Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମଙ୍ଗଳବାର କଥା ହେବେ ପୁଟିନ୍ ଓ ବାଇଡେନ୍, ୟୁକ୍ରେନ ହେବ ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରସଙ୍ଗ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୨ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୪୨୨କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ମାଆର ସାହସ ଆଗରେ ହାରିଲା ବାଘ, ନିଜ ପୁଅକୁ ମୃତ୍ୟୁ ମୁଖରୁ ଛଡାଇ ଆଣିଲେ ମହିଳା
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୨୭୯୬ ମୃତ
  • ||
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୮୯ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୧୦୫୦୨୪୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ୟୁକ୍ରେନ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିବ ଋଷ ! ପୁଟିନଙ୍କ ଦେଢ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ସୈନ୍ୟ ଅଛନ୍ତି ପ୍ରସ୍ତୁତ
  • ||
  • ଜାନୁଆରୀ-ଫେବୃଆରୀ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତରେ ଆସିବ ତୃତୀୟ ଲହର, ଓମିକ୍ରନ୍ ସାଜିବ ବାହକ : ଦାବି କଲେ ବିଶେଷଜ୍ଞ
  • ||
  • ଚାଲିଥିଲା ଧାନ ଚୋରା ଚାଲାଣ, ୨୨୦ ବସ୍ତା ଜବତ କଲା ଯୋଗାଣ ବିଭାଗ
  • ||
  • ଜଓ୍ୱାଦ ଦୁର୍ବଳ, ଟଳିଲା ବଡ ବିପଦ : ପୁରୀଠୁ ୨୭୦ କିମି ଦୂରରେ କେନ୍ଦ୍ରୀଭୂତ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁରରେ ଲଗାଣ ବର୍ଷା, ଧାନ ଫସଲ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ
  • ||

ଏସଆର-୭ ରକେଟ୍ ଉପରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ପ୍ରକଳ୍ପ ଯିବ ମହାକାଶ, ତିଆରି କରିଛନ୍ତି ଓଡିଶାର ୭ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ

21/06/2021 at 2:52 PM

କଳାହାଣ୍ଡି ୨୧।୬: ଏସଆର-୭ ରକେଟ୍ ଉପରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ପ୍ରକଳ୍ପ ଆମେରିକାର ନାସା ଦ୍ବାରା ମହାକାଶକୁ ଯିବା ପାଇଁ ମନୋନୀତ ହୋଇଛି । ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ଓଡିଶାର ୭ ଜଣ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଭୁବନେଶ୍ବରର ଟିଙ୍କର ଏକାଡେମୀ ତତ୍ତ୍ବାବଧାନରେ ପ୍ରକଳ୍ପ ତିଆରି କରିଛି ।  ଏହି ୭ ଜଣ କୁନି ମହାକାଶ ବୈଜ୍ଞାନିକ ମଧ୍ୟରେ ଅଛି କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲ୍ଲା ଜୁନାଗଡ ବ୍ଲକ ଖୁରସେଲଗୁଡାର ସାତ୍ତ୍ବିକ ପରାସର ବେହେରା ।  

ଆମେରିକାର ନାସା ପକ୍ଷରୁ  ଆନୁଷ୍ଠିତ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଭାରତର ପ୍ରକଳ୍ପ ମନୋନୀତ ହୋଇଥିଲା । ଏଥରେ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ବର ୭୩ଟି ଦେଶର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ।  ଏହି ମନୋନୀତ ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ଓଡିଶାର ୭ ଜଣ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ସାତ୍ତ୍ବିକ ପରାସର ବେହେରା, ଏମ ସାଇ କ୍ରିଷ୍ଣା, ଋଷଭ ମିଶ୍ର, ଆରିୟନ ପଟ୍ଟନାୟକ, ଦ୍ବିପାୟନ ଜେନା, ଶିଭମ୍ ସୁନ୍ଦର ମହାକୁଡ ଓ ପ୍ରିୟା ସାହୁ ତିଆରି କରିଛି ।  କୋଭିଡ୍ କଟକଣା ଯୋଗୁଁ ସେମାନେ ନାସା ପରିଦର୍ଶନରେ ଯାଇପାରି ନଥିବାରୁ ଭର୍ଚୁଆଲ ମିଟରେ ଯୋଗଦେବା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି ।  ଯାହା ଓଡିଶା ପାଇଁ ଜାତୀୟ ତଥା ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ମହାକାଶ ଗବେଷଣା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଗୌରବର ବିଷୟ ।

ଏହି ଗବେଷଣା ଦ୍ବାରା ମହାକାଶରେ ଛଡାଯାଉଥିବା ରକେଟରେ ଅନ୍ୟ ଯନ୍ତ୍ରାଂଶ ଯୋଡା ଯାଇପାରିବ  ବୋଲି ଗବେଷଣା କରାଯାଇଛି ।  ଯାହାର ଗବେଷଣାକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିଛି ନାସା ।  ଏକ ଘରୋଇ ସ୍କୁଲରେ ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ପାଠ ପଢୁଥିବା ସାତ୍ତ୍ବିକ ପରାସର ବେହେରା ଭବିଷ୍ୟତରେ ଏରୋପିକ ଇଞ୍ଜିନିୟର ଭାବେ କ୍ୟାରିୟର ଗଢିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛି ।  ତଥା ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହ ଉପରେ ଗବେଷଣା କରିବାକୁ ଆଗ୍ରହୀ ବୋଲି ପ୍ରକାଶ କରି ।  ଏହି ସଫଳତା ପାଇଁ ଜିଲ୍ଲା ବିଭିନ୍ନ ସ୍ତରରେ ସାତ୍ତ୍ବିକ ପରାସର ବେହେରାଙ୍କୁ ପ୍ରଶଂସା କରାଯାଉଛି ।  ତଥା ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ନେଇ ଭୁବନେଶ୍ବରର ଟିଙ୍କର ଏକାଡେମୀର ମହାକାଶ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଗବେଷଣାର ସୁଯୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ପ୍ରଶଂସନୀୟ ।

ସାଧାରଣତଃ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ସରକାରୀ କିମ୍ବା ବେସରକାରୀ ଚାକିରୀ ପାଇଁ ଚିରାଚରିତ କ୍ୟାରିୟର ଗଠନ ମଧ୍ୟରେ ଲକ୍ଷ୍ୟ ସୀମିତ ରହିଥାଏ । ହେଲେ ସାତ୍ତ୍ବିକ ସହ ଅନ୍ୟ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ମହାକାଶ ଗବେଷଣା କ୍ଷେତ୍ରରେ ସଫଳତା ରାଜ୍ୟର ଅନ୍ୟ ମେଧାବୀ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ପାଇଁ ପ୍ରେରଣାଦାୟୀ ନିଶ୍ଚୟ ।

   Related Posts