Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭିସା ଉପରେ ଲାଗିଥିବା କଟକଣା ହଟାଇଲେ ସରକାର
  • ||
  • ଟ୍ୱିଟରରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦିଙ୍କ ପାଇଁ କବିତା ଲେଖିଲେ ରାହୁଲ
  • ||
  • ମା’ ମାଣିକେଶ୍ଵରୀଙ୍କ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଛତର ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ୧୪୪ ଧାରା ଜାରି
  • ||
  • ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା ମାଟ୍ରିକ୍ ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟାରୀ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ
  • ||
  • ରାୟଗଡାରେ ବୋଲେରୋ-ବାଇକ୍ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବିନା ଅନୁମତିରେ ଦାଢ଼ି ରଖି ନିଲମ୍ବିତ ହେଲେ ପୋଲିସ ବାବୁ
  • ||
  • ପାଲଘର ମାମଲାରେ ଆଉ ୨୪ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବିହାର ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ବିଜେପି ଜାରି କଲା ସଂକଳ୍ପ ପତ୍ର
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୯୧୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||

ଦେଶରେ ଗିରଫ ହେଲେଣି ୬୧୯ ତବଲିଗି ଜମାତି, ଭିସା ଉଲ୍ଲଂଘନ କରି ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ ଧାର୍ମିକ ସଭାରେ

22/04/2020 at 5:50 PM

ପ୍ରୟାଗରାଜ ୨୨।୦୪: ଦେଶରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍‌ ପ୍ରସାରରେ ମୁଖ୍ୟ ସ୍ରୋତ ପାଲଟିଥିବା ତବଲିଗି ଜମାତିଙ୍କୁ ଧରିବା ପ୍ରକ୍ରିୟା ଜାରି ରହିଛି। ଏହି କ୍ରମରେ ଗତକାଲି ପ୍ରୟାଗରାଜରେ ୧୬ ବିଦେଶୀ ଜମାତିଙ୍କ ସମେତ ୩୦ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ୧୬ ଜଣଙ୍କୁ ମିଶାଇ କୋଭିଡ୍-୧୯ ଆକ୍ଟ ଏବଂ  ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପ୍ରବନ୍ଧନ ଆଧାରରେ ଦେଶରେ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୬୧୯ ବିଦେଶୀଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅଧିକାଂଶ ଅଛନ୍ତି ତବଲିଗି ଜମାତି। ଗିରଫ ହୋଇଥିବା ସମସ୍ତ ଜମାତିଙ୍କ ସମ୍ବନ୍ଧ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀର ନିଜାମୁଦ୍ଦିନ ସ୍ଥିତ ମରକଜରେ ଆୟୋଜିତ ତବଲିଗି ଜମାତ ଧାର୍ମିକ ସମାରୋହ ସହ ଜଡିତ ରହିଛି।

ଦେଶରେ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶରେ ସର୍ବାଧିକ ୩୪୧ ତବଲିଗି ଜମାତିଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି। ଏହା ପରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ୧୫୭, ବିହାରରେ ୬୬, କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ ୩୪ ଓ ଝାରଖଣ୍ଡରେ ୨୧ ଜମାତିଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି। ଅନ୍ୟତିନୋଟି ରାଜ୍ୟରେ ଜମାତିଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମାମଲା ରୁଜୁ  ହୋଇଛି, କିନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇ ପାରି ନାହିଁ। ତେଲେଙ୍ଗାନାରେ ୮୮ ବିଦେଶୀ ଜମାତି, ତାମିଲନାଡୁରେ ୭୨ ଓ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦେଶରେ ୬୫ ବିଦେଶୀ ଜମାତିଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏଫଆଇଆର ରୁଜୁ  ହୋଇଛି। ଏହି ସବୁ ବିଦେଶୀ ତବଲିଗି ଜମାତି ଭିସା ଆଇନର ଉଲ୍ଲଂଘନ କରି ଭାରତରେ ବିଭିନ୍ନ ଧାର୍ମିକ ସମାରୋହରେ ଯୋଗ ଦେବାର ଅପରାଧ କରିଛନ୍ତି।

ଗତକାଲି ପ୍ରୟାଗରାଜରୁ ଗିରଫ ୧୬ ବିଦେଶୀ ଜମାତିଙ୍କୁ ସଂପ୍ରତି ନାଇନି ଜେଲ୍‌ରେ ଆଇସୋଲେସନରେ ରଖାଯାଇଛି। ଏହି ବିଦେଶୀ ଜମାତିଙ୍କ ସହ ଆହ୍ଲାବାଦ ବିଶ୍ଵ ବିଦ୍ୟାଳୟର  ଜଣେ ପ୍ରଫେସରଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି। ପ୍ରଫେସର ଏହି ଜମାତିଙ୍କୁ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ପରି ବିପଦ ସମୟରେ ଲୁଚାଇ ରଖିଥିଲେ। ଏହା ସହିତ ପ୍ରଫେସର ଜଣକ ନିଜାମୁଦ୍ଦିନରେ ବିଦେଶୀ ଜମାତିଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ।

ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶରେ ଗିରଫ ହୋଇଥିବା ତବଲିଗି ଜମାତିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୮୪ ପ୍ରତିଶତ ବାଂଲାଦେଶର ଅଟନ୍ତି। ବାକି ମାନେ ହେଲେ ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ, ଥାଇଲାଣ୍ଡ, ମାଲେସିଆ, କାଜାକାସ୍ତାନ, କିର୍ଗିସ୍ତାନ ଓ ତାଜିକସ୍ତାନ। ଏହି ବିଦେଶୀ ତବଲିଗି  ଜମାତିଙ୍କ ବିରୋଧରେ ସେକ୍ସନ ୧୪(ବି) ଫରେନ୍ ଆକ୍ଟ, ୧୯୪୬ ଆଧାରରେ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି।  

   Related Posts