Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜନୀତିରେ ପ୍ରବେଶ କଲେ ସୁପରଷ୍ଟାର୍ ରଜନୀକାନ୍ତ
  • ||
  • ବଢିଲା LPG ସିଲିଣ୍ଡର ଦର ଏବେ ବିନା ସବସିଡି ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କୁ ଦେବାକୁ ପଡିବ ଅଧିକ ୫୦ଟଙ୍କା
  • ||
  • ସାଲେପୁର : ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସକୁ ପିଟିଲା କାର୍, ଡ୍ରାଇଭର ଆହତ
  • ||
  • କଟକ : ସି-ସୋର ଘାଟରୁ ଅଜଣା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ଭାସି ଆସିଥିବା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଚଣ୍ଡିଗଡ : ପଦ୍ମ ବିଭୂଷଣ ଫେରାଇଲେ ପଞ୍ଜାବର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରକାଶ ସିଂହ ବାଦଲ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଅନଲାଇନ୍‌ରେ ହେବନାହିଁ CBSE ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା, ପୂର୍ବଭଳି ପରୀକ୍ଷା ଦେବେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡା : ବାପା ନା’ ରାକ୍ଷସ, ନିଶାଶକ୍ତ ଅବସ୍ଥାରେ ୧୧ ବର୍ଷର ଝିଅ ସହ କଲା ଦୁଷ୍କର୍ମ !
  • ||
  • କନ୍ଧମାଳ : ହଜିଗଲା ମା’ର ମମତା, ୪ ବର୍ଷ ଝିଅର ଗାଲ କାଟିଦେଲା ସାବତ ମା’ !
  • ||
  • ବଡବିଲ : ହାତୀ ଆକ୍ରମଣରେ ଚାଲିଗଲା ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ଆତଙ୍କ ଖେଳାଇଛନ୍ତି ୧୧ଟିକିଆ ହାତୀ ପଲ
  • ||
  • ଓ୍ବାଶିଂଟନ୍ : ‘ପିଜ୍ଜା ହଟ୍’ର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଥିବା ଫ୍ରାଙ୍କ୍ କାର୍ନିଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||

ଦୀପାବଳିରେ ଭାରତ ମାଲାମାଲ୍: ହେଲା ୭୨ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କାର କାରବାର, ୪୦ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କାର ଘାଟାରେ ପଡିଲା ଚୀନ

15/11/2020 at 6:44 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୫।୧୧: କରୋନା ମହାମାରୀର ଗମ୍ଭୀର ସଙ୍କଟ ମଧ୍ୟରେ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଦୀପାବଳି ପର୍ବ ଏକ ଭିନ୍ନ ଢଙ୍ଗରେ ପାଳନ କରାଯାଇଛି। ଏଥର ପାର୍ବଣରେ ବିଶେଷତ୍ଵ ମଧ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଏଥିରେ ଅନେକ ନୂତନତ୍ଵ ଭରି ରହିଛି। ଖାସ୍ କରି ଚୀନ ସାମଗ୍ରୀର ପୂର୍ଣ୍ଣ ବହିଷ୍କାର, ବଡ ଧରଣରେ ଭାରତୀୟ ସାମଗ୍ରୀର ବ୍ୟବହାର ସହିତ ଭାରତରେ ଆଠ ମାସର ବାଣିଜ୍ୟିକ ନିର୍ବାସନ ସମାପ୍ତ ହୋଇଛି। ଅନ୍ୟପଟେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ଲୋକାଲ ଫର ଭୋକାଲ ଏବଂ ଆତ୍ମ ନିର୍ଭର ଭାରତକୁ କନଫେଡେରେସନ ଅଫ ଅଲ ଇଣ୍ଡିଆ ଟ୍ରେଡର୍ସ(କ୍ୟାଟ୍) ନେତୃତ୍ଵରେ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ସ୍ଵେଦେଶୀ ବ୍ୟବହାରକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଦିଆଯାଉଛି। ପରିଣାମ ସ୍ଵରୂପ ଏଥର ପାର୍ବଣରେ ଭାରତୀୟ ବସ୍ତୁ ଏବଂ ସାମଗ୍ରୀର ବିକ୍ରିପଟା ବହୁତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଘାଟାରେ ପଡିଛି ଚୀନ।

