Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କମୁଛି କରୋନା ପ୍ରଭାବ: ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ୬୪୮ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ଲଭ୍‌ ଜିହାଦ ଉପରେ ଅଧ୍ୟାଦେଶ ପାରିତ କଲା ୟୁପି କ୍ୟାବିନେଟ୍‌, ଧୋକା-ଧମକ ଦେଇ ଧର୍ମ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଇଲେ ୧୦ ବର୍ଷ ଜେଲ୍‌
  • ||
  • ଅତ୍ୟଧିକ କାମର ବୋଝ ସହିନପାରି ଆଖି ବୁଜିଲେ ବାପା: ଉପର ଅଧିକାରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ସଂଗୀନ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ଝିଅ, କହିଲେ…
  • ||
  • Snack Video ସମେତ ପୁଣି ୪୩ଟି ମୋବାଇଲ୍‌ ଆପ୍‌ ବ୍ୟାନ୍‌ କଲେ ଭାରତ ସରକାର
  • ||
  • ୨ ବାରହା ଶିକାରୀ ଗରିଫ: ମାଂସ ଭାଗବଣ୍ଟା ବେଳେ ମାଡି ବସିଲେ ବନ ବିଭାଗର କର୍ମଚାରୀ
  • ||
  • କରୋନାରେ ଜୀବନ ହାରିଥିବା ଠିକାଦାରଙ୍କୁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ଦେଲା ଠିକାଦାର ସଂଘ
  • ||
  • ୧୦ ଡଲାରରୁ କମ୍‌ ମୂଲ୍ୟରେ ମିଳିବ ଋଷ କରୋନା ଭ୍ୟାକ୍‌ସିନ Sputnik V, ଜାନୁଆରୀରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଡେଲିଭରି
  • ||
  • ହାଇଓ୍ବା ଧକ୍କାରେ ଜଣେ ଶିଶୁଙ୍କ ସମେତ ୬ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ: ଚାଲି ଚାଲି ଯିବା ବେଳେ ପଛରୁ ମାଡିଗଲା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ପୁରୀ ହାଜତ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣାର ବିଚାର ବିଭାଗୀୟ ତଦନ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ଯୋଜନାବଦ୍ଧ ଲୁଟ୍ : ସାଙ୍ଗଙ୍କୁ ଲଗାଇ ଡକାୟତି କରାଇଥିଲା IIFL କର୍ମଚାରୀ ଲାଲା ଅମ୍ରିତ ରାୟ
  • ||

ଜନ୍ମାଷ୍ଟମୀରେ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣଙ୍କ ପାଖରେ ଲାଗି ହୁଏ ୫୬ ପ୍ରକାର ଭୋଗ : ଜାଣନ୍ତୁ ଏହା ପଛର କାରଣ

10/08/2020 at 7:13 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୧୦/୦୮ : ଶ୍ରୀ କୃଷ୍ଣ ଜନ୍ମାଷ୍ଟମୀ ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମର ଏକ ପ୍ରମୁଖ ପର୍ବ | ଜନ୍ମାଷ୍ଟମୀରେ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ଭକ୍ତ ବ୍ରତ ପାଳନ କରନ୍ତି | ଘରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ପ୍ରସାଦ ତିଆରି କରାଯାଇଥାଏ | ସାରା ଦେଶରେ ବହୁତ ଧୂମଧାମରେ ଏହି ପର୍ବ ପାଳନ କରାଯାଇଥାଏ | ଘର ଓ ମନ୍ଦିରକୁ ବହୁତ ସୁନ୍ଦର ଓ ଆକର୍ଷଣୀୟ ଭାବେ ସଜା ଯାଇଥାଏ | ଜନ୍ମାଷ୍ଟମୀରେ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣଙ୍କୁ ୫୬ ପ୍ରକାର ଭୋଗ ଅର୍ପଣ କରିବାର ପରମ୍ପରା ରହିଛି | ଏହି ପରମ୍ପରା କେବେ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ତାହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇନାହିଁ | କିନ୍ତୁ ଯୁଗ ଯୁଗ ଧରି ଏହି ପରମ୍ପରା ଚାଲି ଆସୁଛି | ୫୬ ଭୋଗ ଦ୍ୱାରା ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ପ୍ରସନ୍ନ ହୋଇଥାନ୍ତି ଏବଂ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ମନୋସ୍କାମନା ପୁର୍ଣ କରିଥାନ୍ତି ବୋଲି ଧାର୍ମିକ ବିଶ୍ୱାସ ରହିଛି |

୫୬ ଭୋଗକୁ ନେଇ ଅନେକ କଥା ପ୍ରଚଳିତ | ପ୍ରଚଳିତ କଥା ଅନୁସାରେ ଭଗବାନ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣଙ୍କ ମା ଯଶୋଦା ଦିନକୁ ୮ ଥର ଅର୍ଥାତ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣଙ୍କୁ ଭୋଜନ କରାଉଥିଲେ | ଥରେ ବୃନ୍ଦାବନବାସୀଙ୍କ ଠାରୁ ରାଗି ଇନ୍ଦ୍ର ଭଗବାନ ଭୀଷଣ ବର୍ଷା କରାଇଥିଲେ | ଭଗବାନ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ବୃନ୍ଦାବନବାସୀଙ୍କୁ ରକ୍ଷା କରିବାକୁ ନିଜ ଆଙ୍ଗୁଠିରେ ଗୋବର୍ଧନ ପର୍ବତକୁ ଉଠାଇ ରଖିଥିଲେ | ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ୭ ଦିନ ଯାଏଁ ପର୍ବତ ଉଠାଇ ରଖିଥିଲେ | ଏହି ସମୟରେ ବୃନ୍ଦାବନବାସୀ, ପଶୁପକ୍ଷୀ ଗୋବର୍ଧନ ପର୍ବତ ତଳେ ଶରଣ ନେଇଥିଲେ | ୭ ଦିନ ପରେ ବର୍ଷା ଛାଡିବା ପରେ ସମସ୍ତେ ବାହାରକୁ ବାହାରିଥିଲେ |

୭ ଦିନ ଯାଏଁ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ କିଛି ଖାଇନଥିଲେ କି ପିଇନଥିଲେ | ନ ଖାଇ ନ ପିଇ ନିଜ ଆଙ୍ଗୁଠିରେ ଗୋବର୍ଧନ ପର୍ବତକୁ ଉଠାଇ ରଖିଥିଲେ | ଏହାପରେ ମାତା ଯଶୋଦା ଓ ସମସ୍ତେ ମିଶି ୮ ପ୍ରହାର ହିସାବରେ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣଙ୍କ ପାଇଁ ୫୬ ଭୋଗ ତିଆରି କରିଥିଲେ | ସେହିଦିନ ଠାରୁ ୫୬ ଭୋଗ ପରମ୍ପରା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ ରହିଛି | 

ଭଗବାନଙ୍କ ୫୬ ଭୋଗ ଭକ୍ତ ନିଜ ହିସାବରେ ଚୟନ କରନ୍ତି | ଏଥିରେ ଲହୁଣୀ, ଖିରି, ବାଦାମ କ୍ଷୀର, କାଜୁ ବରଫି, ପିସ୍ତା ବାଦାମ, ଲଡୁ, ପେଡ, ଜିଲାପି, ମାଲପୁଆ, ମୁଗ ଡାଲି ହାଲବା, ଖେଚେଡ଼ି, ପୁରି, ତରକାରୀ, ଅନ୍ନ, ଶାଗ, ଦହି ଆଦି ଅନେକ ବ୍ୟଞ୍ଜନ ସାମିଲ କରାଯାଇଥାଏ |

   Related Posts