Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଅଞ୍ଜନା ମିଶ୍ର ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲା, ବୁଧବାର ମୁଖ୍ଯ ଅଭିଯୁକ୍ତ ବିବନର ହେବ ଟିଆଇ ପରେଡ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଅଞ୍ଜନା ମିଶ୍ର ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲା, ମୁଖ୍ଯ ଅଭିଯୁକ୍ତ ବିବନକୁ ୨ ଦିନିଆ ରିମାଣ୍ଡରେ ନେବ ସିବିଆଇ
  • ||
  • ଆଠଗଡ : ଟାୟାର ଫାଟି ଓଲଟିଲା ଟ୍ରକ୍, ଡ୍ରାଇଭର ଆହତ
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ବର : ସୋସିଆଲ୍ ମିଡିଆରେ ସ୍ତ୍ରୀର ଉଲଗ୍ନ ଫଟୋ : ସ୍ବାମୀକୁ ଗିରଫ କରି ଦଫା ଲଗାଇଛି ପୋଲିସ, ଅଭିଯୁକ୍ତ କହୁଛି- ମୁଁ ଅପଲୋଡ୍ କରିନି
  • ||
  • ନୂଆପଡା : ୫ ଡକାୟତ ଗିରଫ, ଲୁଟ୍ ହୋଇଥିବା ଟଙ୍କା ସହ ଅଳଙ୍କାର ଜବତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ୧୦ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ୧୦ ଜିଲ୍ଲା ଦାୟିତ୍ବ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୯୧୭ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୭୪ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୩୩୭୩୫୧ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଭିସୁଟ୍‌ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ରିପୋର୍ଟ ଥିଲା ଭୁଲ୍, ଆଣ୍ଟିଜେନ୍ କିଟ୍ ଖରାପରୁ ୨୫ଜଣଙ୍କର ରିପୋର୍ଟ ଆସିଥିଲା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • କୋରାପୁଟ : ଜବତ ହେଲା ୭ କୋଟି ୯୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଜାଲ ନୋଟ୍, ୩ ଅଟକ
  • ||

କାଲି ୫ ରାଜ୍ୟର ବିଧାନସଭାର ଫଳାଫଳ : ଓଡିଶା ରାଜନୀତିକୁ ବି ପ୍ରଭାବିତ କରିବ ରେଜଲ୍ଟ

10/12/2018 at 7:27 PM

କାଲି ୫ ରାଜ୍ୟର ବିଧାନସଭାର ଫଳାଫଳ ବାହାରିବ।ଏହି ଫଳାଫଳ କହିବ କେଉଁ ଆଡେ ବହିବ ଦେଶର ରାଜନୀତିର ହାୱା ବହୁଛି । ମୁଖ୍ୟତଃ ରାଜସ୍ଥାନ, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶଓ ଛତିଶଗଡ ଫଳ ଉପରେ ଦେଶର ପରବର୍ତ୍ତୀ ରାଜନୈତିକ ଚିତ୍ର ଏକପ୍ରକାର ଆକଳନ କରାଯାଇପାରିବ । ସେଇଥିପାଇଁତ କଂଗ୍ରେସ ଓ ବିଜେପି ପୁରା ଦମ୍ ରେ ଲାଗିଥିଲେ ଏହି ନିର୍ବାଚନରେ ।

