Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବିଜେଡିରେ ମିଶିବେ ପ୍ରଦୀପ ମାଝୀ, କହିଲେ ନବୀନଙ୍କ ହାତମୁଠା ଟାଣ କରିବି
  • ||
  • ଆଇଆଇଟି ଜମ୍ମୁର ନୂତନ ଗୃହ ଲୋକାର୍ପଣ କରିବେ ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହ, ଉପସ୍ଥିତ ରହିବେ କେନ୍ଦ୍ର ଶିକ୍ଷାମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୪୪୭ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୫ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୫୬୧ ମୃତ
  • ||
  • ଚିଲିକାକୁ ଆସିଲେଣି ବିଦେଶୀ ପକ୍ଷୀ, ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ବନ ବିଭାଗ ପ୍ରସ୍ତୁତ
  • ||
  • ଲକ୍ଷ୍ମୀପୁର ହିଂସାର ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଆଶିଷ ମିଶ୍ରାଙ୍କୁ ଡେଙ୍ଗୁ, ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • କମୁଛି ତାପମାତ୍ରା, ଦାରିଙ୍ଗିବାଡିରେ ୧୧ ଡିଗ୍ରୀକୁ ଖସିଲା ପାରଦ
  • ||
  • ସୁପର ସଣ୍ଡେରେ ସୁପର ମୁକାବିଲା : ଟି୨୦ ବିଶ୍ୱକପରେ ଭାରତ-ପାକିସ୍ତାନ ହାଇଭୋଲଟେଜ୍ ଫାଇଟ୍
  • ||

ଭାରତୀୟ ସୀମାରେ ରହିଥିବା ଚୀନର ୬୮୦ ଗାଁ ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ: ବିଶେଷଜ୍ଞ

25/09/2021 at 9:36 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୫/୦୯ : ଗ୍ଲୋବାଲ କାଉଣ୍ଟର ଆତଙ୍କବାଦ ପରିଷଦର ପରାମର୍ଶଦାତା ବୋର୍ଡ ଏକ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଖୁଲାସା କରିଛି। ବୋର୍ଡ ସୂଚନା ଦେଇଛି ଯେ ଚୀନ୍ ଭାରତ ସହିତ ନିଜ ସୀମାରେ ୬୮୦ ଜିଆଓକାଙ୍ଗ (ସମୃଦ୍ଧ ଗାଁ) ନିର୍ମାଣ କରିଛି। ଏହି ଗାଁଗୁଡିକ ଭାରତୀୟ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କୁ ଏକ ଉତ୍ତମ ଚାଇନିଜ ଜୀବନ ପ୍ରତି ଆକର୍ଷିତ କରିବା ପାଇଁ, ବେଜିଂ ପାଇଁ ଅତିରିକ୍ତ ଆଖି ଏବଂ କାନ ଭାବରେ କାମ କରିବ।

ଚୀନ ପ୍ରାୟ ୬୮୦ ଜିଆଓକାଙ୍ଗ ନିର୍ମାଣ କରିଛି ଯାହାକୁ ସେ ନିଜ ସୀମାରେ ଭୁଟାନର ସୀମାନ୍ତର ଗାଁ ବୋଲି କୁହେ। ଏହି ଗ୍ରାମରେ ସେମାନଙ୍କ ଲୋକ ବସବାସ କରନ୍ତି। ସ୍ଥାନୀୟ ଭାରତୀୟ ନାଗରିକଙ୍କୁ ପ୍ରଭାବିତ କରନ୍ତି ଯେ ଚୀନ ସରକାର କେତେ ଭଲ।

ଗ୍ଲୋବାଲ କାଉଣ୍ଟର ଆତଙ୍କବାଦ ପରିଷଦର ପରାମର୍ଶଦାତା ବୋର୍ଡର ସଦସ୍ୟ କୃଷ୍ଣ ଭର୍ମା IANS କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି ତାଙ୍କ ତରଫରୁ ଗୁପ୍ତଚର ଅଭିଯାନ, ସୁରକ୍ଷା ଅଭିଯାନ। ସେମାନେ ଲୋକଙ୍କୁ ଭାରତ ବିରୋଧୀ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି। ସେଥିପାଇଁ ଆମେ ଆମର ପୋଲିସ୍ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଏହି ପ୍ରୟାସ ବିଷୟରେ ତାଲିମ ଦେଉଛୁ। ସେମାନଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ମୁକାବିଲା କରିବା ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କୁ ସଚେତନ କରୁଛୁ।

ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ (ଜିଓଆଇ) ର ପୂର୍ବତନ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସଚିବ ବର୍ମା ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଗାନ୍ଧିନଗରର ଜାତୀୟ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ (ଆରଆରୟୁ) ରେ ୧୬ ପ୍ରୋବେସନାରୀ ଡେପୁଟି ସୁପରିଣ୍ଟେଣ୍ଡେଣ୍ଟଙ୍କ ପାଇଁ ୧୨ ଦିନିଆ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ତାଲିମ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ସମାପ୍ତି ଉତ୍ସବରେ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ସେ ଆରଆରୟୁରେ ମିଡ଼ିଆ ସହ ଏମରିଟସ୍ ରିସୋର୍ସ ଫ୍ୟାକଲିଟି, ସ୍କୁଲ ଅଫ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ କୋଅପରେସନ୍, ସିକ୍ୟୁରିଟି ଏବଂ ଷ୍ଟ୍ରାଟେଜିକ୍ ମଧ୍ୟ ଅଟନ୍ତି।

ବର୍ମା କହିଛନ୍ତି, ସେଥିପାଇଁ ଆରଆରୟୁ ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ପୋଲିସ ପାଇଁ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି ଯେପରି ଚୀନର ଅନୁପ୍ରବେଶକୁ ମୁକାବିଲା କରାଯାଇପାରିବ। ଆରଆରୟୁ ଡିଜାଇନ୍ ହୋଇଥିବା ପୂର୍ବୋତ୍ତର ରାଜ୍ୟର ଆବଶ୍ୟକତା ପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର। ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ଡିଜିପି ଆରପି ଉପାଧ୍ୟାୟଙ୍କ ପରାମର୍ଶରେ ତିଆରି କରାଯାଇଥିଲା ଯିଏ ଦୁଇ ମାସ ପୂର୍ବରୁ ଗୁଜୁରାଟ ଆସିଥିଲେ।

ଆରଆରୟୁ ଅଧିବେଶନ କର୍ମୀଙ୍କୁ କେବଳ ଫୋରେନସିକ୍ ଯାଞ୍ଚ କୌଶଳରେ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଦେଇନାହିଁ ବରଂ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଡାର୍କ ୱେବ୍, ସାଇବର କ୍ରାଇମ, ତାଲିମ ଦେଇନଥିଲା, ବରଂ ଚାଇନାର ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବରେ ପୋଲିସ୍ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଅନ୍ଧାର ସାଇବର କ୍ରାଇମ୍, କ୍ରାଇମ ଦୃଶ୍ୟ ପରିଚାଳନା, ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍, ଜାଲିଆତି, ମିଥ୍ୟା ଖବର ପତା କରିବା, ଚୀନ ପୂର୍ବୋତ୍ତରରେ ପୋଲିସ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଆନ୍ତରିକ ସୁରକ୍ଷା ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜକୁ ନେଇ ପରିଚୟ ମଧ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି।

ବର୍ମା ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି, ସେମାନେ (ଚାଇନିଜ୍) ଟେକ୍ନୋଲୋଜିରେ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବହୁତ ଉଆନନ୍ତା, ବିଶେଷ କରି ଇଣ୍ଟରନେଟ ସୋସିଆଲ୍ ମିଡିଆରେ। ସେମାନେ ଭାରତୀୟ ନାଗରିକଙ୍କୁ ବିଭ୍ରାନ୍ତ କରିବାକୁ ମିଥ୍ୟା ଖବର ପ୍ରସାରଣ କରି ସୋସିଆଲ୍ ନେଟୱାର୍କିଂ ସାଇଟ୍ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି। ସେଥିପାଇଁ ଆମେ ସେମାନଙ୍କୁ ଏହା ଶିଖାଇଲୁ। ଏଥି ସହିତ ବର୍ମା କହିଛନ୍ତି, ଆମେ ସେମାନଙ୍କୁ ମାଣ୍ଡାରିନ୍ (ଚାଇନିଜ୍ ଭାଷା) ମଧ୍ୟ ଶିଖାଉଛୁ କାରଣ ଅନୁପ୍ରବେଶକାରୀମାନେ ଏହି ଭାଷା କୁହନ୍ତି। ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଏକ ବର୍ଷର ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ଡିଜାଇନ୍ କରିଛି ଯାହା ଭାଷାର ମୌଳିକ ଜ୍ଞାନ ପ୍ରଦାନ କରେ। ଭବିଷ୍ୟତରେ ଆରଆରୟୁ ଯୋଜନା ମଧ୍ୟ ରହିଛି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ଦକ୍ଷ ମାର୍ଗଦର୍ଶନରେ ସ୍ନାତକୋତ୍ତରର ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷର ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ସହ ଆସିବ ଯେଉଁଠାରେ ସେମାନେ ସେମାନଙ୍କର ସଂସ୍କୃତି, ଇତିହାସ, ଆବଶ୍ୟକତା, ଅଭ୍ୟାସ, ନୀତି ବୁଝିବେ।

   Related Posts