Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁଆସୁଣୀ ଛକରେ ସିରିଜ୍ ଦୁର୍ଘଟଣା, ୨ ଗୁରୁତର
  • ||

ଅକ୍ଟୋବର ୧ ତାରିଖଠାରୁ ବଦଳିବ ଏସବିଆଇ(SBI)ର ୬ଟି ନିୟମ, ପଢ଼ନ୍ତୁ ପୂରା ଖବର

26/09/2019 at 4:05 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ୨୬|୯:  ଆସନ୍ତା ଅକ୍ଟୋବର ମାସ ୧ ତାରିଖଠାରୁ ଷ୍ଟେଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ(ଏସବିଆଇ)ର ନିୟମ କିଛି ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବ। ଆସନ୍ତା ଅକ୍ଟୋବାର ୧ ତାରିଖଠାରୁ ସର୍ଭିସ ଚାର୍ଜରେ ମଧ୍ୟ  ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯିବ। ଏହି ନିୟମରେ ଦେଶର ୩୨ କୋଟି ଏସବିଆଇ ଆକାଉଣ୍ଟଧାରୀଙ୍କ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିବ।

ଯେଉଁ ଏସବିଆଇ ଗ୍ରାହକ ମାସିକ ଆଭରେଜ୍ ବ୍ୟାଲାନସ(ଏମଏବି) ମେଣ୍ଟନ କରୁ ନାହାନ୍ତି ସେମାନଙ୍କଠାରୁ ପେନାଲ୍ଟି ଭାବେ ୮୦ ପ୍ରତିଶତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେମାନଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରୁ କଟାଯିବ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ବ୍ୟାଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ମଧ୍ୟ କିଛି ଅନ୍ୟ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି।  ଅକ୍ଟୋବର ୧ ତାରିଖଠାରୁ ଅନଲାଇନ ଟ୍ରାଞ୍ଜାକ୍ସନ କରିବା ଲାଗି ଏନଇଏଫଟି(NEFT ) ଓ ଆରଟିଜିଏସ(RTGS)  ଟ୍ରାଞ୍ଜାକ୍ସନ ଶସ୍ତା ହୋଇଯିବ।  

ପୂର୍ବରୁ ମେଟ୍ରୋ ସହରର ଏସବିଆଇ ଶାଖାରେ ଥିବା ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଆଭରେଜ ମନ୍ଥଲି ବ୍ୟାଲାନ୍ସ ୫ ହଜାର ରଖାଯାଉଥିଲା।  ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ସହର ଅଞ୍ଚଳରେ ଏସବିଆଇ ଶାଖାରେ ଥିବା ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଆଭେରେଜ ମନ୍ଥଲି ବ୍ୟାଲାନସ ୩ ହଜାର ରଖାଯାଉଥିଲ​‌​‌। କିନ୍ତୁ ଅକ୍ଟୋବର ୧ ତାରିଖଠାରୁ ମେଟ୍ରୋ ସିଟି ଶାଖା ଓ ସହର ଅଞ୍ଚଳର ଶାଖା ଭଉୟ ଲାଗି ସମାନ ମନ୍ଥଲି ଆଭେରେଜ ବ୍ୟାଲାନ୍ସ ୩ ହଜାର ରହିବ।

ଏବେ ଏସବିଆଇରେ ସାଲାରୀ ଆକାଉଣ୍ଟ, ବେସିକ ସେଭିଂ ଡିପୋଜିଟ୍‌, ପିଏମ ଜନଧନ ଯୋଜନା ଆକାଉଣ୍ଟ ଏଏମବିରେ ସାମିଲ କରାଯାଇ ନଥିଲା।  ଅକ୍ଟୋବର ୧ ତାରିଖଠାରୁ ୧୮  ବର୍ଷର ନାବାଳିକା, ପେନସନର, ସିନିୟର ସିଟିଜେନ ଓ ୨୧ ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ଛାତ୍ରଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ପାଇଁ ମିନିମମ ବାଲାନ୍ସ ନିୟମ ଲାଗୁହେବ ନାହିଁ।  

 ଜୁଲାଇ ୧ ତାରିଖଠାରୁ ଏସବିଆଇର ଡିଜିଟାଲ ମୋଡ୍​‌ରେ ଆରଟିଜିଏସ ଓ ଏନଏଫଟି ମାଧ୍ୟମରେ ଟ୍ରାଞ୍ଜକ୍ସନ ଫ୍ରିରେ କରାଯାଉଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଅକ୍ଟୋବର ୧ ତାରିଖଠାରୁ NEFT/ RTGS କରିବା ଲାଗି ଶୁଳ୍କ ଆଦାୟ କରାଯିବ। ବ୍ରାଞ୍ଚରେ ୧୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏନଇଏଫଟି କଲେ ୨ ଟଙ୍କା ଓ  ୧ ଲକ୍ଷରୁ ୨ ଲକ୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏନଇଏଫଟି କଲେ ୧୨ ଟଙ୍କା ଶୁଳ୍କ ଆଦାୟ କରାଯିବ। ସେହିପରି  ୧ରୁ ୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆରିଟିଜିଏସ କଲେ ୫ ଟଙ୍କା ଓ ୫ରୁ ଅଧିକ ଆରିଟିଜିଏସ କଲେ ୪୦ ଟଙ୍କା ଚାର୍ଜ ପଡିବ।

ଏସବିଆଇ ଏଟିଏମ ଚାର୍ଜ ମଧ୍ୟ  ଅକ୍ଟୋବର ୧ ତାରିଖଠାରୁ ବଦଳିବ। ୬ଟି ମେଟ୍ରୋ ସିଟି ଏଟିଏମରେ ଗ୍ରାହକ ଫ୍ରି ଟ୍ରାଞ୍ଜାକ୍ସନ କରିପାରିବେ। ସବୁ ସହରରେ ସ୍ୟାଲେରି ଆକାଣ୍ଟଧାରୀ ଅଧିକ ଟ୍ରାଞ୍ଜାକ୍ସନ କରି ପାରିବେ।

ସେଭିଂଗ୍ସ ଆକାଉଣ୍ଟଧାରୀ ଗୋଟିଏ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ପ୍ରଥମ ୧୦ଟି ଚେକ୍ ଫ୍ରିରେ ମିଳିବ। ଏହି ୧୦ ଟିକିଆ ଚେକ୍‌ବୁକ୍ ଲାଗି ୪୦ ଟଙ୍କା ଜିଏସଟି ଦେବାଲାଗି ହେବ। ସେହିପରି ୨୫ ଟିକିଆ ଚେକ୍ ବୁକ ଲାଗି ୭୫ ଟଙ୍କା ଜିଏସଟି ଦେବା ଲାଗି ହେବ।

   Related Posts