Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଦିଲ୍ଲୀ: କରୋନା ଟିକା ନେବା ପରେ ୫୧ ଜଣଙ୍କ ଠାରେ ଦେଖାଗଲା ପାର୍ଶ୍ବ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୮୯୯ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା କୋଭିଡ୍ ଟିକାକରଣ, ୧୬୧ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଚାଲିଛି ଟିକାଦାନ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୭୮ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତ, ୩୩୩୧୨୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଦେଶରେ ଖସୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୧୫୧୫୮ କୋଭିଡ଼ ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଘାଟିରେ ଦୁର୍ଘଟଣା : ଟ୍ରକକୁ ସାମ୍ନା ପଟୁ ପିଟିଲା ବାଇକ୍‌, ଚାଲିଗଲା ଶଳା-ଭିଣୋଇଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ବୈଠକ ପରେ ବୈଠକ କିନ୍ତୁ ଫଳ ଶୂନ ! ୧୯’ରେ ପୁଣି ଚାଷୀ-ସରକାର ଆଲୋଚନା
  • ||
  • ବରଗଡ଼: ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ଘରୁ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନା-ଗହଣା ଲୁଟ, ୩ ଲୁଟେରା ଗିରଫ
  • ||

‘ହାଜତରେ ପ୍ରତିଦିନ ୫ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ଯାଉଛି, ୮ ବର୍ଷରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି ୧୩୭୧୦ ଜଣ’

9/12/2020 at 11:00 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୯।୧୨: ପୋଲିସ ତଥା ବିଚାରବିଭାଗୀୟ ହାଜତରେ ପ୍ରତିଦିନ ପ୍ରାୟ ୫ ଜଣ ଲୋକ ପ୍ରାଣ ହରାଉଛନ୍ତି । ଜାତୀୟ ମାନବାଧିକାର ଆୟୋଗର ସଦ୍ୟତମ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଗତ ୮ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ହାଜତରେ ୧୩,୭୧୦ରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ନେଇ ଅଭିଯୋଗ କରାଯାଇଛି । ଏଥିରେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଅକ୍ଟୋବର ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପୋଲିସ ହାଜତରେ ୭୭ ତଥା ବିଚାର ବିଭାଗୀୟ ହାଜତରେ ୧୩୪୩ ମିଶାଇ ମୋଟ୍ ୧୪୦୭ ମୃତ୍ୟୁ ମାମଲା ସାମିଲ ରହିଛି ।

ସୂଚନା ପୋଲିସ ହାଜତରେ ନିର୍ଯାତନା ସାଧାରଣ କଥା । ଦୋଷୀଠାରୁ ଦୋଷ ସ୍ବୀକାର କାରାଇବା ତଥା ତଥ୍ୟ ପ୍ରମାଣ ଯୋଗାଡ କରିବା ପାଇଁ ଏଭଳି ହୋଇଥାଏ । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ଜେଲ୍ ରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଶାସନ ପାଇଁ ସମସ୍ୟାର କାରଣ ହେଉଥିବା କଏଦୀମାନଙ୍କୁ ଶାରୀରିକ ନିର୍ଯାତନା ଦିଆଯାଇଥାଏ । ଗତ ୧୦ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ୧୪୬୪ ମୃତ୍ୟୁ ମାମଲା ପୋଲିସ ହାଜତରେ ହୋଇଛି । ଏମାନେ ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟଙ୍କ ଦ୍ବାରା ରିମାଣ୍ଡ ଦିଆଯିବା ପରେ ସେମାନଙ୍କୁ କେବଳ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ପାଇଁ ହାଜତରେ ରଖାଯାଇଥାଏ ।

ମାନବାଧିକାର ଆୟୋଗର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅନୁସାରେ ହାଜତରେ ହେଉଥିବା ମୃତ୍ୟୁର ସୂଚନା ଘଟଣାର ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଦେବାକୁ ହୋଇଥାଏ । ଯଦି ଏହା କରାନଯାଏ ତେବେ ଏହି ମାମଲାକୁ ଚପାଇବାକୁ ପ୍ରୟାସ କରାଯାଉଛି ବୋଲି ଧରାଯାଏ । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ଏହି ମାମଲାରେ ଏଫଆଇଆର ତଥା ଘଟଣାର ୨ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ମାମଲାକୁ ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟ୍ ଙ୍କ ଦ୍ବାରା ଯାଞ୍ଚ କରାଇବା ଜରୁରୀ ହୋଇଥାଏ । ଏମିତି ମାମଲାରେ ନିୟମର ପାଳନ କମ୍ ହୋଇଥାଏ । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ମାନବାଧିକାର ଆୟୋଗ ନିକଟରେ ଏମିତି ମାମଲା ପହଞ୍ଚିନଥାଏ ଯେଉଁଠି ପୋଲିସ ହାଜତ ବାହାରେ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥାଏ ।

ମାନବାଧିକାର ଆୟୋଗ ତଥା ଜେଲର ବାର୍ଷିକ ତଥ୍ୟ ଜାରି କରୁଥିବା ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ଏଜେନ୍ସୀ ଜାତୀୟ ଅପରାଧ ରେକର୍ଡ ବ୍ୟୁରୋ(ଏନସିଆରବି)ର ତଥ୍ୟରେ ଅନେକ ପାର୍ଥକ୍ୟ ରହିଛି । ଏନସିଆରବିର ତଥ୍ୟ ଅନୁସାରେ ୨୦୧୯ରେ ପୋଲିସ ହାଜତରେ ୮୫ ତଥା ୨୦୧୮ରେ ୭୦ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । ମାତ୍ର ମାନବାଧିକାର ଆୟୋଗ ନିକଟରେ ୨୦୧୯ରେ ୧୨୫ ତଥା ୨୦୧୮ରେ ୧୩୦ରୁ ଅଧିକ ଅଭିଯୋଗ ଦାଖଲ ହୋଇଛି ।

ବିଚାର ବିଭାଗୀୟ ହାଜତରେ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ହାଜତରେ ହେଉଥିବା ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ତୁଳନାରେ ବହୁତ ଅଧିକ ରହିଛି ମାତ୍ର ସୂଚନାଦାତାଙ୍କ ଅନୁସାରେ ବିଚାର ବିଭାଗୀୟ ହାଜତରେ ସମସ୍ତ ମୃତ୍ୟୁ ନିର୍ଯାତନା ଏବଂ ମାରପିଟ ଦ୍ବାରା ହୋଇନଥାଏ । ରୋଗ ଏବଂ ଚିକିତ୍ସାରେ ଅବହେଳା ମଧ୍ୟ ଏହାର କାରଣ ହୋଇଥାଏ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଜେଲ୍ ରେ ଯଥେଷ୍ଟ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ରଖିବା କାରଣରୁ ସମସ୍ୟା ଉପୁଜିଥାଏ । ଏନସିଆରପିର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଜେଲ୍ ରେ କ୍ଷମତା ତୁଳନାରେ ୧୧୮ ପ୍ରତିଶତ ଅଧିକ କଏଦୀଙ୍କୁ ରଖାଯାଇଥାଏ ।

   Related Posts