Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ୩ ଦିନିଆ ରିମାଣ୍ଡରେ ଯିବେ ଅଭୟକାନ୍ତ ପାଠକ: ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଭିଜିଲାନ୍ସ କୋର୍ଟ ଦେଲେ ଅନୁମତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : କମିଲା କରୋନା ପରୀକ୍ଷା ଦର, ଏଣିକି ୪ଶହ ଟଙ୍କାରେ ହେବ କୋଭିଡ୍ RT-PCR ଟେଷ୍ଟ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ଜମିବାଡ଼ି ବିବାଦକୁ ନେଇ ଗୋଷ୍ଠୀ ସଂଘର୍ଷ, ୪ ଆହତ
  • ||
  • ଜି.ଉଦୟଗିରି : ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ବାଇକ୍ ଦୁର୍ଘଟଣା : ଜଣେ ମୃତ, ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • କଣ୍ଟାବାଞ୍ଝି : ରେଳ ଷ୍ଟେସନରୁ ୭୪ ଜଣ ଦାଦନ ଶ୍ରମିକ ଉଦ୍ଧାର, ସର୍ଦାର ଫେରାର
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ବରିଷ୍ଠ କିରାଣୀ, ବାସଭବନ ସମେତ ଏକକାଳୀନ ୪ଟି ସ୍ଥାନରେ ଚଢାଉ
  • ||
  • କୌଶାମ୍ବି : ବରଯାତ୍ରୀ ଗାଡ଼ି ଉପରେ ଓଲଟି ପଡ଼ିଲା ବାଲି ଭର୍ତ୍ତି ଟ୍ରକ୍ ,୮ମୃତ
  • ||
  • ଆମେରିକାରେ କରୋନା ସ୍ଥିତି ଭୟଙ୍କର : ଗୋଟିଏ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ୧୦ହଜାର ଲୋକଙ୍କ ଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୭୫୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୪୮୦ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୧୯୫୮୩ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||

ନୋଟବନ୍ଦୀକୁ ପୁରିଲା ୪ ବର୍ଷ: କଳାଟଙ୍କା କେତେ ଧଳା ହେଲା ତାହା ଅସ୍ପଷ୍ଟ, ଏବେ ଯାଏଁ ଚୁପ ହୋଇନାହାନ୍ତି ବିରୋଧି, କିନ୍ତୁ ବଢିଛି ଟିକସ ଓ ଅନଲାଇନ୍ କାରବାର

8/11/2020 at 4:18 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୮/୧୧ : ଆଜି ଦେଶରେ ନୋଟବନ୍ଦୀକୁ ପୁରିଛି ୪ ବର୍ଷ । ୨୦୧୬ ଅକ୍ଟୋବର ୮ ତାରିଖରେ ଭାରତ ସରକାର ଦେଶରୁ ପାଞ୍ଚ ଶହ ଏବଂ ହଜାରେ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ ବ୍ୟାନ୍ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ । ବିରୋଧି ଦଳମାନେ ନୋଟବନ୍ଦୀକୁ ନେଇ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦିଙ୍କୁ ଘେରିବା ସହ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରକୁ କଟୁ ସମାଲୋଚାନା କରିଥିଲେ । ସାରା ଦେଶରେ ନୋଟବନ୍ଦୀକୁ ନେଇ ଆନ୍ଦୋଳନ ତୀବ୍ର ହେବା ସହ ତମ୍ବି ତୋଫାନ ହୋଇଥିଲା । କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ନୋଟବନ୍ଦୀକୁ ସାକରାତ୍ମକ ବୋଲି ଦର୍ଶାଇଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ନୋଟବନ୍ଦୀର ମୁଳ ମୁଦ୍ଦା ଯାହାଥିଲା ବା ଯେଉଁଥି ପାଇଁ ନୋଟବନ୍ଦୀ କରାଯାଇଥିଲା ତାହାର ପରିଣାମ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିନଥିଲା, ବରଂ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ଠାରୁ ଜାତୀୟ ଅର୍ଥନୀତି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସବୁକିଛି ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିଲା ।


ଆଜିବି ନୋଟବନ୍ଦୀକୁ ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା ଥମିନାହିଁ । ଦେଶର ପ୍ରତ୍ୟେକଟି ନାଗରିକ ଏହାକୁ ସାମ୍ନା କରିଥିଲେ । ୨୦୧୬ ନଭେମ୍ବର ୮ ତାରିଖ ରାତି ୮ଟା ବେଳେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ହଠାତ ପାଞ୍ଚ ଶହ ଏବଂ ହଜାରେ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ । ତା ସହିତ ନୂଆ ୨ ଶହ ଟଙ୍କିଆ, ୫ ଶହ ଟଙ୍କିଆ ଏବଂ ୨ ହଜାର ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ ପ୍ରଚଳନ ପାଇଁ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ।

