Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ ‘ଓମିକ୍ରନ’ ଆତଙ୍କ ! ବିଦେଶ ଫେରନ୍ତା ୧୨ ରୋଗୀ LNJPରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୯ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୩୯୧ ମୃତ
  • ||
  • ଓ୍ୱାଙ୍ଖଡେ ଟେଷ୍ଟରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବେ ଭାରତ ଓ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ : ଫେରିଲେ ବିରାଟ, ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ ରୋମାଞ୍ଚକର ଫାଇଟ୍
  • ||
  • ପାଟଣା ରେଞ୍ଜରେ ହାତୀ ଆତଙ୍କ, ନଷ୍ଟ କରୁଛନ୍ତି ପାଚିଲା ଧାନ
  • ||
  • ଓଡିଶାରେ ବିରଳ ଘଟଣା : ଯୁବକଙ୍କ ପେଟରୁ ବାହାରିଲା ଭ୍ରୂଣ, ୫ ଘଣ୍ଟାର ଅପରେସନ ପରେ ବାହାର କଲେ ଡାକ୍ତର
  • ||
  • ଚିନ୍ତା ବଢାଇଲା ଓମିକ୍ରନ, ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରେ ଲକଡାଉନ୍: ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥିତି ସାଂଘାତିକ
  • ||
  • ଓଡିଶାରେ ଘସି ହୋଇଯିବ ଜଓ୍ୱାଦ ! ଉପକୂଳରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ୯୦ କିମି ବେଗରେ ବହିବ ପବନ
  • ||
  • ଚୋରା କାରବାରରେ ନାବାଳକ : ନବମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ବ୍ୟାଗରୁ ମିଳିଲା ୨ କେଜି ଅଫିମ
  • ||

ଆଜିଠୁ ବଦଳି ଯିବ ଇନକମ୍ ଟ୍ୟାକ୍ସ ସହ ଜଡିତ ଏହି ୫ଟି ନିୟମ, କଣ ପଡିବ ପ୍ରଭାବ ?

1/04/2020 at 12:08 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୦୧|୦୪:  ଏପ୍ରିଲ ୧ରୁ ୨୦୨୦-୨୧ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। କରୋନା ଭାଇରସ ସଂକ୍ରମଣକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ସରକାର ପୂର୍ବରୁ ୨୦୧୮-୧୯ ପାଇ ଆୟକର ପୈଠ ସମୟସୀମା ବୃଦ୍ଧି କରିଦେଇଛନ୍ତି । ଏପରିକି ଆଧାର କାର୍ଡ ଓ ପାନ୍ କାର୍ଡ ଲିଙ୍କ୍ ଅବଦ୍ଧି ମଧ୍ୟ ଜୁନ ୩୦ ଯାଏଁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି । ୨୦୨୦ ବଜେଟରେ ସରକାର ଆୟକର ପୈଠ ନିୟମରେ କିଛି ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଛନ୍ତି । ଯାହା ଆଜିଠାରୁ ଲାଗୁ ହୋଇଛି ।

ନୂଆ ଟ୍ୟାକ୍ସ୍ ସ୍ଲାବ୍– ୨୦୨୦ରୁ ନୂଆ ଟ୍ୟାକ୍ସ୍ ସ୍ଲାବ୍ ଲାଗୁ ହେବ । ଏହାସହ ପୁରୁଣା ଟିକସ ମଧ୍ୟ ଜାରି ରହିବ । ଟିକସଦାତାଙ୍କୁ ଦୁଇଟି ବିକଳ୍ପ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏକୁ ଚୟନ କରିବାକୁ ହେବ । ୨.୫ ଲକ୍ଷ ଯାଏଁ ବାର୍ଷିକ ଆୟ ଉପରେ କୌଣସି ଟିକସ ଲାଗିବ ନାହିଁ । ତେବେ ୨.୫ରୁ ୫ ଲକ୍ଷ ଯାଏଁ ୫ ପ୍ରତିଶତ, ୫ରୁ ୭.୫ ଲକ୍ଷ ଆୟରେ ୧୦ ପ୍ରତିଶତ, ୭.୫ରୁ ୧୦ ଲକ୍ଷ ଆୟ ଉପରେ ୧୫ ପ୍ରତିଶତ, ୧୦ ଲକ୍ଷରୁ ୧୨.୫ ଲକ୍ଷ ଆୟରେ ୨୦ ପ୍ରତିଶତ ଟିକସ ଲାଗିବ । ସେହିପରି ୧୫ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଆୟ ଉପରେ ୩୦ ପ୍ରତିଶତ ଟିକସ ଲାଗିବ ।

ଡେବିଟେଡ୍ ଡିଷ୍ଟ୍ରିବ୍ୟୁସନ ଟ୍ୟାକ୍ସ– ସରକାର ବିଭିନ୍ନ କମ୍ପାନୀ ଓ ମ୍ୟୁଚୁଆଲ ଫଣ୍ଡ ତରଫରୁ ଦିଆଯାଉଥିବା ଡେବିଡେଡ୍ ଉପରେ ଡିଡିଟି ଶେଷ କରିଦେଇଛନ୍ତି । ଯଦି ଆପଣ ମ୍ୟୁଚୁଆଲ ଫଣ୍ଡରୁ ଆୟ କରୁଛନ୍ତି ଏହାକୁ ମଧ୍ୟ ମୋଟ ଆୟରେ ସାମିଲ କରାଯିବ ।

ଟ୍ୟାକ୍ସେବୁଲ ହେବ ଇପିଏଫ ଓ ଏନପିଏସ– ଯଦି ଏନପିଏସ, ଇପିଏଫରେ ଏମ୍ପ୍ଲୟର କଣ୍ଟ୍ରିବ୍ୟୁସନାଲ୍ ବାର୍ଷିକ ୭.୫ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ହୁଏ ତେବେ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଟ୍ୟାକ୍ସେବୁଲ ହେବ ।

ହାଉସିଂ ଲୋନ ଉପରେ ମିଳିବ ଟ୍ୟାକ୍ସ୍ ବେନିଫିଟ୍– ସରକାର ହାଉସିଂ ଲୋନର ସୁଦ୍ଧ ହାରରେ ଟ୍ୟାକ୍ସ୍ ବେନିଫିଟର ଅବଧି ବୃଦ୍ଧି କରିଛନ୍ତି । ୨୦୨୧, ମାର୍ଚ୍ଚ ୩୧ ସୁଦ୍ଧା ଏହାର ଫାଇଦା ମିଳିବ । ଯଦି ମାର୍ଚ୍ଚ ୩୧, ୨୦୨୧ ପୂର୍ବରୁ ଆପଣ ଘର କିଣିବା ପାଇଁ ୪୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଲୋନ୍ ନେଇଛନ୍ତି ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଡିଡକ୍ସନର ଫାଇଦା ମିଳିବ ।

ଷ୍ଟାଟଅପଙ୍କୁ ଆଶ୍ୱସ୍ତି– ବଜେଟରେ ଷ୍ଟାଟଅପଙ୍କ ଇଏସଓପିରେ ଟ୍ୟାକ୍ସ ନିୟମ ସରଳ ହୋଇଛି । ଏବେ ଇଏସଓପି ଉପରେ ୫ ବର୍ଷ ପରେ ଟ୍ୟାକ୍ସ ଲାଗୁ ହେବ । ଏବେସୁଦ୍ଧା ମାତ୍ର ୨୦୦ ଷ୍ଟାଟଅପଙ୍କୁ ଏହି ସ୍କିମର ଲାଭ ମିଳୁଛି ।

   Related Posts