Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କମୁଛି କରୋନା ପ୍ରଭାବ: ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ୬୪୮ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ଲଭ୍‌ ଜିହାଦ ଉପରେ ଅଧ୍ୟାଦେଶ ପାରିତ କଲା ୟୁପି କ୍ୟାବିନେଟ୍‌, ଧୋକା-ଧମକ ଦେଇ ଧର୍ମ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଇଲେ ୧୦ ବର୍ଷ ଜେଲ୍‌
  • ||
  • ଅତ୍ୟଧିକ କାମର ବୋଝ ସହିନପାରି ଆଖି ବୁଜିଲେ ବାପା: ଉପର ଅଧିକାରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ସଂଗୀନ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ଝିଅ, କହିଲେ…
  • ||
  • Snack Video ସମେତ ପୁଣି ୪୩ଟି ମୋବାଇଲ୍‌ ଆପ୍‌ ବ୍ୟାନ୍‌ କଲେ ଭାରତ ସରକାର
  • ||
  • ୨ ବାରହା ଶିକାରୀ ଗରିଫ: ମାଂସ ଭାଗବଣ୍ଟା ବେଳେ ମାଡି ବସିଲେ ବନ ବିଭାଗର କର୍ମଚାରୀ
  • ||
  • କରୋନାରେ ଜୀବନ ହାରିଥିବା ଠିକାଦାରଙ୍କୁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ଦେଲା ଠିକାଦାର ସଂଘ
  • ||
  • ୧୦ ଡଲାରରୁ କମ୍‌ ମୂଲ୍ୟରେ ମିଳିବ ଋଷ କରୋନା ଭ୍ୟାକ୍‌ସିନ Sputnik V, ଜାନୁଆରୀରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଡେଲିଭରି
  • ||
  • ହାଇଓ୍ବା ଧକ୍କାରେ ଜଣେ ଶିଶୁଙ୍କ ସମେତ ୬ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ: ଚାଲି ଚାଲି ଯିବା ବେଳେ ପଛରୁ ମାଡିଗଲା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ପୁରୀ ହାଜତ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣାର ବିଚାର ବିଭାଗୀୟ ତଦନ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ଯୋଜନାବଦ୍ଧ ଲୁଟ୍ : ସାଙ୍ଗଙ୍କୁ ଲଗାଇ ଡକାୟତି କରାଇଥିଲା IIFL କର୍ମଚାରୀ ଲାଲା ଅମ୍ରିତ ରାୟ
  • ||

ଲକଡାଉନରେ ବଢ଼ିଯାଇଛି କି ଓଜନ ? ପ୍ରାକୃତିକ ଭାବେ ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାର ୫ଟି ଜବରଦସ୍ତ ଫର୍ମୁଲା

1/08/2020 at 7:00 PM

ଆମେ ସମସ୍ତେ ଜାଣୁ ଯେ ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବା କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ଅଟେ। ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଓଜନ ହ୍ରାସ ପରିପୂରକ କିଣିବା ଲୋଭନୀୟ ହୋଇପାରେ, ବିଶେଷ କରି ଯଦି ଏହା ଟ୍ରେଣ୍ଡି କିମ୍ବା ଲୋକପ୍ରିୟ ହୋଇଥାଏ। କିନ୍ତୁ ଏହା କରିବାର ଉପଯୁକ୍ତ ଉପାୟ ରହିଛି।

ପ୍ରାକୃତିକ ପରିପୂରକଗୁଡିକ ନିରାପଦ ଅଟେ । ସେଥିରେ କୌଣସି ରାସାୟନିକ ପଦାର୍ଥ ନାହିଁ, ଏହା ଫ୍ୟାନ୍ସି ବଟିକା ପରି। ଏହା ସତ୍ବେ ଆପଣ ବ୍ୟାୟାମ ଏବଂ ଖାଦ୍ୟ ବିଷୟରେ ଭୁଲିଯିବା ଅନୁଚିତ୍।

ଏହି ପାଞ୍ଚଟି ପ୍ରାକୃତିକ ବିକଳ୍ପ ସହିତ, ଆପଣ ନିଜ ଶରୀରକୁ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିପାରିବେ ।

