Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଦେଶରେ ଖସୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୧୫୧୫୮ କୋଭିଡ଼ ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଘାଟିରେ ଦୁର୍ଘଟଣା : ଟ୍ରକକୁ ସାମ୍ନା ପଟୁ ପିଟିଲା ବାଇକ୍‌, ଚାଲିଗଲା ଶଳା-ଭିଣୋଇଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ବୈଠକ ପରେ ବୈଠକ କିନ୍ତୁ ଫଳ ଶୂନ ! ୧୯’ରେ ପୁଣି ଚାଷୀ-ସରକାର ଆଲୋଚନା
  • ||
  • ବରଗଡ଼: ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ଘରୁ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନା-ଗହଣା ଲୁଟ, ୩ ଲୁଟେରା ଗିରଫ
  • ||

୧ ଅଗଷ୍ଟରୁ ପଞ୍ଚମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ‘ବନ୍ଦେ ଭାରତ’ ମିଶନ, ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିଦେଶରୁ ଆସିସାରିଲେଣି ୮ଲକ୍ଷ ୧୪ ହଜାର ଭାରତୀୟ

26/07/2020 at 8:53 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୬।୭: କୋଭିଡ-୧୯ ଯୋଗୁ ବିଭିନ୍ନ ଦେଶରେ ଅଟକି ରହିଥିବା ଭାରତୀୟଙ୍କ ଉଦ୍ଧାର ଲାଗି ସରକାର ହାତାକୁ ନେଇଥିବା ‘ବନ୍ଦେ ଭାରତ’ ମିଶନର ପଞ୍ଚମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଅଗଷ୍ଟ ୧ ତାରିଖରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ। କେନ୍ଦ୍ର ବେସାମରିକ ବିମାନ ଚଳାଚଳ ମନ୍ତ୍ରୀ ହରଦୀପ ସିଂପୁରୀ ରବିବାର ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ପ୍ରବାସୀଙ୍କୁ ସ୍ୱଦେଶ ଫେରାଇ ଆଣିବାକୁ ଭାରତ ସରକାର ମେ ୬ ତାରିଖରେ ମିଶନ ହାତକୁ ନେଇଥିଲେ।

ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମିଶନର ୪ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଶେଷ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏଥିରେ ୮ ଲକ୍ଷ ୧୪ ହଜାର ଭାରତୀୟଙ୍କୁ ସ୍ୱଦେଶ ଅଣାଯାଇପାରିଥିବା ପୁରୀ କହିଛନ୍ତି। ତଥାପି ଅନେକ ଦେଶରେ ଏବେବି ଭାରତୀୟ ଫଶି ରହିଛନ୍ତି। ଏଣୁ ସେମାନଙ୍କୁ ଆଣିବା ଲାଗି ୫ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ମିଶନ ହାତକୁ ନିଆଯାଇଛି। ଏହି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଆମେରିକା, କାନାଡା, ଶିଙ୍ଗାପୁର, ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଓ କେତେକ ଉପସାଗରୀୟ ଦେଶମାନଙ୍କରେ ଅଟକି ରହିଥିବା ଭାରତୀୟ ଆସିବେ ବୋଲି ପୁରୀ ତାଙ୍କ ଟ୍ୱିଟ୍‌ ହ୍ୟାଣ୍ଡଲରେ ସୂଚିତ କରିଛନ୍ତି।

ବନ୍ଦେ ଭାରତ ମିଶନରେ ୫୩ଟି ଦେଶରୁ ସର୍ବାଧିକ ୨ଲକ୍ଷ ୭୦ ହଜାର ଭାରତୀୟ ବିମାନ ଯୋଗେ ଫେରିଛନ୍ତି। ପୂର୍ବ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଭଳି ଏହି ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଯେପରି ଆଗକୁ ଆଗକୁ ବଢିବ ସେହି ଅନୁସାରେ ଗନ୍ତବ୍ୟ ମଧ୍ୟ ବଢାଯିବ ବୋଲି ପୁରୀ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଯୋଜନା ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପ୍ରମୁଖ ଦେଶଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ କ୍ୱାତାର, ଓମାନ, ୟୁଏଇ, ୟୁକେ, ଫ୍ରାଙ୍କଫର୍ଟ , ପ୍ୟାରିସ, ସାଉଦିଆରବ, ବାହାରିନ ଓ ଫିଲପାଇନ୍ସ ଆଦି ଦେଶରୁ ମଧ୍ୟ ଭାରତୀୟଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯିବ।  

   Related Posts