Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୂର୍ବ ଗୋଦାବରୀରେ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଓଲଟିଲା ଭ୍ୟାନ୍, ୬ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ରାସ୍ତା ଉପରେ ପଡିଛି ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ୩୧ରେ ଆଉ ଏକ ଲଘୁଚାପ ! ଉତ୍ତର ଓ ଉପକୂଳ ଓଡିଶାରେ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ସ୍କର୍ପିଓ ଜାଳିଦେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ, ଗାଡିରେ ଥିବା ୩ ଜଣଙ୍କୁ ନିସ୍ତୁକ ମାଡ
  • ||
  • ପରାଜୟ ଧାରା ଭାଙ୍ଗିଲା ଚେନ୍ନାଇ, ୬ ଓ୍ୱିକେଟରେ ହାରିଲା କୋଲକାତା ନାଇଟ ରାଇଡର୍ସ
  • ||

ସାରା ହେଲା ବିଶ୍ୱର ସର୍ବ କନିଷ୍ଠ genius, ଜାଣନ୍ତୁ କ’ଣ ପାଇଁ ୬ ବର୍ଷ ବୟସର ଝିଅକୁ ମିଳିଛି ଏହି ଉପାଧି

22/11/2019 at 6:34 PM

ଅୟନାମ୍ବକମ: ଭାରତର ୬ ବର୍ଷ ବୟସ୍କା ଏକ ଶିଶୁକନ୍ୟା ବିଶ୍ୱର ସର୍ବ କନିଷ୍ଠ ଜିନିୟସ ଉପାଧି ମିଳିଛି। ସାରା ନାମ୍ନୀ ଏହି କୁନି ଝିଅଟି ଏବେ ତାମିଲନାଡୁର ବେଲାମ୍ମଲ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପ୍ରଥମ ଶ୍ରେଣୀରେ ପଢୁଛି। ବୟସ ସିନା କମ୍ ହେଲେ ତାର ମସ୍ତିସ୍କ ଖୁବ୍ ତୀକ୍ଷ୍ଣ। ଏଥିଲାଗି ସେ ଅସାଧ୍ୟ ବି ସାଧନ କରିପାରେ। ଏଣୁ ନିକଟରେ ସାରା ଗିନିଜ୍ ବୁକ୍ ଅଫ ୱାର୍ଲଡ ରେକର୍ଡସରେ ନିଜର ନାମ ସ୍ଥାନିତ କରିବା ଲାଗି ମଧ୍ୟ ଉଦ୍ୟମ କରିଥିଲା।

ତା ବୟସର ପିଲାଙ୍କଠାରୁ ବେଶ୍ ତୀବ୍ର ସାରା ଏକ ସମୟରେ ଅନେକ କାମ କରିପାରୁଛି। ନିକଟରେ ସାରା ରୁବିକ୍ସ କ୍ୟୁବ (୨x୨)କୁ ମାତ୍ର ୨ ମିନିଟ୍ ୭ ସେକେଣ୍ଡରେ ସମାଧାନ କରିଦେଇଛି। ତେବେ ସେ ଖାଲି ରୁବିକ୍ସ କରୁନଥିଲା। ଏଥିଲାଗି ତା ଆଖିରେ ପଟି ବନ୍ଧାଯାଇଥିବା ବେଳେ ସେ କବିତା ଗାଇ ଗାଇ ରୁବିକ୍ସ ସମାଧାନ କରିଛି। ଯାହା ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଚକିତ କରିଦେଇଛି। ତା ପାଟିରୁ କବିତା ସରିବା ବେଳକୁ ରୁବିକ୍ସ କ୍ୟୁବ ଗୁଡିକୁ ମଧ୍ୟ ସେ ସଜାଡି ଦେଇଥିଲା।

ଏଭଳି ବିଚକ୍ଷଣ ଶିଶୁକୁ ତାମିଲନାଡୁ କ୍ୟୁବ୍ ଆସୋସିଏସନ ବିଶ୍ୱର ସର୍ବ କନିଷ୍ଠ ଜିନିୟସ ଉପାଧି ପ୍ରଦାନ କରିଛି। ତେବେ ସବୁଠୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟର କଥା ହେଉଛି ସାରା ମାତ୍ର ୪ ମାସ ପୂର୍ବେ ରୁବିକ୍ସ କ୍ୟୁବ୍ ସମାଧାନ କରିବା ଶିଖିଥିଲା। ତେବେ ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସେ କେବଳ ରୁବିକ୍ସ ଲାଗି ୫ଟି ପୁରସ୍କାର ଜିତିସାରିଲାଣି ବୋଲି ସାରାଙ୍କ ଜନୈକା ଶିକ୍ଷକ କହିଛନ୍ତି।

   Related Posts