Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଓଡ଼ିଶା ମାଗିଲା ଅଗଷ୍ଟ ବର୍ଷା-ବନ୍ୟାର ସହାୟତା, ଦାବି କଲା ୧୫୬୯.୫୦ କୋଟି ଟଙ୍କା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୬ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୬୩୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଟ୍ରକକୁ ପଛ ପଟୁ ପିଟିଲା ଟ୍ରଲର, ୨ ମୃତ
  • ||
  • ଡ଼କାୟତି ଯୋଜନା ପଣ୍ଡ, ବାଇପାସ କଡ଼ରୁ ୬ ଡକାୟତ ଗିରଫ
  • ||

ଭାରତରେ ୬୭,୩୮୫ ‘ହାପି ନ୍ୟୁ ଇୟର’ ଶିଶୁ… ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ରେକର୍ଡ, ବିଶ୍ବରେ ସବୁଠୁ ଅଧିକ

2/01/2020 at 3:33 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨।୧: ବର୍ଷ ୨୦୨୦ର ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ସାରା ବିଶ୍ବରେ ପ୍ରାୟ ୪ଲକ୍ଷ ଶିଶୁ ଜନ୍ମ ନେଇଛନ୍ତି । ୟୁନିସେଫ୍ ର ସର୍ଭେ ଅନୁଯାୟୀ ସାରା ବିଶ୍ବରେ ୩ଲକ୍ଷ ୯୨ହଜାର ୭୮ଶିଶୁ ଜନ୍ମ ନେଇଛନ୍ତି । ଏ ଭିତରେ ଭାରତରେ ସବୁଠୁ ଅଧିକ ୬୭ହଜାର ୩୮୫ ଶିଶୁ ଜନ୍ମ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ଦ୍ବିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ଥିବା ଚୀନରେ ୪୬ହଜାର ୨୯୯ ଶିଶୁ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ନାଇଜେରିଆରେ ୨୬ ହଜାର ୩୯, ପାକିସ୍ତାନରେ ୧୬ହଜାର ୭୮୭, ଇଣ୍ଡୋନେସିଆରେ ୧୩ ହଜାର ୨୦ ଏବଂ ଆମେରିକାରେ ୧୦ହଜାର ୪୫୨ ଶିଶୁ ଜନ୍ମ ନେଇଛନ୍ତି । ଏହି ଶିଶୁ ମାନେ ବର୍ଷର ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ଜନ୍ମ ନେଇଥିବାରୁ ଏମାନଙ୍କୁ ‘ହାପି ନ୍ୟୁ ଇୟର’ ଶିଶୁ ବୋଲି ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଥାଏ ।

ନୂଆବର୍ଷ ଦିନ ଫିଜିରେ ସମ୍ଭବତଃ ପ୍ରଥମ ଶିଶୁ ଜନ୍ମ ନେଇଥିବା ବେଳେ ଆମେରିକାରେ ନୂଆବର୍ଷର ଶେଷ ଶିଶୁ ଜନ୍ମ ନେଇଛି । ପ୍ରତିବର୍ଷ ଜାନୁଆରୀ ପହିଲାରେ ସାରା ବିଶ୍ବରେ ଜନ୍ମ ନେଉଥିବା ଶିଶୁଙ୍କ ଜନ୍ମ ଉତ୍ସବ ପାଳନ କରେ ୟୁନିସେଫ ।

ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି ୨୦୨୭ ସୁଦ୍ଧା ଭାରତର ଜନସଂଖ୍ୟା ଚୀନକୁ ଟପିଯିବ ।୨୦୧୯ରୁ ୨୦୫୦ ଭିତରେ ଭାରତର ଜନସଂଖ୍ୟା ୨୭.୩କୋଟି ବୃଦ୍ଧି ପାଇବା ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ।

   Related Posts