Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ଆଟଲାଣ୍ଟିକ ମହାସାଗରରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି ଏକାଥରକେ ୫ଟି ବଡ ବାତ୍ୟା, ସେପଟେ ୨୦ରୁ ରାଜ୍ୟର ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା

16/09/2020 at 6:39 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୬ ।୦୯:  ଆଟଲାଣ୍ଟିକ୍‌ ମହାସାଗରରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି ୫ ପାଞ୍ଚଟି ବାତ୍ୟା । ଇତିହାସରେ ଦ୍ବିତୀୟ ଥର ପାଇଁ ଏଭଳି ଚିତ୍ର ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ପୂର୍ବରୁ ୧୯୭୧ରେ ଏଭଳି ୫ଟି ବାତ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା । ଅବଶ୍ୟ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ଭାରତ ଉପରେ ପଡ଼ିବ ନାହିଁ । ସେପଟେ ଆସନ୍ତା ୨୦ ତାରିଖ ବେଳକୁ ଉତ୍ତରପୂର୍ବ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ଆଉ ଏକ ଲଘୁଚାପ କ୍ଷେତ୍ର ସୃଷ୍ଟି ହେବା ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ଏହାର ପ୍ରଭାବରେ ବର୍ଷାର ପରିମାଣ ବଢ଼ିବାକୁ ଥିବା ବେଳେ ବିଭିନ୍ନ ଜିଲ୍ଲାପାଳମାନଙ୍କୁ ସତର୍କ ରହିବାକୁ ନିର୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି ।

ଗୋଟିଏ କି ଦୁଇଟି ନୁହେଁ ଆଟଲାଣ୍ଟିକ୍‌ ମହାସାଗରରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି ୫ ପାଞ୍ଚଟି ବାତ୍ୟା । ସାଟେଲାଇଟ୍‌ ଇମେଜ୍‌ରେ ଏହି ପାଞ୍ଚଟି ବାତ୍ୟାର  ଚିତ୍ର ସ୍ପଷ୍ଟ ଦେଖାଯାଉଛି ।  ଏହି ବାତ୍ୟାଗୁଡ଼ିକର ନାମକରଣ କରାଯାଇଛି । ସେଗୁଡ଼ିକ ହେଲା ପାଉଲେଟ୍‌, ରେନେ, ସାଲେ, ଟେଡି ଏବଂ ଭିକି ।ପାଉଲେଟ୍‌ ବରମୁଡ଼ା ଅତିକ୍ରମ କରି ଆମେରିକା ଆଡ଼େ ମୁହାଁଇ ଥିବା ବେଳେ ସାଲେ ମେକ୍ସିକୋ ଆଡ଼କୁ ମୁହାଁଇଛି ।  ସେହିଭଳି ମହାସାଗର ଭିତରେ ବଳ ଗୋଟାଉଛନ୍ତି ବାତ୍ୟା ଟେଡି ଆଉ ଭିକି । ଆସନ୍ତା କିଛି ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ଏହି ବାତ୍ୟା ଦୁଇଟିର ଗତି କୁଆଡ଼େ ରହିବ ତାହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହେବ । ତେବେ ମହାସାଗର ଭିତରେ ବାତ୍ୟା ରେନେ ଦୁର୍ବଳ ହେଉଥିବା କୁହାଯାଉଛି । ଇତିହାସରେ ଦ୍ବିତୀୟ ଥର ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ମହାସାଗରରେ ଏକାଥରକେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି ୫ ପାଞ୍ଚଟି ବାତ୍ୟା । ପୂର୍ବରୁ ୧୯୭୧ରେ ଆଟଲାଣ୍ଟିକ୍‌ ମହାସାଗରରେ ଏଭଳି ୫ଟି ବାତ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା । ଅବଶ୍ୟ ଏସବୁ ବାତ୍ୟାର ପ୍ରଭାବ ଭାରତ ଉପରେ ପଡ଼ିବ ନାହିଁ ।

ସେପଟେ ଆସନ୍ତା ୨୦ ତାରିଖ ବେଳକୁ ଉତ୍ତରପୂର୍ବ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ଆଉ ଏକ ଲଘୁଚାପ କ୍ଷେତ୍ର ସୃଷ୍ଟି ହେବା ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ଏହାର ପ୍ରଭାବରେ ରାଜ୍ୟର ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ ଅଂଚଳରେ ବର୍ଷା ହେବ ବୋଲି ସୂଚନା ଦେଇଛି ଆଂଚଳିକ ପାଣିପାଗ କେନ୍ଦ୍ର । ଲଘୁଚାପ ପ୍ରଭାବରେ ୧୯ରୁ ନବରଙ୍ଗପୁର, କୋରାପୁଟ, ରାୟଗଡ଼ାରେ ବର୍ଷା ହେବ । ପରେ ଏହା ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମ ଦିଗକୁ ଗତି କରିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ଫଳରେ ଉତ୍ତର ଓଡ଼ିଶାରେ ବର୍ଷାର ପରିମାଣ ବଢ଼ିପାରେ । ୨୦,୨୧,୨୨ରେ ଓଡ଼ିଶାରେ ବର୍ଷାର ପ୍ରଭାବ ରହିବ ।

   Related Posts