Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପରିବାର ପାଇଁ ଏତିକି ସମ୍ପତ୍ତି ଛାଡି ଯାଇଛନ୍ତି କଂଗ୍ରେସର ଚାଣକ୍ୟ ଅହମଦ ପଟେଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୬ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୬୮୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୭୩୦ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୧୬୦୦୧ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଦ୍ୱିତୀୟ AIIMS ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବ, କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଚିବଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଲେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ
  • ||
  • ପୁରୀ : ବାହାର ଭକ୍ତଙ୍କୁ ପୁରୀ ମନା, ନାଗାର୍ଜୁନ ବେଶ ପାଇଁ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନର କଟକଣା
  • ||
  • ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଓଡିଶା ବନୀକରଣ ଅତିରିକ୍ତ ପିସିସିଏଫ୍, ଭୁବନେଶ୍ବରର ୫ଟି ଓ ମୁମ୍ବାଇ ଏବଂ ପୁନେର ୭ଟି ସ୍ଥାନରେ ଚଢାଉ
  • ||
  • କଂଗ୍ରେସର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଅହମଦ ପଟେଲଙ୍କ ପରଲୋକ : କରୋନାରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇ ଚାଲିଥିଲା ଚିକିତ୍ସା
  • ||
  • Snack Video ସମେତ ପୁଣି ୪୩ଟି ମୋବାଇଲ୍‌ ଆପ୍‌ ବ୍ୟାନ୍‌ କଲେ ଭାରତ ସରକାର
  • ||

ଧୋକା ଦେଲା ଡ୍ରାଗନ୍: ଗୁଣବତ୍ତା ପରୀକ୍ଷଣରେ ଫେଲ୍ ହେଲା ଚୀନରୁ ମିଳିଥିବା ୫୦ ହଜାର ପିପିଇ

16/04/2020 at 12:13 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧୬|୦୪:  ସାରା ଦେଶରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୨ ହଜାର ଅତିକ୍ରମ କରିଛି । ଏହା ମଧ୍ୟରେ ଭାରତ ଚୀନଠାରୁ ଦେଢ କୋଟି ପିପିଇ କିଟ୍ ଅର୍ଡର କରିଛି । ଚୀନ ଘରୋଇ କମ୍ପାନୀ ତରଫରୁ ଭାରତକୁ ଦାନ କରାଯାଇଥିବା ଅନେକ ମେଡିକାଲ୍ କିଟସ୍ ଯାଂଚ ବେଳେ ଫେଲ୍ ହୋଇଛି ।

‘ଦି ଇକୋନୋମିକ୍ସ ଟାଇମ୍ସ’ ଅନୁସାରେ, ଏହି ମାମଲା ସହ ଜଡିତ ଜଣେ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ୧ ଲକ୍ଷ ୭୦ ହଜାର ପିପିଇ କିଟ୍ ଆସିଛି । ଯେଉଁଥିରୁ ୫୦ ହଜାର କିଟ୍ ଟେଷ୍ଟରେ ଫେଲ୍ ହୋଇଛି । ୩୦ ହଜାର ଓ ୧୦ ହଜାର କିଟସର ଦୁଇଟି କୋନସାଇନମେଣ୍ଟ ମଧ୍ୟ ଆସିଥିଲା ଯାହା ମଧ୍ୟ ଯାଂଚ ବେଳେ ଫେଲ ହୋଇଯାଇଛି । ଏହି କିଟ୍ସକୁ ଡିଫେନ୍ସ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଓ ଡେଭଲପମେଣ୍ଟ ଅର୍ଗାନାଇଜେସନର ଲାବୋରୋଟାରୀରେ ଟେଷ୍ଟ୍ କରାଯାଇଥିଲା ।

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ, ଆଉ ଜଣେ ସରକାରୀ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, କେବଳ ସିଇି ଓ ଏଫଡିଏ ସାର୍ଟିଫାଏଡ୍ ପିପିଇ କିଟ୍ କ୍ରୟ କରାଯାଉଛି । ଦାନ ରୂପେ ଭାରତ ପାଇଥିବା କିଛି କିଟ୍ ଗୁଣବତ୍ତା ପରୀକ୍ଷଣରେ ବିଫଳ ହୋଇଛି । ଏସବୁକୁ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇ ପାରିବ ନାହିଁ । ଏଫଡିଏ ଓ ସିଇ ସ୍ୱୀକୃତି ପ୍ରାପ୍ତ କିଟକୁ ଭାରତରେ ଗୁଣବତ୍ତା ପରୀକ୍ଷଣ ପାସ୍ ହେବାକୁ ପଡିବ । ଯେଉଁ ପିପିଇ ଫେଲ୍ ହୋଇଛି ତାକୁ ଚୀନର ଅନେକ ଘରୋଇ କମ୍ପାନୀ ଭାରତକୁ ଦାନ କରିଥିଲେ । ଦେଶରେ ଅଭାବ ପୂରଣ ପାଇଁ ଅତିରିକ୍ତ ୧ ଲକ୍ଷ କିଟର ଅର୍ଡର ଦିଆଯାଇଛି । ଯେଉଁଥିରେ ସିଙ୍ଗାପୁରର ଏକ କମ୍ପାନୀ ସାମିଲ ଅଛି । ସମସ୍ତ ସୁଟ୍ ଚୀନରୁ ହିଁ ନିଆଯିବ ।

ତେବେ ମେ ମାସ ପୂର୍ବରୁ ଭାରତ ପାଖରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପିପିଇ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ । ଏଥିପାଇଁ ଅର୍ଡର ଦିଆଯାଉଛି । ଭାରତରେ ୨ ମିଲିୟନ ପିପିଇ ଥିଲେ ସ୍ଥିତି ଭଲ ରହିବ । ଅନ୍ୟ ଦେଶରୁ ଏହାକୁ ଅର୍ଡର କରାଯାଉଛି । ତେବେ ଦେଶରେ ମଧ୍ୟ ଏବେ ଏହାକୁ ତିଆରି କରାଗଲାଣି ।

   Related Posts