ସାଧାରଣ ଲୋକମାନେ ନୋଟବନ୍ଦୀ ବେଳେ ସାମ୍ନା କରିଥିବା ସମସ୍ୟାକୁ ଆଜିବି ଭୁଲି ନାହାଁନ୍ତି । ନୋଟବନ୍ଦୀର ପ୍ରଭାବ ସବୁଠାରୁ ବେଶି ସେହି ଉଦ୍ୟୋଗ ଗୁଡିକ ଉପରେ ପଡିଥିଲା ଯେଉଁମାନେ ବିଶେଷ କରି ନଗଦ କାରବାର କରୁଥିଲେ । ଏଥିରେ ଲଘୁ ଉଦ୍ୟୋଗୀମାନେ ବେଶି ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିଲେ । ବ୍ୟବସାୟ କରିବା ପାଇଁ ଏମାନଙ୍କୁ ବହୁ ଅସୁବିଧାର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିଥିଲା । ଏମିତିକି ବହୁ ଲଘୁ ଉଦ୍ୟୋଗୀ ସେମାନଙ୍କ ବେଉସା ହରାଇଲେ ଏବଂ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କୁ ଚାକିରି ହରାଇବାକୁ ପଡିଥିଲା । ଅଚାନକ ନୋଟବନ୍ଦୀକୁ ସହଜରେ ହଜମ କରିପାରିଲେ ନାହିଁ ଦେଶବାସୀ । ସାରା ଦେଶରେ ଅରାଜକତା ଭଳି ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା । ଲୋକମାନେ ଟଙ୍କା ବଦଳାଇବାକୁ ଏବଂ ଜମା କରିବାକୁ ଖରା, ବର୍ଷାରେ ଛିଡା ହୋଇ ବ୍ୟାଙ୍କମାନଙ୍କରେ ଲମ୍ବା ଲାଇନ ଲଗାଇଥିଲେ ।


ପରିସ୍ଥିତିକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ନୋଟବନ୍ଦୀ ସହିତ ଜଡିତ ନିୟମଗୁଡିକୁ ବାରମ୍ବାର ବଦଳାଇଲେ । ନୋଟବନ୍ଦୀ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ସରକାର ଆଗୁଆ କୌଣସି ପ୍ରସ୍ତୁତି କରିନଥିଲେ ବୋଲି ବିରୋଧି ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଥିଲେ । ମୋଦି ସରକାର ନୋଟବନ୍ଦୀ କରିବାର କିଛି ପ୍ରମୁଖ କାରଣ ଗଣମାଧ୍ୟମ ସାମ୍ନାରେ ରଖିଥିଲେ । କଳାଧନ ବାହାର କରିବା , ଦେଶରେ ନକଲି ନୋଟ କାରବାରକୁ ବନ୍ଦ କରିବା , ଆତଙ୍କବାଦ ଏମଂ ନକ୍ସଲ ଗତିବିଧି ଉପରେ ଲଗାମ ଲଗାଇବା ସମେତ ଅର୍ଥନୀତି ବୃଦ୍ଧି ଭଳି କାରଣ ଦେଶବାସୀଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ରଖିଥିଲେ ସରକାର ।


କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଦାବୀ କରୁଛନ୍ତି ଯେ ନୋଟବନ୍ଦୀ ହେବାଯୋଗୁଁ ଟ୍ୟାକ୍ସ୍ କାରବାର ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ଏବଂ କଳାଧନ ସରକାରଙ୍କ ଟ୍ରେଜେରିକୁ ଚାଲିଆସିଛି । କିନ୍ତୁ କଳାଧନ କେତେ ପରିମାଣର ଜବତ ହୋଇଛି ଏବଂ କେଉଁମାନଙ୍କ ଠାରୁ କେତେ ଜବତ କରାଯାଇଛି ତାର ତଥ୍ୟ ଏଯାଏଁ ସରକାର ସାର୍ବଜନୀନ କରିନାହାନ୍ତି । ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ୍ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ ନୋଟବନ୍ଦୀ ପରେ ପ୍ରାୟ ୯୯.୩୦ ପ୍ରତିଶତ ୫ ଶହ ଏବଂ ହଜାରେ ଯଙ୍କିଆ ନୋଟ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଜମା ହୋଇସାରିଛି । ନୋଟବନ୍ଦୀ ଦ୍ବାରା ଜିଡିପିକୁ ମଧ୍ୟ ଜୋରଦାର ଝଟକା ଲାଗିଥିଲା । ପ୍ରଥମ ତ୍ରୈମାସିକରେ ଜିଡିପି ହ୍ରାସ ପାଇ ୬.୧ ପ୍ରତିଶତକୁ ଖସିଆସିଥିଲା । ୨୦୧୫ରେ ଜିଡିପି ୭.୯ ପ୍ରତିଶତ ଥିଲା ।


ତେବେ ନୋଟବନ୍ଦୀ ପରେ ଡିଜିଟାଲ କାରବାର ଦୃତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ନଗଦ କାରବାର କମ ହେବା ସହିତ ମୋବାଇଲ ବ୍ୟାଙ୍କିଂ, ଅନଲାଇନ କାରବାର ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ସବୁ କାମରେ ଲୋକମାନେ କ୍ୟାସଲେସର ବିକଳ୍ପ ଆପଣାଉଛନ୍ତି ସେଥିପାଇଁ ନୋଟବନ୍ଦୀ ମଧ୍ୟ ସଫଳ ହୋଇଛି ବୋଲି ସରକାର ଦାବି କରୁଛନ୍ତି ।

   Related Posts