Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଅଞ୍ଜନା ମିଶ୍ର ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲା, ବୁଧବାର ମୁଖ୍ଯ ଅଭିଯୁକ୍ତ ବିବନର ହେବ ଟିଆଇ ପରେଡ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଅଞ୍ଜନା ମିଶ୍ର ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲା, ମୁଖ୍ଯ ଅଭିଯୁକ୍ତ ବିବନକୁ ୨ ଦିନିଆ ରିମାଣ୍ଡରେ ନେବ ସିବିଆଇ
  • ||
  • ଆଠଗଡ : ଟାୟାର ଫାଟି ଓଲଟିଲା ଟ୍ରକ୍, ଡ୍ରାଇଭର ଆହତ
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ବର : ସୋସିଆଲ୍ ମିଡିଆରେ ସ୍ତ୍ରୀର ଉଲଗ୍ନ ଫଟୋ : ସ୍ବାମୀକୁ ଗିରଫ କରି ଦଫା ଲଗାଇଛି ପୋଲିସ, ଅଭିଯୁକ୍ତ କହୁଛି- ମୁଁ ଅପଲୋଡ୍ କରିନି
  • ||
  • ନୂଆପଡା : ୫ ଡକାୟତ ଗିରଫ, ଲୁଟ୍ ହୋଇଥିବା ଟଙ୍କା ସହ ଅଳଙ୍କାର ଜବତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ୧୦ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ୧୦ ଜିଲ୍ଲା ଦାୟିତ୍ବ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୯୧୭ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୭୪ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୩୩୭୩୫୧ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଭିସୁଟ୍‌ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ରିପୋର୍ଟ ଥିଲା ଭୁଲ୍, ଆଣ୍ଟିଜେନ୍ କିଟ୍ ଖରାପରୁ ୨୫ଜଣଙ୍କର ରିପୋର୍ଟ ଆସିଥିଲା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • କୋରାପୁଟ : ଜବତ ହେଲା ୭ କୋଟି ୯୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଜାଲ ନୋଟ୍, ୩ ଅଟକ
  • ||

ଜାଣନ୍ତୁ ଭାରତର ୫ଟି ଏପରି ସହର ବିଷୟରେ ଯାହା ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା କ୍ଷେତ୍ରରେ ରହିଛି ସବୁଠୁ ଆଗରେ

27/10/2019 at 12:01 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୭/୧୦: ବିଶ୍ବରେ ଏପରି ବହୁତ ଦେଶ ରହିଛି ଯାହା ପ୍ରଯୁକ୍ତି ବିଦ୍ୟା କ୍ଷେତ୍ରରେ ସବୁଠୁ ଆଗେ ରହିଛି। ଜାପାନ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା କ୍ଷେତ୍ରରେ ସବୁଠୁ ଆଗେ ରହିଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ବିଶ୍ବରେ ଏପରି ଅନେକ ଦେଶ ରହିଛି ଯେଉଁଗୁଡ଼ିକ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଆଗରେ ରହିଛି କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥା ସୁଧୁରିବାକୁ ଲାଗିଛି। ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଭାରତର ୫ଟି ଏପରି ସହର ବିଷୟରେ କହିବୁ ଯେଉଁଗୁଡ଼ିକ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା କ୍ଷେତ୍ରରେ ସୁବଠୁ ଆଗରେ ରହିଛି।

୧. ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାରତର ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀ ଭାରତର ପଞ୍ଚମ ଏପରି ସହର ଯାହା ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା କ୍ଷେତ୍ରରେ ସବୁଠୁ ଆଗରେ ରହିଛି। ଦିଲ୍ଲୀ ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳ ଯେପରିକି ନୋଏଡ଼ା,ଫରିଦାବାଦ,ଗୁଡ଼ଗାଁଓ ଆଦି ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ​‌କ୍ଷେତ୍ରରେ ଯଥେଷ୍ଟ ଆଗରେ ରହିଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଗୁଡ଼ଗାଁଓକୁ ଭାରତର ସାଇବର ସିଟି ନାଁରେ ଜଣା ଯାଇଥାଏ।

୨.ମୁମ୍ବାଇ,ମହାରାଷ୍ଟ୍ର : ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ରାଜଧାନୀ ମୁମ୍ବାଇ ଭାରତର ଚତୁର୍ଥ ଏପରି ସହର ଯାହା ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା କ୍ଷେତ୍ରରେ ସବୁଠୁ ଆଗରେ ରହିଛି। ମୁମ୍ବାଇ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ରାଜଧାନୀ ଯାହାକୁ ଭାରତର ଆର୍ଥିକ ରାଜଧାନୀ ଭାବେ ଜଣାଯାଇଥାଏ। ମୁମ୍ବାଇ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଯଥେଷ୍ଟ ପ୍ରତିଷ୍ଠାଲାଭ କରିଛି। ଭାରତର ସବୁଠୁ ଧନୀ ବ୍ୟବସାୟୀ ଏହି ସହରରେ ରୁହନ୍ତି।

୩. ତେଲେଙ୍ଗାନା ,ହାଇଦ୍ରାବାଦ : ତେଲେଙ୍ଗାନାର ରାଜଧାନୀ ହାଇଦ୍ରବାଦ ଭାରତର ତୃତୀୟ ଏପରି ସହର ଯାହା ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା କ୍ଷେତ୍ରରେ ସବୁଠୁ ଆଗରେ ରହିଛି। ରୋଜଗାର ପ୍ରଦାନ କରିବା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହି ସହର ଭାରତର ଟପ୍ ଟେନ୍ ସହର ତାଲିକାରେ ଆସିଥାଏ। ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ଯୋଗୁଁ ଏହି ସହର ବେଶ୍ ପ୍ରତିଷ୍ଠାଲାଭ କରି ପାରିଛି।

୪. ମହାରାଷ୍ଟ୍ର,ପୁଣେ : ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ପୁଣେ ଭାରତର ଦ୍ବିତୀୟ ଏପରି ସହର ଯାହା ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା କ୍ଷେତ୍ରରେ ସବୁଠୁ ଆଗରେ ରହିଛି। ପୁଣେକୁ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ସାଂସ୍କୃତିକ ରାଜଧାନୀ ଭାବେ ମଧ୍ୟ ଜଣାଯାଏ। ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହି ସହର ଭାରତର ଅନେକ ସହରକୁ ପଛରେ ପକାଇ ଦେଇଥାଏ।

୧. ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ : କର୍ଣ୍ଣାଟକର ରାଜଧାନୀ ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ ଭାରତର ପ୍ରଥମ ଏପରି ସହର ଯାହା ଯାହା ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା କ୍ଷେତ୍ରରେ ସବୁଠୁ ଆଗରେ ରହିଛି। ବେଙ୍ଗାଲୁରୁକୁ ସିଲିକନ୍ ସିଟି ଭାବେ ମଧ୍ୟ ଜଣାଯାଇଥାଏ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏହି ସହରକୁ ଆଇଆଇଟିର ହବ୍ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ। ରୋଜଗାର କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହି ସହର ଭାରତର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ୫ଟି ସହରର ତାଲିକାରେ ଆସିଥାଏ।

   Related Posts