Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବିଏସଏଫର ବଡ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ, ବାଂଲାଦେଶ ସୀମାରେ ୮୨ ନକଲି ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ଜବତ
  • ||
  • ୟୁପି ସମର: ଅଖିଳେଶଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରଚାର କରିବେ ମମତା, ଫେବୃଆରୀ ୮ରେ ଲକ୍ଷ୍ନୌରେ ଭର୍ଚୁଆଲ ରାଲି
  • ||
  • ଆସନ୍ତାକାଲି ପ୍ରଥମ ଦିନିକିଆ: କିଏ କରିବ ଓପନିଂ ? ଖୁଲାସା କଲେ ରାହୁଲ, ୫ ବର୍ଷ ପରେ ଦିନିକିଆକୁ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରିବେ ଏହି ଖେଳାଳି
  • ||
  • କାରିଗରଙ୍କଠୁ ଲାଞ୍ଚ ନେବା ମହଙ୍ଗା ପଡିଲା, ଭିଜିଲାନ୍ସ ଦ୍ଵାରା ବନ୍ଧା ହେଲେ ହସ୍ତଶିଳ୍ପ ନିଗମର ସହ-ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଓ କ୍ରାପ୍ଟମ୍ୟାନ୍
  • ||
  • କଲେଜ୍ରେ ନିର୍ବାଚନୀ ସଭା ନେଇ କଠୋର ହେଲେ ଏସଇସି: ଏସଡିପିଓ ଏବଂ ପ୍ରିନ୍ସିପାଲଙ୍କୁ ନିଲମ୍ବନ କରିବାକୁ ଦେଲେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • IPL 2022: କେଏଲ ରାହୁଲଙ୍କ ସହ ଏହି ଦୁଇ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ନିଜ ଦଳରେ ସାମିଲ୍ କଲା ଲକ୍ଷ୍ନୌ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜି
  • ||
  • ମଙ୍ଗଳବାର ପୃଥିବୀର ନିକଟତର ହେବ ବିରାଟ ଗ୍ରହାଣୁ : ମାଡ ହେଲେ ଘଟାଇବ ବିନାଶ !
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୨ ଲକ୍ଷ ୩୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୩୧୦ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୪୮୮କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୧ ହଜାର ଉପରେ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧୦୮୬ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୫୫୪୮୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||

ଧୋକା ଦେଲା ଡ୍ରାଗନ୍: ଗୁଣବତ୍ତା ପରୀକ୍ଷଣରେ ଫେଲ୍ ହେଲା ଚୀନରୁ ମିଳିଥିବା ୫୦ ହଜାର ପିପିଇ

16/04/2020 at 12:13 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧୬|୦୪:  ସାରା ଦେଶରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୨ ହଜାର ଅତିକ୍ରମ କରିଛି । ଏହା ମଧ୍ୟରେ ଭାରତ ଚୀନଠାରୁ ଦେଢ କୋଟି ପିପିଇ କିଟ୍ ଅର୍ଡର କରିଛି । ଚୀନ ଘରୋଇ କମ୍ପାନୀ ତରଫରୁ ଭାରତକୁ ଦାନ କରାଯାଇଥିବା ଅନେକ ମେଡିକାଲ୍ କିଟସ୍ ଯାଂଚ ବେଳେ ଫେଲ୍ ହୋଇଛି ।

‘ଦି ଇକୋନୋମିକ୍ସ ଟାଇମ୍ସ’ ଅନୁସାରେ, ଏହି ମାମଲା ସହ ଜଡିତ ଜଣେ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ୧ ଲକ୍ଷ ୭୦ ହଜାର ପିପିଇ କିଟ୍ ଆସିଛି । ଯେଉଁଥିରୁ ୫୦ ହଜାର କିଟ୍ ଟେଷ୍ଟରେ ଫେଲ୍ ହୋଇଛି । ୩୦ ହଜାର ଓ ୧୦ ହଜାର କିଟସର ଦୁଇଟି କୋନସାଇନମେଣ୍ଟ ମଧ୍ୟ ଆସିଥିଲା ଯାହା ମଧ୍ୟ ଯାଂଚ ବେଳେ ଫେଲ ହୋଇଯାଇଛି । ଏହି କିଟ୍ସକୁ ଡିଫେନ୍ସ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଓ ଡେଭଲପମେଣ୍ଟ ଅର୍ଗାନାଇଜେସନର ଲାବୋରୋଟାରୀରେ ଟେଷ୍ଟ୍ କରାଯାଇଥିଲା ।

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ, ଆଉ ଜଣେ ସରକାରୀ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, କେବଳ ସିଇି ଓ ଏଫଡିଏ ସାର୍ଟିଫାଏଡ୍ ପିପିଇ କିଟ୍ କ୍ରୟ କରାଯାଉଛି । ଦାନ ରୂପେ ଭାରତ ପାଇଥିବା କିଛି କିଟ୍ ଗୁଣବତ୍ତା ପରୀକ୍ଷଣରେ ବିଫଳ ହୋଇଛି । ଏସବୁକୁ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇ ପାରିବ ନାହିଁ । ଏଫଡିଏ ଓ ସିଇ ସ୍ୱୀକୃତି ପ୍ରାପ୍ତ କିଟକୁ ଭାରତରେ ଗୁଣବତ୍ତା ପରୀକ୍ଷଣ ପାସ୍ ହେବାକୁ ପଡିବ । ଯେଉଁ ପିପିଇ ଫେଲ୍ ହୋଇଛି ତାକୁ ଚୀନର ଅନେକ ଘରୋଇ କମ୍ପାନୀ ଭାରତକୁ ଦାନ କରିଥିଲେ । ଦେଶରେ ଅଭାବ ପୂରଣ ପାଇଁ ଅତିରିକ୍ତ ୧ ଲକ୍ଷ କିଟର ଅର୍ଡର ଦିଆଯାଇଛି । ଯେଉଁଥିରେ ସିଙ୍ଗାପୁରର ଏକ କମ୍ପାନୀ ସାମିଲ ଅଛି । ସମସ୍ତ ସୁଟ୍ ଚୀନରୁ ହିଁ ନିଆଯିବ ।

ତେବେ ମେ ମାସ ପୂର୍ବରୁ ଭାରତ ପାଖରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପିପିଇ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ । ଏଥିପାଇଁ ଅର୍ଡର ଦିଆଯାଉଛି । ଭାରତରେ ୨ ମିଲିୟନ ପିପିଇ ଥିଲେ ସ୍ଥିତି ଭଲ ରହିବ । ଅନ୍ୟ ଦେଶରୁ ଏହାକୁ ଅର୍ଡର କରାଯାଉଛି । ତେବେ ଦେଶରେ ମଧ୍ୟ ଏବେ ଏହାକୁ ତିଆରି କରାଗଲାଣି ।

   Related Posts