Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କନ୍ଧମାଳ : କନ୍ଧମାଳରେ ଅପରେସନ ଗ୍ରୀନ କ୍ଲିନ୍ , ପୁଣି ୧୯ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଷ ନଷ୍ଟ
  • ||
  • ସୁଶିଲ ମୋଦି ରାଜ୍ୟସଭା ପ୍ରାର୍ଥୀ, ରାମବିଳାସ ପାଶଓ୍ବାନଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ଟିକେଟ୍‌ ଦେଲା ବିଜେପି
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର ୧ରୁ ଖୋଲିବ ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ମେଡିକାଲ୍‌ କଲେଜ୍‌, କରୋନା ଗାଇଡ୍‌ଲାଇନ୍‌ ସହ ଏସ୍‌ଓପି ପାଳନ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ
  • ||
  • ବାଜିରାଉତ ବ୍ରିଜ୍‌ ଉପରେ ବସ୍‌ ଉପରକୁ ଗୁଳିମାଡ଼, ଦୁଇ ଯୁବକ ଏବଂ ଜଣେ ଯୁବତୀ ଫେରାର
  • ||
  • ଘୋଷଣା ହେଲା ଧର୍ମପଦ ସମ୍ମାନ, ୨୦୧୬ ରୁ ୨୦ ବର୍ଷ ପାଇଁ ୫ ଜଣଙ୍କୁ ଧର୍ମପଦ ସମ୍ମାନ, ୨୫ ଜଣ ଶିଳ୍ପୀ ହେବେ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ
  • ||
  • ପାଠକ ବାପ-ପୁଅ ଗିରଫ, କୁବେର ଜଙ୍ଗଲ ଅଫିସରଙ୍କ ଅମାପ ସଂପତ୍ତି ଠାବ କରିଛି ଭିଜିଲାନ୍ସ
  • ||

ଚୀନ୍‌କୁ ଟପିଲା ଇଟାଲୀ : ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ୬୨୭ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୪୭୦୨୧କୁ ବୃଦ୍ଧି

21/03/2020 at 10:18 AM

ରୋମ୍ ୨୧।୩: କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଏବେ ସାରା ବିଶ୍ବ ପାଇଁ ଏକ ସମସ୍ୟାରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି | ଚୀନର ଉହାନ ସହରରୁ ଉତ୍ପତି ହୋଇଥିବା ଏହି ଭାଇରସ୍ ଏବେ ଥମିବାର ନାଁ ନେଉନାହିଁ | ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିଶ୍ବର ସମସ୍ତ ଦେଶ ଏହାର ପ୍ରକୋପରେ ପଡିଛି । ଏହି ଭୂତାଣୁ ମଧ୍ୟ ଭାରତରେ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବ୍ୟାପୁଛି |

ଆକଳନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ, ଇଟାଲୀରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ର ଆତଙ୍କ ଥମିବାର ନାଁ ନେଉନାହିଁ। ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ, ଇଟାଲୀରେ କରୋନା ଯୋଗୁଁ ୬୨୭ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବାବେଳେ ୫୯୮୬ ଲୋକ ଏହି ଭାଇରସ୍ ଦ୍ବାରା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି ।

ଶୁକ୍ରବାରର ଏହି ସଂଖ୍ୟାକୁ ମିଶାଇ ଇଟାଲୀରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଯୋଗୁଁ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୪୦୩୨କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଏଥି ସହିତ କରୋନା ପଜିଟିଭ ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ମଧ୍ୟ ୪୭୦୨୧କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି।

ଇଟାଲୀରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ର ବିସ୍ତାର ଦ୍ରୁତ ଗତି ମାଡିଚାଲିଛି | ଇଟାଲୀରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ସଂକ୍ରମିତ ରୋଗୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୨୬୫୫ଲୋକଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତର ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି।

ଇଟାଲୀ ଏବଂ ଚୀନ୍‌ର ପରିସଂଖ୍ୟାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ, ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ଭାଇରସ୍ ଅଧିକ ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି । ଗୁରୁବାର ରାତି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଇଟାଲୀରେ କରୋନାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ମାମଲା ଚୀନକୁ ଟପିଯାଇଛି । ଇଟାଲୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସଂସ୍ଥା ଏକ ଅଧ୍ୟୟନରେ କହିଛି ଯେ, କରୋନା ଯୋଗୁଁ ଅଧିକାଂଶ ମୃତ୍ୟୁ ବୃଦ୍ଧାବସ୍ଥାରେ ଘଟିଛି । ଇଟାଲୀରେ ହାରାହାରି ମୃତ୍ୟୁ ବୟସ ପ୍ରାୟ ୮୦ ବର୍ଷ | ତଥାପି, ଅଧିକ ସଂକ୍ରମିତ ଲୋକଙ୍କ ହାରାହାରି ବୟସ ୬୩ ବର୍ଷ |

ଚୀନ୍ ଦ୍ବାରା ମଧ୍ୟ ଏକ ଅଧ୍ୟୟନ କରାଯାଇଛି। ଚୀନରେ ମୋଟ୍ ମୃତ୍ୟୁର ୧୪ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ୮୦ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବୟସର । ମୃତ୍ୟୁର ୮% ୭୦ ରୁ ୭୯ ବର୍ଷ ବୟସର ଲୋକ । ଚୀନ୍‌ ର ରୋଗ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଏବଂ ନିରାକରଣ କେନ୍ଦ୍ର (ସିସିଡିସି) ୧୧ ଫେବୃଆରୀ ସୁଦ୍ଧା ମୋଟ୍ ୭୨,୩୧୪ଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୪୪ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ମାମଲାର ଅଧ୍ୟୟନ ପରେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଛି ଯେ, ବୃଦ୍ଧମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବିଶେଷ ଯତ୍ନ ନେବା ଆବଶ୍ୟକ।

ପ୍ରତିରୋଧର ଅଭାବ ଏବଂ ମଧୁମେହ, ଫୁସଫୁସ ରୋଗ ଭଳି କ୍ରୋନିକ୍ ରୋଗ ଯୋଗୁଁ ବୃଦ୍ଧମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ବ୍ୟାପିବା ହେଉଛି ମୁଖ୍ୟ କାରଣ | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଏହି ପ୍ରକାର ସଂକ୍ରମଣ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସାଂଘାତିକ ହୋଇପାରେ। ବୃଦ୍ଧମାନେ ଜନଗହଳି ପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ଥାନକୁ ଯାଆନ୍ତିନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଏହି ସଂକ୍ରମଣ ଯୁବକମାନଙ୍କ ମାଧ୍ୟମରେ ମଧ୍ୟ ପହଞ୍ଚୁଛି |

   Related Posts