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଡକାୟତି ଯୋଜନା ପଣ୍ଡ, ୪ ଡକାୟତଙ୍କୁ ବାନ୍ଧିଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ଡିଜିପି ମିଲନ ମହାନ୍ତିଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ବଢୁଛି ଶୀତର ପ୍ରକୋପ, କନ୍ଧମାଳରେ ୧୫ଡିଗ୍ରୀ ତଳକୁ ଖସିଲା ପାରଦ
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳରେ ବିଷାକ୍ତ ମଦ ପିଇ ୪ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣାରେ ୪ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଗିରଫ କଲା ପୋଲିସ
  • ||

୭୫ ଟଙ୍କିଆ ମୁଦ୍ରା ଜାରି କରିବେ ମୋଦି ସରକାର : ପୋର୍ଟବ୍ଲେୟରରେ ନେତାଜୀ ୭୫ ବର୍ଷ ତଳେ ତ୍ରିରଙ୍ଗା ଉଡାଇଥିବାର ସ୍ମୃତି ହେବ ଉଜ୍ଜିବୀତ

14/11/2018 at 2:18 PM

ଦିଲ୍ଲୀ ୧୪/୧୧ :  ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଦେଶରେ ୭୫ ଚଂକିଆ କଏନ  ହେବ । ମୋଦି ସରକାର ଏହା ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି | ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ପୋର୍ଟବ୍ଲେୟାରଠାରେ ନେତାଜୀ ସୁବାସ ଚନ୍ଦ୍ର ବୋଷଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଥମଥର ତ୍ରିରଙ୍ଗା ଉଡ଼ାଇବାର ୭୫ ବର୍ଷ ପୂର୍ତ୍ତି ଅବସରରେ ୭୫ ଟଙ୍କିଆ ମୁଦ୍ରା ପ୍ରଚଳନ ହୋଇଛି | ଏ ନେଇ ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ  ପକ୍ଷରୁ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରୀ କରାଯାଇଛି । ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ,  ଠିକ ୭୫ ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ଆଜିର ଦିନରେ ନେତାଜୀ ସୁବାସ ଚନ୍ଦ୍ର ବୋଷ ପୋର୍ଟ ବ୍ଲେୟାରରେ ପ୍ରଥମଥର ପାଇଁ ତ୍ରିରଙ୍ଗା ପତାକା ଉଡ଼େଇଥିଲା | ଏହି ଦିନକୁ ସ୍ମରଣୀୟ ରଖିବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଅଧିକୃତ ସଂସ୍ଛା ଏହି ୭୫ ଟଙ୍କିଆ ମୁଦ୍ରା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବେ |

ଏହି ୭୫ ଟଙ୍କିଆ ମୁଦ୍ରାର ଓଜନ ୩୫ ଗ୍ରାମ ରହିଛି | ଏହି ମୁଦ୍ରାରେ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ରୂପା, ୪୦ ପ୍ରତିଶତ ତମ୍ବା, ୫ ପ୍ରତିଶତ ନିକେଲ ଏବଂ ୫ ପ୍ରତିଶତ ଜିଙ୍କ ରହିଛି |  ମୁଦ୍ରାରେ ସେଲ୍ୟୁଲାର ଜେଲର ପଛପଟେ ତ୍ରିରଙ୍ଗା ପତାକାକୁ ସଲାମୀ ଦେଉଥିବା ନେତାଜୀ ସୁବାସ ଚନ୍ଦ୍ର ବୋଷଙ୍କ ଚିତ୍ର ରହିବ | ପୋଟ୍ରେଟ ତଳେ ୭୫ ଅଙ୍କର ଅର୍ଥ ବର୍ଷ ପୂର୍ତ୍ତି ରହିବ | ମୁଦ୍ରାରେ ଦେବନାଗରୀ ଏବଂ ଇଂରାଜୀରେ ପ୍ରଥମ ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନ ଦିବସ ଲେଖାହେବ |

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ୧୯୪୩ ମସିହା ଡିସେମ୍ବର ୩୦ ତାରିଖରେ ସୁବାସ ଚନ୍ଦ୍ର ବୋଷ ପ୍ରଥମଥର ପାଇଁ ସେଲ୍ୟୁଲାର ଜେଲ ପୋର୍ଟ ବ୍ଲେୟାରରେ ତ୍ରିରଙ୍ଗା ପତାକା ଉଡ଼େଇଥିଲେ | ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଅକ୍ଟୋବର ୨୧ ତାରିଖରେ ଲାଲ କିଲ୍ଲାରେ ଜାତୀୟ ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନ କରିଥିଲେ ଏବଂ ସୁବାସ ଚନ୍ଦ୍ର ବୋଷଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଗଠିତ ଆଜାଦ ହିନ୍ଦ ଫୌଜର ୭୫ ବର୍ଷ ପୂର୍ତ୍ତି ଅବସରରେ ଏକ ଫଳକର ଉନ୍ମୋଚନ କରିଥିଲେ |

   Related Posts