Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଜଳେଶ୍ୱର : ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ରାସ୍ତାକଡ଼କୁ ଓଲଟିଲା ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍‌, ଗାଡିରେ ଥିଲେ ୫୦ରୁ ଅଧିକ ଲୋକ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଦେଶ ପାଳୁଛି ୭୨ତମ ସାଧାରଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ
  • ||
  • ପଦ୍ମ ସମ୍ମାନ ଘୋଷଣା: ୩ଟି ବର୍ଗରେ ମୋଟ ୧୧୯ ଜଣ ପାଇବେ ସମ୍ମାନ
  • ||
  • ବଜେଟ୍‌ ଡେ’ରେ ପାର୍ଲାମେଣ୍ଟ ଚଲୋ: ଆନ୍ଦୋଳନକାରୀ କୃଷକ ଦେଲେ ଡାକରା
  • ||
  • ଚିନ୍ତା ବଢାଇଲେଣି କୁଲଡିହା ହାତୀପଲ, ନଷ୍ଟ କରୁଛନ୍ତି ବ୍ୟାପକ ଫସଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଫେବୃଆରୀ ୧୪ରୁ ରାଜ୍ୟରେ ଦ୍ବିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଟିକାକରଣ
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳ : ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ ଅଫିସ୍ ଆଗରେ ମା’ ଓ ପୁଅଙ୍କ ଆତ୍ମାହୁତି ଉଦ୍ୟମ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୩୦ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତ, ୩୩୪୪୩୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ଟ୍ରାକ୍ଟର ସହ ବାଇକ୍ ଧକ୍କା, ଜଣେ ମୃତ, ୨ ଶ୍ରମିକ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଆନନ୍ଦପୁର : ଧାନ ଡୋଲି ଓଲଟିପଡି ସ୍ତ୍ରୀ ମୃତ, ସ୍ବାମୀ ଗୁରୁତର
  • ||

ଏଠି ଚାଲିଛି ଏମିତି ଏକ ପରମ୍ପରା: ୫ଜଣ ପୁରୁଷ ଗାଁ ଦାଣ୍ଡରେ ଖୋଲିଥାନ୍ତି ଝିଅଙ୍କ ପୋଷାକ, ଆଉ ତା’ପରେ…

9/04/2019 at 12:07 PM

କର୍ଣ୍ଣାଟକ ୮/୪: କିଶୋରୀ ବୟସ । ଯୌବନ ଛୁଇଁବ ଛୁଇଁବ ହେଉଥାଏ । କିନ୍ତୁ ଦାରିଦ୍ର୍ୟର ତାଡନା ସେମାନଙ୍କୁ ବଞ୍ଚିବାର ସବୁ ମୌଳିକ ଆବଶ୍ୟକତାଠାରୁ ଦୂରରେ ରଖିଥାଏ । ଯାହାର ପେଟ ଚାଖଣ୍ଡକ ପାଇଁ ଦାନା ନଥାଏ ସେ ନିଜର ପ୍ରସାଧନ ଓ ପରିଷ୍କାର ପରିଚ୍ଛନ୍ନତା ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବ କଣ । ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ଦେହରେ ସାବୁନ ଲାଗିନଥିବ କି ମୁଣ୍ଡର ଚୁଟି ସଫା ହୋଇନଥିବ । ଟୁଟିସବୁ ଜଟ ବାନ୍ଧି ଆସୁଥିବ । ସେମିତି ଝିଅଙ୍କୁ ଖୋଜି ଅଣାଯାଏ । ଆଉ ୪/୫ଜଣ ପୁରୁଷ ସେମାନଙ୍କ ଦେହରୁ ଗୋଟି ଗୋଟି କରି ସବୁ ବସ୍ତ୍ର ଖୋଲିଦିଅନ୍ତି ସର୍ବ ସମ୍ମୁଖରେ ।

ଲାଜ, ଭୟ ଆଉ ଘୃଣାରେ ଏ ଝିଅଙ୍କ ଦେହ ଥରିଉଠୁଥାଏ । କିନ୍ତୁ ସମାଜିକ ପ୍ରଥା ଆଉ ନିଜ ଅସହାୟତା ଭିତରେ ସେମାନେ ହୋଇଯାଇଥାନ୍ତି ନିର୍ବାକ । ମୁହଁରୁ ବାହାରୁନଥାଏ କଥା । କିଶୋରୀ ବୟସର ଫୁଙ୍ଗୁଳା ଶରୀରକୁ ଅନ୍ୟମାନେ ଚାହିଁରହିଥାନ୍ତି ଲୋଲୁପ ଦୃଷ୍ଟିରେ,  ଆଉ ହେଉଥାନ୍ତି ତୃପ୍ତ । ମନ୍ଦିରଭଳି ଏକ ପବିତ୍ର ସ୍ଥାନରେ ଘଟୁଥାଏ ଏହି ନାରକୀୟ ଘଟଣା ।

କୁହାଯାଏ ଦେବାଦେବୀଙ୍କ ପାଇଁ ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ ହୁଅନ୍ତି ଏମାନେ । ଏହି ପ୍ରଥାର ନାଁ ହେଉଛି ଦେବଦାସୀ ପ୍ରଥା । କର୍ଣ୍ଣାଟକର ଅଧିକାଂଶ ମନ୍ଦିରରେ ଚାଲିଆସିଛି ଏହି ପ୍ରଥା । ବିଡମ୍ବନାର ବିଷୟ ହେଉଛି ଏମାନେ ଦେବତାଙ୍କ ପାଇଁ  ସମର୍ପିତ ସତ । କିନ୍ତୁ ଏମାନଙ୍କୁ ଉପଭୋଗ କରିଥାନ୍ତି ସମସ୍ତେ । ସମୟକ୍ରମେ ଏହି ଦେବଦାସୀମାନେ ପାଲଟିଯାଆନ୍ତି ଗଣିକା, ବେଶ୍ୟା । ଜୀବନସାରା ଏମାନଙ୍କ ଜୀବନରେ ବୈବାହିକ ଜୀବନର ସୁଖ ନଥାଏ ।

ମନ୍ଦିରରେ ନୃତ୍ୟ ପରିବେଷଣ କରିବା ସହ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ମନୋରଞ୍ଜନ କରିଥାନ୍ତି ଏମାନେ । କେବଳ କର୍ଣ୍ଣାଟକ ନୁହେଁ ଦକ୍ଷିଣ ଭାରତର ଅନେକ ମନ୍ଦିରରେ ଏଭଳି ପରଂପରା ଚାଲିଆସୁଛି । ଏପରିକି ଓଡିଶାର କିଛି ମନ୍ଦିରରେ ମଧ୍ୟ ଦେବଦାସୀ ପରମ୍ପରା ରହିଆସିଛି ।

ତେବେ ସମୟ ବଦଳିବା ସହ କିଛି କିଛି ଅଞ୍ଚଳରେ ଦେବଦାସୀଙ୍କ ପରିଭାଷା ମଧ୍ୟ ବଦଳିଛି । ଯେମିତିକି ପୁରୀ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଥିବା ଦେବଦାସୀ ପରମ୍ପରା । ଏଠି ଦେବଦାସୀମାନେ ସାମାଜିକ ସମ୍ମାନ ସହିତ ସୁରକ୍ଷା ମଧ୍ୟ ପାଇଥାନ୍ତି ।  ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ କର୍ଣ୍ଣାଟକର ମନ୍ଦିରରେ ୯ହଜାର ୭୩୩ଜଣ ଦେବଦାସୀ ରହିଛନ୍ତି। 

   Related Posts