Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୫୭ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତ, ୩୩୩୭୨୩ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ପରଲୋକରେ ବରିଷ୍ଠ ଅଭିନେତା ରବି ମିଶ୍ର
  • ||
  • ସାଲେପୁର : ସାଲେପୁରରେ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଦୁଷ୍କର୍ମ ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡା : ପ୍ରେମୀଯୁଗଳଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଘଟଣା , ଚିକିତ୍ସାଧିନ ଅବସ୍ଥାରେ ପ୍ରେମିକାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ପୂର୍ବରୁ ଜୀବନ ହାରିଥିଲେ ପ୍ରେମିକ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ଗୁଳି ମାଡରେ ବେଗୁନିଆପଡା ବ୍ଲକ୍ ପୂର୍ବତନ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଦେବେନ୍ଦ୍ର ସାହୁଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ୧୦ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ବାଘ ଛାଲ ଜବତ, ୨ ଗିରଫ
  • ||
  • ୨ଦିନରେ ଦୁଇ ଜୀବନ : ଢେଙ୍କାନାଳରେ ହାତୀ ଆକ୍ରମଣରେ ପୁଣି ଜଣେ ମୃତ
  • ||
  • ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ କାର୍‌-ଟାଟା ମ୍ୟାଜିକ ଉପରେ ଓଲଟିଲା ଟ୍ରକ, ଚାଲିଗଲା ୧୩ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||

୬୦ବର୍ଷରେ ପାଦ ଥାପିଛି ନନ୍ଦନକାନନ : ଖୋଲିଲା ୪ଟି ଖୁଆଡ଼, ବିରଳ କଳାବାଘ ସ୍ପନ୍ଦନ ଓ ବାସୁଙ୍କୁ ଦେଖିଲେ ପର୍ଯ୍ୟଟକ

29/12/2019 at 7:38 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର ୨୯।୧୨: ରବିବାର ଦିନ ଧୁମଧାମରେ ପାଳିତ ହେ।ଇଛି ନନ୍ଦନକାନନର ୬୦ତମ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦିବସ । ଏଥିପାଇଁ ମୁଖ୍ୟ ଗେଟ୍ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଭିତର ଖୁଆଡ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସୁନ୍ଦର ଫୁଲରେ ସଜାଯାଇଛି । ଏହି ଅବସରରେ ପ୍ରାଣୀ ଉଦ୍ୟାନ ପକ୍ଷରୁ ୪ଟି ଖୁଆଡ଼ର ଉଦଘାଟନ କରାଯାଇଛି ।

୬୦ବର୍ଷରେ ପାଦ ଥାପିଛି ନନ୍ଦନକାନନ ପ୍ରାଣୀ ଉଦ୍ୟାନ । ନନ୍ଦନକାନନର ଜନ୍ମଦିବସକୁ ଧୁମଧାମରେ ପାଳନ କରିଛନ୍ତି କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ । ପ୍ରାଣୀ ଉଦ୍ୟାନର ମୁଖ୍ୟ ଗେଟ୍ ଠାରୁ ଭିତର ଖୁଆଡ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଫୁଲରେ ସଜାଯାଇଛି । ଏହି ଅବସରରେ କାମାରିନ ମାଙ୍କଡ,ମାର୍ମୋସେଟ ଓ ଧୁସର ଗଧିଆ ଭଳି ୩ ଟି ନୂଆ ଖୁଆଡ ଉଦ୍ ଘାଟନ କରାଯାଇଛି । ସେହିଭଳି ଏଣିକି ସମ୍ରାଟ ଓ ରେଣୁକାଙ୍କ ଔରସରୁ ଜନ୍ମ ହେ।ଇଥିବା ବିରଳ କଳା ବାଘ ବାସୁ ଓ ସ୍ପନ୍ଦନଙ୍କୁ ଦେଖିପାରିବେ ପର୍ଯ୍ୟଟକ । ସେମାନଙ୍କର ନାମକରଣ କରାଯିବା ସହ ୩୩ ନମ୍ବର ଖୁଆଡରେ ସେମାନଙ୍କୁ ଛଡାଯାଇଛି । ବିଧାୟକ ସୁର ରାଉତରାୟ ଓ ସୁଶାନ୍ତ ରାଉତ ଅତିଥି ଭାବେ ଯେ।ଗ ଦେଇ ସେମାନଙ୍କର ନାମକରଣ କରିଥିଲେ ।

୧୯୬୦ ଡିସେମ୍ବର ୨୯ରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହୋଇଥିଲା ନନ୍ଦନକାନନ । ମାତ୍ର ୭ଟି ପ୍ରଜାତିର ଜୀବଜନ୍ତୁଙ୍କୁ ନେଇ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ନନ୍ଦନକାନନନରେ ଏବେ ୧୪୯ ପ୍ରଜାତିର ଜୀବଜନ୍ତୁ ଅଛନ୍ତି । ଏହି ଜାତୀୟ ପ୍ରାଣୀ ଉଦ୍ୟାନରେ ରହୁଛନ୍ତି ୩ ହଜାର ୪ଶହ ଜୀବଜନ୍ତୁ । ବଜ୍ରକାପ୍ତା, ପାଣିଗୋଧି, ଶାଗୁଣା ଭଳି କେତକ ବିରଳ ପ୍ରଜାତିର ଜୀବଜନ୍ତୁଙ୍କ ପ୍ରଜନନ କେନ୍ଦ୍ର ରୂପେ ନନ୍ଦନକାନନ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସ୍ତରରେ ମାନ୍ୟତା ହାସଲ କରିପାରିଛି । ଏଠାରେ ଥିବା କାଞ୍ଜିଆହ୍ରଦ ସାଙ୍ଗକୁ ପ୍ରକୃତିକ ପରିବେଶ ଦେଶ ବିଦେଶୀ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କରିଥାଏ । ତେବେ ଆଗକୁ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର ସିଂହ ଆଣିବାକୁ ଯେ।ଜନା ରହିଛି । ଏଥି ସହ ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ଟୟଟ୍ରେନ ଓ ରେ।ପ​ଓ୍ବେ କାମ ସାରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି ନନ୍ଦନକାନନ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ।

   Related Posts