୧.ଓମେଗା ୩:

ଏକ ସୁସ୍ଥ ଫ୍ୟାଟ୍ ଭାବରେ, ଓମେଗା -୩ ଓଜନ ହ୍ରାସ ପାଇଁ ସର୍ବୋତ୍ତମ ପରିପୂରକ । ଅସନ୍ତୁଳିତ ଫ୍ୟାଟି ଏସିଡ୍ ଆପଣଙ୍କୁ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପୂର୍ଣ୍ଣ ରଖେ ଏବଂ ସେଥିପାଇଁ, ଖାଇବା ପିଇବାକୁ ରୋକିଥାଏ। ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଅସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର ଖାଦ୍ୟ ପାଇବାକୁ ଇଚ୍ଛା କରିବେ ନାହିଁ ।

ପ୍ରସବ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଓଜନରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ଓମେଗା -୩ ପରିପୂରକଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ କାମ ଦେଇଥାଏ। ଆମେରିକୀୟ ଜର୍ନାଲ୍ ଅଫ୍ କ୍ଲିନିକାଲ୍ ନ୍ୟୁଟ୍ରିସନର ଏକ ପରୀକ୍ଷଣରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଅଧିକ ଓମେଗା -୩ ଗ୍ରହଣ ଅଧିକ ମାତୃତ୍ବ ଓଜନ ହ୍ରାସ ସହିତ ଜଡିତ। ମହିଳାମାନେ ସେମାନଙ୍କର ସାଧାରଣ ଓଜନ ଶୀଘ୍ର ପାଇପାରନ୍ତି। ଏହି ପରିପୂରକ ଗୁଡ଼ିକ ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାର ଲାଭ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରନ୍ତି।

୨.କ୍ୟାଫେଇନ:

କ୍ୟାଫେଇନ୍ କେବଳ ଜାଗ୍ରତ କରିନଥାଏ। ଶକ୍ତି ସନ୍ତୁଳନ ଉପରେ ଏହାର ଅନୁକୂଳ ପ୍ରଭାବ ଯୋଗୁଁ ଏହା ଓଜନ ହ୍ରାସ ପାଇଁ ଏକ ଭଲ ପରିପୂରକ ଭାବରେ ମଧ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟ କରିପାରିବ | ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଭାବରେ, ଏହା ଭୋକକୁ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ ଏବଂ ସେଥିପାଇଁ ଶକ୍ତି ଗ୍ରହଣ କରିଥାଏ । କ୍ୟାଫେଇନ୍ ଥର୍ମୋଜେନେସିସ୍ କୁ ଏକ ସମୟରେ ଶକ୍ତି ଯୋଗାଇଥାଏ, ଯାହା ବିଶ୍ରାମ ସମୟରେ ଚର୍ବିକୁ ନଷ୍ଟ କରି ଦେଇଥାଏ। ଲିପୋଲାଇସିସ୍ ନାମକ ଏକ ପ୍ରକ୍ରିୟାରୁ ଲିପିଡସ୍ ମଧ୍ୟ ନଷ୍ଟ ହୋଇଥାଏ।

କିନ୍ତୁ ଅଧିକ କ୍ୟାଫେଇନ୍ ସେବନ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଯଦିଓ ଏହା ଓଜନ କରିଥାଏ, ଅତ୍ୟଧିକ ସେବନ ଫଳରେ ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା କରିଥାଏ। ହୃଦଘାତ, ଅନିଦ୍ରା ଏବଂ ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଯଥେଷ୍ଟ ମାତ୍ରାରେ ଥାଏ। ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଅଭ୍ୟସ୍ତ ହୋଇପାରନ୍ତି, ଏହି ଅଭ୍ୟାସକୁ ଛାଡ଼ିବା ମଧ୍ୟ କଷ୍ଟକର ହୋଇଥାଏ। ମଧ୍ୟମ ପରିମାଣରେ କଫିନ୍ ନିଅନ୍ତୁ ।