ଚଳିତ ବର୍ଷ ଦୀପାବଳି ପାର୍ବଣ ଋତୁରେ ପୂରା ଦେଶରେ ଭଲ କାରବାର ହୋଇଛି। ଏହା ଭବିଷ୍ୟତରେ ଭଲ କାରବାର ସମ୍ଭାବନାର ସଙ୍କେତ ଦେଇଛି। ଏହା ମଧ୍ୟ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି ଯେ, ଭାରତୀୟ ଉତ୍ସବ ସମୟରେ ସାମଗ୍ରୀ କିଣା ବିକା ମାମଲାରେ କରୋନା ଓ ଚୀନ ଉଭୟଙ୍କୁ ପଛରେ ପକାଇ ଦେଇଛି।

ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ ଦୀପାବଳିର ପାର୍ବଣ ସିଜିନରେ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ପ୍ରାୟ ୭୨ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କାର କାରବାର ହୋଇଛି। ଚୀନ ସାମଗ୍ରୀ ବହିଷ୍କାର କାରଣରୁ  ପାର୍ବଣ ଋତୁରେ ଡ୍ରାଗନର ସିଧାସଳଖ ୪୦ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ଘାଟା ହୋଇଛି। ହେଲେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ବାଣ ବିକ୍ରି ଏବଂ ଫୁଟାଇବା ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲାଗିବାରୁ ବାଣ ନିର୍ମାଣକାରୀ ଏବଂ ବିକ୍ରେତାଙ୍କ ପ୍ରାୟ ୧୦ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା କ୍ଷତି ଘଟିଛି। ଦେଶର ୨୦ ସହର ଦିଲ୍ଲୀ, ମୁମ୍ବାଇ, ଚେନ୍ନାଇ, ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ, ହାଇଦ୍ରାବାଦ, କୋଲକାତା, ନାଗପୁର, ରାୟପୁର, ଭୁବନେଶ୍ଵର, ରାଞ୍ଚି, ଭୋପାଳ, ଲକ୍ଷ୍ନୌ, କାନପୁର, ନୋଏଡା, ଜାମ୍ମୁ, ଅହମ୍ମଦାବାଦ, ସୁରଟ, କୋଚିନ୍, ଜୟପୁର, ଚଣ୍ଡୀଗଡକୁ କ୍ୟାଟ୍‌ ବିତରଣ ସହର କୁହାଯାଏ। ଏହି ସବୁ ସହରରେ କାରବାର ଉପରେ କ୍ୟାଟ୍ ଦ୍ଵାରା ନିୟମିତ ସର୍ବେକ୍ଷେଣ କରାଯାଏ।

ରିଟେଲ୍‌ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଭାରତରେ ପାର୍ବଣ ଋତୁରେ ଖେଳନା, ବିଜୁଳି ଉପକରଣ ଓ ସାମାନ, ରୋଷେଇ ସାମଗ୍ରୀ, ଉପହାର, ମିଠା, ଘରକରଣା ଜିନିଷ, କଂସା ବାସନ, ସୁନା ଗହଣା, ଜୋତା, ଘଣ୍ଟା, ଫର୍ଣ୍ଣିଚର, ପୋଷାକ, ଫ୍ୟାସନ ପରିଧାନ, କପଡା, ଘର ସଜା ଉପକରଣ, ମାଟିର ଦୀପ ସହିତ ଦୀପାବଳି ପୂଜା ସାମଗ୍ରୀ, ହସ୍ତକଳା, ଘର ଦ୍ଵାରରେ ଲାଗୁଥିବା ଶୁଭ-ଲାଭ, ଓମ, ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଆଦି ଅନେକ ଜିନିଷର ବିକ୍ରି ବହୁତ ଭଲ ହୋଇଛି।

   Related Posts