Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମଙ୍ଗଳବାର ପୃଥିବୀର ନିକଟତର ହେବ ବିରାଟ ଗ୍ରହାଣୁ : ମାଡ ହେଲେ ଘଟାଇବ ବିନାଶ !
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୨ ଲକ୍ଷ ୩୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୩୧୦ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୪୮୮କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୧ ହଜାର ଉପରେ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧୦୮୬ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୫୫୪୮୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜଧାନୀରେ ଖସୁନି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ଆଉ ୬ ଅଞ୍ଚଳ ମାଇକ୍ରୋ କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ୍ ଜୋନ୍
  • ||
  • ସରିଲା ହାସ୍ୟ ଅଭିନେତା ପ୍ରଜ୍ଞାଙ୍କ ନିର୍ବନ୍ଧ, ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ରିଙ୍ଗ୍ ସେରିମନି ଫଟୋ ଭାଇରାଲ
  • ||
  • ଗାଡି ପାର୍ଟସ ଦୋକାନରୁ ଲୁଟ୍, ବନ୍ଧୁକ ଦେଖାଇ ନେଇଗଲେ ଟଙ୍କା
  • ||
  • ଅଜଗରକୁ ଗିଳିଲା ଅହିରାଜ, ସାତକୋଶିଆରେ ବିରଳ ଘଟଣା !
  • ||
  • ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ବାଇକ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ, ୨ ଆରୋହୀ ମୃତ
  • ||
  • ଜାନୁଆରୀ ୨୦ରୁ ହଜିଯିବ ଶୀତ, ୨୩ରୁ ବର୍ଷା !
  • ||

ଏଠି ଚାଲିଛି ଏମିତି ଏକ ପରମ୍ପରା: ୫ଜଣ ପୁରୁଷ ଗାଁ ଦାଣ୍ଡରେ ଖୋଲିଥାନ୍ତି ଝିଅଙ୍କ ପୋଷାକ, ଆଉ ତା’ପରେ…

9/04/2019 at 12:07 PM

କର୍ଣ୍ଣାଟକ ୮/୪: କିଶୋରୀ ବୟସ । ଯୌବନ ଛୁଇଁବ ଛୁଇଁବ ହେଉଥାଏ । କିନ୍ତୁ ଦାରିଦ୍ର୍ୟର ତାଡନା ସେମାନଙ୍କୁ ବଞ୍ଚିବାର ସବୁ ମୌଳିକ ଆବଶ୍ୟକତାଠାରୁ ଦୂରରେ ରଖିଥାଏ । ଯାହାର ପେଟ ଚାଖଣ୍ଡକ ପାଇଁ ଦାନା ନଥାଏ ସେ ନିଜର ପ୍ରସାଧନ ଓ ପରିଷ୍କାର ପରିଚ୍ଛନ୍ନତା ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବ କଣ । ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ଦେହରେ ସାବୁନ ଲାଗିନଥିବ କି ମୁଣ୍ଡର ଚୁଟି ସଫା ହୋଇନଥିବ । ଟୁଟିସବୁ ଜଟ ବାନ୍ଧି ଆସୁଥିବ । ସେମିତି ଝିଅଙ୍କୁ ଖୋଜି ଅଣାଯାଏ । ଆଉ ୪/୫ଜଣ ପୁରୁଷ ସେମାନଙ୍କ ଦେହରୁ ଗୋଟି ଗୋଟି କରି ସବୁ ବସ୍ତ୍ର ଖୋଲିଦିଅନ୍ତି ସର୍ବ ସମ୍ମୁଖରେ ।

ଲାଜ, ଭୟ ଆଉ ଘୃଣାରେ ଏ ଝିଅଙ୍କ ଦେହ ଥରିଉଠୁଥାଏ । କିନ୍ତୁ ସମାଜିକ ପ୍ରଥା ଆଉ ନିଜ ଅସହାୟତା ଭିତରେ ସେମାନେ ହୋଇଯାଇଥାନ୍ତି ନିର୍ବାକ । ମୁହଁରୁ ବାହାରୁନଥାଏ କଥା । କିଶୋରୀ ବୟସର ଫୁଙ୍ଗୁଳା ଶରୀରକୁ ଅନ୍ୟମାନେ ଚାହିଁରହିଥାନ୍ତି ଲୋଲୁପ ଦୃଷ୍ଟିରେ,  ଆଉ ହେଉଥାନ୍ତି ତୃପ୍ତ । ମନ୍ଦିରଭଳି ଏକ ପବିତ୍ର ସ୍ଥାନରେ ଘଟୁଥାଏ ଏହି ନାରକୀୟ ଘଟଣା ।

କୁହାଯାଏ ଦେବାଦେବୀଙ୍କ ପାଇଁ ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ ହୁଅନ୍ତି ଏମାନେ । ଏହି ପ୍ରଥାର ନାଁ ହେଉଛି ଦେବଦାସୀ ପ୍ରଥା । କର୍ଣ୍ଣାଟକର ଅଧିକାଂଶ ମନ୍ଦିରରେ ଚାଲିଆସିଛି ଏହି ପ୍ରଥା । ବିଡମ୍ବନାର ବିଷୟ ହେଉଛି ଏମାନେ ଦେବତାଙ୍କ ପାଇଁ  ସମର୍ପିତ ସତ । କିନ୍ତୁ ଏମାନଙ୍କୁ ଉପଭୋଗ କରିଥାନ୍ତି ସମସ୍ତେ । ସମୟକ୍ରମେ ଏହି ଦେବଦାସୀମାନେ ପାଲଟିଯାଆନ୍ତି ଗଣିକା, ବେଶ୍ୟା । ଜୀବନସାରା ଏମାନଙ୍କ ଜୀବନରେ ବୈବାହିକ ଜୀବନର ସୁଖ ନଥାଏ ।

ମନ୍ଦିରରେ ନୃତ୍ୟ ପରିବେଷଣ କରିବା ସହ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ମନୋରଞ୍ଜନ କରିଥାନ୍ତି ଏମାନେ । କେବଳ କର୍ଣ୍ଣାଟକ ନୁହେଁ ଦକ୍ଷିଣ ଭାରତର ଅନେକ ମନ୍ଦିରରେ ଏଭଳି ପରଂପରା ଚାଲିଆସୁଛି । ଏପରିକି ଓଡିଶାର କିଛି ମନ୍ଦିରରେ ମଧ୍ୟ ଦେବଦାସୀ ପରମ୍ପରା ରହିଆସିଛି ।

ତେବେ ସମୟ ବଦଳିବା ସହ କିଛି କିଛି ଅଞ୍ଚଳରେ ଦେବଦାସୀଙ୍କ ପରିଭାଷା ମଧ୍ୟ ବଦଳିଛି । ଯେମିତିକି ପୁରୀ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଥିବା ଦେବଦାସୀ ପରମ୍ପରା । ଏଠି ଦେବଦାସୀମାନେ ସାମାଜିକ ସମ୍ମାନ ସହିତ ସୁରକ୍ଷା ମଧ୍ୟ ପାଇଥାନ୍ତି ।  ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ କର୍ଣ୍ଣାଟକର ମନ୍ଦିରରେ ୯ହଜାର ୭୩୩ଜଣ ଦେବଦାସୀ ରହିଛନ୍ତି। 

   Related Posts