୩.ପ୍ରୋବାୟୋଟିକସ :

ପ୍ରୋବାୟୋଟିକ୍ସ ହେଉଛି ଏକ ‘ଭଲ’ ଜୀବାଣୁ ଯାହା ଶରୀର ଏବଂ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀକୁ ଲାଭ ପହଞ୍ଚାଇଥାଏ। PCOS ରୋଗୀମାନଙ୍କର ହରମୋନ୍ ଅସନ୍ତୁଳନ ଥିବାରୁ ଏହା ଉପଯୋଗୀ ହୋଇପାରେ ଯାହା ଓଜନ ବୃଦ୍ଧି କରିଥାଏ । ପ୍ରୋବାୟୋଟିକ୍ସ ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରଖିପାରେ ।

ମନୁଷ୍ୟ ବନ୍ଧ୍ୟାକରଣ ପତ୍ରିକାରେ ହୋଇଥିବା ଏକ ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁଯାୟୀ, ୧୨ ସପ୍ତାହ ପ୍ରୋବାୟୋଟିକ୍ ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟେସନ୍ ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ବହୁତ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥିଲା। ପ୍ରୋବାୟୋଟିକ୍ସ ଟ୍ରିଗୁଲିସେରାଇଡ୍ ଏବଂ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରୋଲ୍ ସ୍ତର ସହିତ ଇନସୁଲିନ୍ ପ୍ରତିରୋଧକୁ ମଧ୍ୟ ଉନ୍ନତ କରିଥିଲା 

ଯଦିଓ ଆପଣଙ୍କର PCOS ନାହିଁ, ଆପଣ ପ୍ରୋବୋଟିକ୍ସ ନେବା ଉଚିତ୍ । ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଅନ୍ତନଳୀ ଜୀବାଣୁକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି କରିବ। ଆପଣଙ୍କ ଶରୀର ମଧ୍ୟ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟକୁ ଭଲ ଭାବରେ ଗ୍ରହଣ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହେବ |

୪.ଗ୍ରୀନ୍ ଟି :

ଅଧିକ ପରିପୂରକ ପାଇଁ ଗ୍ରୀନ୍ ଟି ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ। ଫାର୍ମାକୋଲୋଜି ଏବଂ ଥେରାପିଟିକ୍ସ କହିଛି ଯେ ଗ୍ରୀନ୍ ଟିରେ କ୍ୟାଟେଚିନ୍ ଥାଏ ଯାହା ବିଶେଷ ଭାବରେ ଚର୍ବିକୁ ନଷ୍ଟ କରିଥାଏ। ଏହି ଫାଇଟୋକେମିକାଲ୍ସ ହରମୋନ୍ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ଏନଜାଇମକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ ଯାହା ଶରୀରରେ ଓଜନ ହ୍ରାସ ପ୍ରଣାଳୀକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିଥାଏ।

କ୍ୟାଟେଚିନ୍ ଥର୍ମୋଜେନେସିସ୍ କୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବିତ କରେ, ଯାହା ଚର୍ବିକୁ ନଷ୍ଟ କରିଥାଏ।

୫. ଅଦା :

ଅଦା ବାନ୍ତି ଏବଂ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ପାଇଁ ଜଣାଶୁଣା । କିନ୍ତୁ ଏହା ମଧ୍ୟ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଓଜନ ହ୍ରାସ ପରିପୂରକଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ। ଏହା ମୋଟାପଣର ଅବାଞ୍ଛିତ ମେଟାବୋଲିକ୍ କାରକକୁ ମଧ୍ୟ ଉନ୍ନତ କରିପାରିବ ।

ଏକ ପ୍ରାକୃତିକ ଓଜନ ହ୍ରାସ ପରିପୂରକ ଭାବରେ, ଅଦା ହଜମ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଲାଭ ଦିଏ। ଆପଣଙ୍କର ଶରୀର ସେହି ସମସ୍ତ ଭିଟାମିନ୍ ଏବଂ ମିନେରାଲ୍ସକୁ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେବ। ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରିବ | 

   Related Posts