Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଦୈନିକ ଆକ୍ରାନ୍ତ ତୂଳନାରେ ଆଜି କମିଲା ସୁସ୍ଥ ସଂଖ୍ୟା, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ କରୋନାରୁ ଆରୋଗ୍ୟ ହେଲେ ୭୨୮
  • ||
  • ଯୋଡାମୁଣ୍ଡ ଶିଶୁ କାଳିଆର ମୃତ୍ୟୁ, ଏସସିବିରେ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଥିଲେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ, ସୁସ୍ଥ ଅଛି ଜଗା
  • ||
  • ପରିବାର ପାଇଁ ଏତିକି ସମ୍ପତ୍ତି ଛାଡି ଯାଇଛନ୍ତି କଂଗ୍ରେସର ଚାଣକ୍ୟ ଅହମଦ ପଟେଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୬ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୬୮୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୭୩୦ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୧୬୦୦୧ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଦ୍ୱିତୀୟ AIIMS ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବ, କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଚିବଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଲେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ
  • ||
  • ପୁରୀ : ବାହାର ଭକ୍ତଙ୍କୁ ପୁରୀ ମନା, ନାଗାର୍ଜୁନ ବେଶ ପାଇଁ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନର କଟକଣା
  • ||
  • ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଓଡିଶା ବନୀକରଣ ଅତିରିକ୍ତ ପିସିସିଏଫ୍, ଭୁବନେଶ୍ବରର ୫ଟି ଓ ମୁମ୍ବାଇ ଏବଂ ପୁନେର ୭ଟି ସ୍ଥାନରେ ଚଢାଉ
  • ||
  • କଂଗ୍ରେସର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଅହମଦ ପଟେଲଙ୍କ ପରଲୋକ : କରୋନାରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇ ଚାଲିଥିଲା ଚିକିତ୍ସା
  • ||
  • Snack Video ସମେତ ପୁଣି ୪୩ଟି ମୋବାଇଲ୍‌ ଆପ୍‌ ବ୍ୟାନ୍‌ କଲେ ଭାରତ ସରକାର
  • ||

ବିହାରରେ ଅବିଶ୍ବସନୀୟ ଦୁର୍ନୀତି : ୬୫ବର୍ଷ ବୟସ୍କା ମହିଳା ୧୪ମାସରେ ଜନ୍ମ ଦେଲେ ୮ସନ୍ତାନ

22/08/2020 at 12:00 PM

ମୁଜାଫରପୁର ୨୨/୮: ବିହାରର ରିସ୍ତା ଦୁର୍ନୀତି ବହୁତ ପୁରୁଣା ହୋଇସାରିଛି। ଏଠାରେ ପୁଣି ଏକ ସରକାରୀ ଯୋଜନାରେ ଦୁର୍ନୀତିର ଖୁଲାସା ହୋଇଛି। ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟର କଥା ଏହିକି ଯେ ଏହି ଦୁର୍ନୀତିର ଚକ୍କରରେ ଲୋକେ ପ୍ରକୃତିର ନିୟମ ଭୁଲି ଯାଇଛନ୍ତି। ଜଣେ ୬୫ବର୍ଷ ବୟସ୍କା ମହିଳା ଗତ ୧୪ମାସରେ ୮ଟି ସନ୍ତାନକୁ ଜନ୍ମ ଦେଇଛନ୍ତି। ଚିକିତ୍ସା ବିଜ୍ଞାନରେ ଏହା ଅସମ୍ଭବ। କିନ୍ତୁ ଜାତୀୟ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ମିଶନ ଏହାକୁ ସମ୍ଭବ କରି ଦେଇଛି। ତାହା ମଧ୍ୟ କାଗଜପତ୍ରରେ ଯାହା ଦ୍ବାରା ଶିଶୁ ଜନ୍ମ ହେବା ଦ୍ବାରା ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ରାଶି ହଡ଼ପ କରାଯାଇପାରିବ।

ଏହି ମାମଲା ବିହାରର ମୁଜାଫରପୁର ଜିଲ୍ଲାର ମୁଶହରି ତାଲୁକର। ଜାତୀୟ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ମିଶନରୁ ମିଳୁଥିବା ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ରାଶିକୁ ହଡ଼ପ କରିବା ପାଇଁ ଦଲାଲମାନେ ଦୁର୍ନୀତି କରିଛନ୍ତି। ଜାତୀୟ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ମିଶନ ଅନୁସାରେ ଶିଶୁଙ୍କୁ ଜନ୍ମ ଦେଉଥିବା ମାଆଙ୍କୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ରାଶି ମିଳିଥାଏ।

 ଏହି ଦୁର୍ନୀତିରେ ଦଲାଲମାନେ କାଗଜରେ ଶିଶୁଙ୍କ ନକଲି ଜନ୍ମ ଦେଖାଇ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଟଙ୍କା ହଡ଼ପ କରିଥିଲେ। ଏଥିରେ କେତେକ ଏପରି ମହିଳା ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ପ୍ରାକୃତିକ ଭାବେ ମାଆ ହୋଇପାରନ୍ତି ନାହିଁ କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ଦ୍ବାରା ଶିଶୁଙ୍କ ଜନ୍ମ ଦେଖାଇ ଟଙ୍କା ହଡ଼ପର ଖେଳ ଖେଳାଯାଇଛି।

୬୫ବର୍ଷ ବୟସ୍କା ମହିଳା କେବଳ ୧୪ମାସରେ ୮ଶିଶୁଙ୍କୁ ଜନ୍ମ ଦେଇଛନ୍ତି। ମିଶନର ଅଧିକାରୀ ଏବଂ ବ୍ୟାଙ୍କର ସିଏସପି ଏହି ଆଧାରହୀନ ଦସ୍ତାବିଜରେ ଜଣେ ବୟସ୍କ ମହିଳାଙ୍କୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଟଙ୍କା ପଠାଉଥିଲେ। ଏହି ମାମଲାରେ ମସୁହରୀ ପ୍ରାଥମିକ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ରର ମୁଖ୍ୟ ପୋଲିସ ନିକଟରେ ମାମଲା ରୁଜୁ କରିଛନ୍ତି।

୬୫ବର୍ଷ ବୟସ୍କା ଲୀଲା ଦେବୀ ୧୪ମାସରେ ୮ଜଣ ଶିଶୁଙ୍କୁ ଜନ୍ମ ଦେଇଛନ୍ତି। ପ୍ରତ୍ୟେକ ଜନ୍ମ ପାଇଁ ଲୀଲା ଦେବୀଙ୍କୁ ୧୪୦୦ଟଙ୍କା ତାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ପଠାଯାଇ ସାରିଛି। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ,ଆକାଉଣ୍ଟରୁ ଟଙ୍କା ଉଠାଯାଇସାରିଛି।

   Related Posts