କାଲି ବାହାରିବ ୨୦୧୯ ନିର୍ବାଚନର ସେମିଫାଇନାଲଫଳ । ଫଳାଫଳ କହିବ ହାୱା କୁଆଡ଼େ ବହୁଛି। ଆସନ୍ତା ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନରେ କାହାର ପଲ୍ଲା ଭାରି ରହିବତାର ଝଲକ ମିଳିଯିବ ୫ ରାଜ୍ୟର ଫଳାଫଳରୁ । ଏଥିପାଇଁ ସବୁଦଳ ରାଜନୈତିକ ଗୋଟି ଚାଳନାରେ ମାତିଗଲେଣି। ଦିନକ ପୂର୍ବରୁ ତ ଦିଲ୍ଲୀରେ ତାର ଝଲକ ଦେଖେଇ ସାରିଲେଣି ମୋଦି ବିରୋଧି ଦଳମାନେ । ଯଦି ବିଜେପିଶାସିତ ୩ ପ୍ରମୁଖ ରାଜ୍ୟ ରାଜସ୍ଥାନ, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ଓ ଛତିଶଗଡର ଫଳାଫଳ ଶାସକ ଦଳ ବିରୋଧରେ ଯାଏ ତାହାଲେମୋଦି ବିରୋଧି ହାୱା ଜୋରଦାର କରିବାକୁ ଜୀ-ଜାନ ଲଗେଇଦେବ କଂଗ୍ରେସ ସମର୍ଥିତ ମହାମେଣ୍ଟ । ଆଉ ଯଦିମୋଦି- ସାହାଙ୍କ ଯୋଡି ଯାଦୁ ଏହି ୩ ରାଜ୍ୟରୁ ଅତିକମରେ ୨ ରାଜ୍ୟ ଶାସନ ନିଜ ହାତରେ ରଖିଦିଏ ତାହାଲେବିରୋଧି ମହାମେଣ୍ଟ ଉପରେ ହାବି ହୋଇଯିବ ବିଜେପି । କିନ୍ତୁ ଏକଜିଟ୍ ପୁଲ୍ ଫଳାଫଳ ଯାହା ଦେଉଛି ତାହାବିଜେପିର ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା ବଢାଇ ଦେଇପାରେ । ଯାହାକୁ ଦେଖି ବିରୋଧି କ୍ୟାମ୍ପ ଖୁସି । ବିଜେପି କହୁଛିଏକଜିଟ୍ ପୁଲ୍ ଫଳାଫଳ ଏକଜାଟ୍ ପୁଲ ହେବନି ।

ଏହି ୫ ରାଜ୍ୟର ଫଳାଫଳ ବି ଓଡିଶା ରାଜନୀତିକୁପ୍ରଭାବିତ କରିବ ବୋଲି ଆକଳନ କରାଯାଉଛି । କାରଣ ବିଜେପି ଶାସିତ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ଓ ଛତିଶଗଡରେ ୪ର୍ଥଥର କ୍ଷମତା ହାସଲ ପାଇଁ ଲଢେଇ କରୁଛି ବିଜେପି । ଓଡିଶାରେ ବିଜେଡି ୫ମ ଥର କ୍ଷମତାକୁ ଆସିବାକୁ ସଜବାଜହେଉଛି । ଯଦି ସେସବୁ ରାଜ୍ୟରେ ସରକାର ବିରୋଧି ହାୱା ବହେ ତାହାଲେ ଓଡଶା ରାଜନୀତିକୁ ବି ସେହି ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁବିଚାର କରାଯାଇପାରେ । କାରଣ ଏହି ଦୁଇ ପଡୋଶୀ ରାଜ୍ୟରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପପୁଲାରିଟି ତ ବହୁତ ଅଛିକିନ୍ତୁ ବିଧାୟକ ଓ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଜନମତ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି  ଯାହା ଓଡିଶା କ୍ଷେତ୍ରରେ ବି ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ରାଜସ୍ଥାନରେପ୍ରତି ୫ ବର୍ଷରେ ସରକାର ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୁଏ । ତେଣୁ ସେଠି ମୋଦି ଓ ସାହାଙ୍କ କମାଲରେ କମଲ ୨ୟ ଥରକ୍ଷମତାକୁ ଆସିବ କି ନାହିଁ ତାହା ଡାଉଟରେ ଅଛି । ଜାତୀୟ ରାଜନୀତିର ଦୃଶ୍ୟପଟକୁ ଦେଖି ଠିକଣା ସମୟରେବିଜେଡି କେଉଁଆଡକୁ ଆଉଜିବ ତାଉପରେ ଦଳ ନଜର ରଖିଛି ।   

ଏକଥା ସ୍ପଷ୍ଟ, ୫ ରାଜ୍ୟରୁ ୩ ବିଜେପି ଶାସିତ ରାଜ୍ୟର ଫଳାଫଳ ଜାତୀୟ ରାଜନୀତିକୁ ବହୁଭାବେ ପ୍ରଭାବିତ କରିବାକୁ ଯାଉଛି । ତେଣୁ କାଲି ଫଳାଫଳ ଉପରେ ସବୁ ଦଳର ତୀକ୍ଷ୍ଣ ନଜର ରହିଛି । ସମସ୍ତେ ଆଶାବାଦୀ ଫଳ ତାଙ୍କ ସପକ୍ଷେ ଯିବ । କିନ୍ତୁ ଭୋଟର ଭଗବାନ କାହା ମୁଣ୍ଡରେ ସୁନାକଳସ ଢାଳିଛନ୍ତି ତାକୁ ଦେଖିବାକୁ ହେବ ।

   Related Posts