Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୨ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୫୪୦ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର ୩୧ପୂର୍ବରୁ ବସିବ ବିଧାନସଭାର ଶୀତ ଅଧିବେଶନ
  • ||
  • କରୋନାର ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣରେ ବୃଦ୍ଧି, ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୪୩୮୯୩ ନୂଆ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଅପରେସନ ଅଲ୍ଆଉଟ୍ : ସେନା ଗୁଳିରେ ୨ ଆତଙ୍କୀ ନିହତ, ବନ୍ଧୁକ ଓ ଗୁଳି ଜବତ
  • ||
  • ବିହାର ନିର୍ବାଚନ : ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପାଇଁ ମତଦାନ ଆରମ୍ଭ, ୭୧ଟି ଆସନରେ ଚାଲିଛି ଭୋଟିଂ
  • ||

ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୫୯ ହଜାର ମୃତ୍ୟୁ: ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ସଂକ୍ରମଣ ପଛରେ ଚାଇନାର ମାଂସ ବଜାରର ହାତ ; ଆମେରିକାରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୧୪୮୦ ନିହତ

4/04/2020 at 12:27 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୪/୦୪ : ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ସାରା ବିଶ୍ୱରେ କରୋନା ଯୋଗୁଁ ୫୯ ହଜାର ୧୪୧ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୦ ଲକ୍ଷ ୯୮ ହଜାରରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଏଥି ସହିତ ଦୁଇ ଲକ୍ଷ ୨୮ ହଜାର ୪୦୫ ଲୋକ ମଧ୍ୟ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଛନ୍ତି। ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସ୍କଟ ମୋରିସନ୍ ଗୁରୁବାର ଏକ ନ୍ୟୁଜ୍ ଚ୍ୟାନେଲକୁ ଦେଇଥିବା ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣରେ ଚୀନ୍ର ମାଂସ ବଜାରର ହାତ ରହିଛି। ମାଂସ ବଜାର ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ସେ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ (WLHO) ଏବଂ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ ଜାତିସଂଘକୁ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚୀନ ଏହି ବଜାର ଅନ୍ୟ ଦେଶ ତଥା ବିଶ୍ୱର ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତର ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି । ଗତ ବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବରରୁ ୱୁହାନର ବେଆଇନ ଗୋରୁ ବଜାରରୁ କରୋନା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି।

ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ (ଗୁରୁବାର 8.30 ରୁ ଶୁକ୍ରବାର 8.30) ପ୍ରାୟ ୧୪୮୦ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବାବେଳେ ୩୨ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ସଂକ୍ରମଣର ରିପୋର୍ଟ ଆସିଛି । ଏହା ସହିତ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମେରିକାରେ ୭  ହଜାର ୩୯୨ ଲୋକ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦୁଇ ଲକ୍ଷ ୭୭ ହଜାର ଲୋକ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଛନ୍ତି | ନ୍ୟୁୟର୍କ ଟାଇମ୍ସ ଅନୁଯାୟୀ, ଗୁରୁବାର ମଧ୍ୟରାତ୍ରିରୁ ଶୁକ୍ରବାର ମଧ୍ୟରାତ୍ର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନ୍ୟୁୟର୍କରେ ୫୬୨ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ଅର୍ଥାତ୍ ପ୍ରତି ଅଢେଇ ମିନିଟରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି | ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଏହା ହେଉଛି ସବୁଠାରୁ ବଡ ସଂଖ୍ୟା | ନ୍ୟୁୟର୍କ ଗଭର୍ଣ୍ଣର ଆଣ୍ଡ୍ରିୟୁ କୁଏମୋ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ କହିଛନ୍ତି – ସେ ଏକ ଆଦେଶରେ ଦସ୍ତଖତ କରିଛନ୍ତି ଯେଉଁଥିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଯେଉଁ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭେଣ୍ଟିଲେଟରର ଆବଶ୍ୟକତା କମ୍ ରହିଛି ସେଠାରୁ କରୋନା ଚିକିତ୍ସା ହଉଥିବ ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ଭେଣ୍ଟିଲେଟର ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଉ | ରାଜ୍ୟରେ ଏକ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ସଂକ୍ରମଣ ମାମଲା ରହିଛି।

ନ୍ୟୁୟର୍କ ଟାଇମ୍ସ ଅନୁଯାୟୀ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନିର୍ବାଚନ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ସମୟରେ ଅର୍ଥାତ ନଭେମ୍ବର ୨ ତାରିଖରେ ହିଁ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ସେମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭୋଟ୍ ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ବାଲାଟକୁ ସେମାନେ ସମର୍ଥନ କରୁନାହାଁନ୍ତି। ମତଦାନ ବୁଥରେ ନିଜେ ମତଦାନ କରାଯିବା ଉଚିତ୍। ତେବେ କରୋନା କାରଣରୁ ଅନେକ ରାଜ୍ୟ ନିର୍ବାଚନକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିଛନ୍ତି ଏବଂ ମହାମାରୀ କାରଣରୁ ଡେମୋକ୍ରାଟିକ୍ ପାର୍ଟି ଜୁଲାଇରୁ ଅଗଷ୍ଟ ମଧ୍ୟରେ ହେବାକୁ ଥିବା ନାମାଙ୍କନ ସମ୍ମିଳନୀକୁ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥଗିତ ରଖିଛି।

ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ହ୍ୱାଇଟ ହାଉସରେ ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଟ୍ରମ୍ପ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନାଗରିକମାନେ ନିଜ ଇଚ୍ଛାନୁସାରେ ଅଣ ଚିକିତ୍ସା ପୋଷାକ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ। କିନ୍ତୁ ଟ୍ରମ୍ପ ନିଜେ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବେ ନାହିଁ ବୋଲି ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି | ଟ୍ରମ୍ପ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମେଡିକାଲ୍ ଗ୍ରେଡ୍ କିମ୍ବା ସର୍ଜିକାଲ୍ ଗ୍ରେଡ୍ ମାସ୍କ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ସିଡିସି ସୁପାରିଶ କରୁନାହିଁ। ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏନ୯୫ ମାସ୍କ ସଞ୍ଚୟ ରଖିବା ଆବଶ୍ୟକ | ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେରିକୀୟମାନେ ତଥାପି ସାମାଜିକ ଦୂରତା ସଂପର୍କରେ ପ୍ରଶାସନ ଦ୍ୱାରା ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀକୁ ଅନୁସରଣ କରିବା ଉଚିତ୍ | ଆମେରିକାର କେତେକ ରାଜ୍ୟ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କଡା ଲକଡାଉନକୁ ବିରୋଧ କରୁଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ଉତ୍ତର ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଡାକୋଟା, ନେବରାସ୍କା ଏବଂ ଆଇୱା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ | ଏଥି ସହିତ ଆଲାବାମା ରାଜ୍ୟପାଳ କେ। ଆଇଭି ଶୁକ୍ରବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଘୋଷଣା କରିଛି ଯେ ସେ ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ଷ୍ଟେ-ଆଟ୍-ହୋମ୍ ଅର୍ଡର ଜାରି କରାଯାଇଛି ଯାହା ଶନିବାର ଠାରୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ।

ତିନି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ନ୍ୟୁୟର୍କରେ ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଦ୍ୱିଗୁଣିତ ହୋଇଛି | ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରାୟ ତିନି ହଜାର ଲୋକ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି। ଏଥି ସହିତ ସମାନ ଦିନରେ ୧୪୨୭ ଜଣଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି। ଆମେରିକାର ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ମାଇକ ପେନ୍ସ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ସହ ଜଡିତ ମାମଲାର ଯାଞ୍ଚ ପାଇଁ ଆମେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସାରା ଦେଶରେ ୧.୪ ମିଲିୟନ ଲୋକଙ୍କ ରେକର୍ଡ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିଛୁ।

ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମ୍ରାନ ଖାନ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମହାମାରୀ ସମୟରେ ଲୋକଙ୍କ ଚଳନ ତଥା ପରିବହନ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ମଧ୍ୟରେ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ସାମଗ୍ରୀ ଯୋଗାଣ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଉଛି। ଶୁକ୍ରବାର ସୁଦ୍ଧା ଦେଶରେ ୨୬୮୬ ଜଣ ଲୋକ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ୪୦ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ପଞ୍ଜାବ ପ୍ରଦେଶରେ ସର୍ବାଧିକ ସଂଖ୍ୟକ ମାମଲା ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଛି ୧୦୬୯ । ଏହି ସମୟରେ, କରାଚିର ଲିଆକାଟାବାଦର ଏକ ପୋଲିସ ଭ୍ୟାନରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକ ପଥର ଫିଙ୍ଗିଥିଲେ। ଏହି ଅଞ୍ଚଳ ତାଲା ପଡିଥିବା ବେଳେ ଘର ଭିତରେ ରହିବାକୁ ପୋଲିସ ଲୋକଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଉଥିଲା।

ଦକ୍ଷିଣ ଆମେରିକୀୟ ଦେଶ ବ୍ରାଜିଲରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୧୧୪୬ ଟି ନୂଆ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି। ଏହା ପରେ ସମୁଦାୟ ସଂକ୍ରମିତ ସଂଖ୍ୟା ୯୦୫୬ କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି | ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ସଚିବ ଜୋଓ ଗାବାର୍ଡୋ ଶୁକ୍ରବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦେଶରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୩୫୯ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି, ଯାହା ସଂକ୍ରମିତ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୪ ପ୍ରତିଶତ ଅଟେ। ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୬୦ ଜଣ ରୋଗୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବ୍ରାଜିଲରେ କ୍ରମାଗତ ତୃତୀୟ ଦିନ ପାଇଁ ଏକ ହଜାର ନୂଆ କରୋନା ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି।

ଇଟାଲୀରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୭୬୬ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ଏହା ସହିତ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୧୪ ହଜାର ୬୮୧  ରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଗୋଟିଏ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଏଠାରେ ୭୬୦ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା। ୱାର୍ଲ୍ଡମିଟର ଅନୁଯାୟୀ, ଚଳିତ ମାସ ଆରମ୍ଭରୁ ଇଟାଲୀରେ ସଂକ୍ରମଣ ସଂଖ୍ୟା ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ଏପ୍ରିଲ ୧ ରେ ଚାରି ହଜାର ୭୮୨, ଏପ୍ରିଲ ୨ ତାରିଖରେ ୪୬୬୮ ଏବଂ ଏପ୍ରିଲ ୩ ତାରିଖରେ ୪୫୮୫ ମାମଲା ଥିଲା |

କରୋନା କାରଣରୁ ସାଉଦି ଆରବ ୨୨୨ ବର୍ଷ ପରେ ହଜ୍ ତୀର୍ଥଯାତ୍ରା ବାତିଲ କରାଯାଇପାରେ | ଏହା ପୂର୍ବରୁ ୧୭୯୮ ମସିହାରେ ହଜ୍ ଯାତ୍ରା ବାତିଲ କରାଯାଇଥିଲା | ଫେବୃଆରୀ ଶେଷରେ ସାଉଦି ସରକାର ଉମ୍ରା ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଥିଲେ। ଉମ୍ରା ମଧ୍ୟ ହଜ୍ ପରି | ସ୍ଥିର ଇସଲାମ ମାସରେ ମକ୍କା ଏବଂ ମେଦିନା ଯାତ୍ରାକୁ ହଜ୍ କୁହାଯାଏ | ଏହି ସମୟ ବ୍ୟତୀତ ବର୍ଷସାରା ଏହି ସ୍ଥାନଗୁଡିକୁ ଧାର୍ମିକ ପରିଦର୍ଶନକୁ ଉମ୍ରା କୁହାଯାଏ | ଗତ ବର୍ଷ ପ୍ରାୟ ଦୁଇ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ହଜ୍ ତୀର୍ଥଯାତ୍ରା ପରିଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ। ବାର୍ଷିକ ଇସଲାମିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଏହା ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଅଂଶ | ସେଥିପାଇଁ ୧୯୧୮ ଫ୍ଲୁ ସମୟରେ ଏହାକୁ ବାତିଲ କରାଯାଇ ନାହିଁ | ଯଦି ଏହି ବର୍ଷ ଯାତ୍ରା ବାତିଲ ହୁଏ ତେବେ ସାଉଦି ଆରବ ପାଇଁ କ୍ଷତି ହେବ | କାରଣ ମହାମାରୀ ହେତୁ ତୈଳ ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ ହୋଇସାରିଛି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ହଜ୍ ତୀର୍ଥଯାତ୍ରାରୁ ମିଳିଥିବା ଟଙ୍କା ଆସିବ ନାହିଁ। ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏଠାରେ ଦୁଇ ହଜାର ୩୯ ଜଣ ଲୋକ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିବାବେଳେ ୨୫  ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି।

ଆଫ୍ରିକାରେ କରୋନା ରୋଗ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି। ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏଠାରେ ୨୮୪ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି ଏବଂ ପ୍ରାୟ ୭୦୨୮ ଲୋକ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଆଫ୍ରିକା ସେଣ୍ଟର ଫର ରୋଗ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଏବଂ ପ୍ରତିରୋଧ (ଆଫ୍ରିକା ସିଡିସି) ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ରିପୋର୍ଟ କରିଛି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରାୟ ୫୦ ଟି ଆଫ୍ରିକୀୟ ଦେଶରେ ଏହି କରୋନା ବ୍ୟାପିଛି। ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରେ କରୋନା ୧୪୬୨ ଆଲଜେରିଆରେ ୮୪୭ ଏବଂ ଇଜିପ୍ଟରେ ୭୭୯ ମାମଲା ରହିଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମାଳଦ୍ୱୀପରେ ୭୭୯ ରୋଗୀ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଛନ୍ତି। ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୨୨୧ ରୁ ୨୮୪ କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି |

ଇରାକର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ଯେ ଦେଶରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୮୨୦ ଟି କରୋନା ମାମଲା ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଛି। ଏଥିସହ ୫୪ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଜାରି କରିଥିବା ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଗତ ୨୪  ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୪୮ ଟି ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ଚୀନର ୭ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଏକ ଟିମ୍ ଇରାକର ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହ ମାର୍ଚ୍ଚ ୭ ତାରିଖରୁ ମହାମାରୀର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଆସୁଛନ୍ତି।

   Related Posts