Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବାଣ ଗୋଦାମରେ ଭୟଙ୍କର ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ: ୫ ମୃତ, ଅନେକ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି, କ୍ଷତିପୂରଣ ଘୋଷଣା କଲେ ସିଏମ
  • ||
  • ଆସୁଛି ଲଘୁଚାପ, ୨୮ରୁ ୩ ଦିନ ବର୍ଷିବ: ଦକ୍ଷିଣରେ ହାଲକା ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୪ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୫୮୫ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୨ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୫୪୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଆଜି ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ବନକଲାଗି ନୀତି, ଅପରାହ୍ନ ୪ଟାରୁ ରାତି ୮ଟା ଯାଏଁ ସାଧାରଣ ଦର୍ଶନ ବନ୍ଦ
  • ||

ଦିନକ ପରେ ବଦଳିଯିବ ଅନେକ ନିୟମ: ସାଧାରଣ ଲୋକ ପକେଟ ଉପରେ ପଡିପାରେ ପ୍ରଭାବ

30/05/2021 at 9:02 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୩୦/୫ : ଜୁନ୍ ପହିଲାରୁ ହୋଇପାରେ ଅନେକ ପରିବର୍ତ୍ତନ । ପ୍ରତି ମାସର ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ସରକାର କିଛି ପରିବର୍ତ୍ତନ କରନ୍ତି । ଯାହା ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ପକେଟ ଉପରେ ସିଧାସଳଖ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ । ଆୟକର ଇ-ଦାଖଲ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଗ୍ୟାସ ସିଲିଣ୍ଡର ମୂଲ୍ୟ (ଏଲପିଜି ଗ୍ୟାସ ସିଲିଣ୍ଡର) ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସୁକନ୍ୟା ସମ୍ରିଦ୍ଧି ଯୋଜନା ପରି ଛୋଟ ସଞ୍ଚୟ ଯୋଜନା ଏହି ନିୟମଗୁଡ଼ିକରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ।
୧- ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ବରୋଦାରେ ପଜିଟିଭ୍ ପେ ସିଷ୍ଟମ୍ ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ ହେବ:
ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ବାରୋଦା ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପାଇଁ ଜୁନ୍ ୧ରୁ, ଦେୟ ମୋଡ୍ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ଯାଉଛି । ଠକେଇର ଶିକାର ହେବାକୁ ଏଡ଼ାଇବା ପାଇଁ ବ୍ୟାଙ୍କ ଗ୍ରାହକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପଜିଟିଭ୍ ପେ କନଫର୍ମେସନ୍ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରାଯାଇଛି । BoB ଅଧିକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା କିମ୍ବା ତା’ଠାରୁ ଅଧିକ ବ୍ୟାଙ୍କ ଚେକ୍ ପ୍ରଦାନ କରିବାବେଳେ ପଜିଟିଭ୍ ପେ ସିଷ୍ଟମ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଚେକ୍ ବିବରଣୀକୁ ରିକନଫର୍ମ କରିବାକୁ ପଡିବ ।
୨-LPG ସିଲିଣ୍ଡର ମୂଲ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ :
ଜୁନ୍ ୧ରୁ LPG ଅର୍ଥାତ୍ LPG ସିଲିଣ୍ଡରର ମୂଲ୍ୟ ମଧ୍ୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବା ସମ୍ଭବ ଦେଖାଦେଇଛି । ସାଧାରଣତଃ ତୈଳ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ପ୍ରତି ମାସରେ LPG ସିଲିଣ୍ଡରର ନୂତନ ମୂଲ୍ୟ ଜାରି କରିଥାନ୍ତି । ବେଳେବେଳେ ମାସକରେ ଦୁଇଥର ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇଥାଏ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଦିଲ୍ଲୀରେ ୧୪.୨ କେଜି ଏଲପିଜି ସିଲିଣ୍ଡରର ମୂଲ୍ୟ ୮୦୯ ଟଙ୍କା ରହିଛି । ୧୪.୨ କେଜି ସିଲିଣ୍ଡର ବ୍ୟତୀତ, ୧୯ କେଜି ସିଲିଣ୍ଡରର ମୂଲ୍ୟ ମଧ୍ୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇପାରେ । ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ନୁହେଁ କି ନୂତନ ମୂଲ୍ୟ ଜୁନ୍ ୧ରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇବା । ବେଳେବେଳେ ରେଟ୍ ସମାନ ମଧ୍ୟ ରହିଥାଏ…
୩-ଛୋଟ ସଞ୍ଚୟ ସ୍କିମର ସୁଧ ହାରରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ :
ଏହି ମାସରେ ପିପିଏଫ୍, ଏନଏସସି, କେଭିପି ଏବଂ ସୁକନ୍ୟା ସମ୍ରିଦ୍ଧି ପରି କ୍ଷୁଦ୍ର ସଞ୍ଚୟ ଯୋଜନାର ସୁଧ ହାରରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ମଧ୍ୟ କରାଯିବ । କ୍ଷୁଦ୍ର ସଞ୍ଚୟ ଯୋଜନାଗୁଡିକର ନୂତନ ସୁଧ ହାର ପ୍ରତି ତିନିମାସରେ ସରକାର କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରନ୍ତି । ଅନେକ ଥର ଏହା ଘଟେ ଯେ ପୁରୁଣା ସୁଧ ହାର କେବଳ ସଂଶୋଧିତ ହୁଏ । ୩୧ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ୨୦୨୦-୨୧ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷର ଶେଷ ତ୍ରୈମାସି ଶେଷରେ, ନୂତନ ସୁଧ ହାର ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା । ଯାହା ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ପୁରୁଣା ହାର ସମାନ ରହିଲା । ବର୍ତ୍ତମାନ ଜୁନ୍ ୩୦ ରେ, ନୂତନ ସୁଧ ହାର ପୁଣି ଲାଗୁ ହେବାର ଯଥେଷ୍ଟ ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ।
୪-ଜୁନ୍ ୩୦ରୁ IFSC କୋଡରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯିବ :
କାନାଡା ବ୍ୟାଙ୍କର ୱେବସାଇଟରେ ରେକର୍ଡ ହୋଇଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ ବ୍ୟାଙ୍କର ଆଇଏଫଏସସି କୋଡ୍ ଜୁଲାଇ ୧ ରୁ ବଦଳିବ। ସିଣ୍ଡିକେଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଗ୍ରାହକମାନଙ୍କୁ ୩୦ ଜୁନ୍ ସୁଦ୍ଧା ନୂତନ IFSC କୋଡ୍ ଅପଡେଟ୍ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି । ନୂତନ IFSC କୋଡ୍ ଜାଣିବାକୁ, ପ୍ରଥମେ କାନାଡା ବ୍ୟାଙ୍କର ଅଫିସିଆଲ୍ ୱେବସାଇଟ୍ କୁ ଯାଆନ୍ତୁ, ଯେଉଁଠାରେ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି । ଏଠାରେ କହିରଖୁଛୁ ଯେ, ସିଣ୍ଡିକେଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ କାନାଡା ବ୍ୟାଙ୍କ ସହିତ ମିଶ୍ରିତ ହୋଇସାରିଛି ।
୫-ଆୟକର ଇ-ଫାଇଲ୍ ସାଇଟ୍ ଜୁନ୍ ପହିଲାରୁ ବନ୍ଦ ରହିବ :
ଆୟକର ବିଭାଗର ଇ-ଫାଇଲ୍ ପୋର୍ଟାଲ୍ ଜୁନ୍ ୧ ରୁ ୬ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କାମ କରିବ ନାହିଁ । ଜୁନ୍ ୭ରେ, ଆୟକର ବିଭାଗ ଟିକସଦାତାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ନୂତନ ଆୟକର ଇ-ଫାଇଲ୍ ପୋର୍ଟାଲ୍ ଲଞ୍ଚ କରିବ । ଆୟକର ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟ ଅନୁଯାୟୀ, ITR ପୂରଣ କରିବାର ଅଫିସିଆଲ୍ ୱେବସାଇଟ୍ ୭ ଜୁନ୍ ୨୦୨୧ରୁ ବଦଳିବ । ଜୁନ୍ ୭ ରୁ, ଏହା INCOMETAX.GOV.INରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ହେଉଛି incometaxindiaefiling.gov.inରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେଉଛି ।

   Related Posts